18 Հունիս 2009 - 15:18 AMT
ՀՀ կառավարությունը հաստատել է կոնյակի արտադրության համար սպիրտային հումքի թորման ժամկետները եւ կարգը
ՀՀ կառավարությունը հինգշաբթի օրը կայացած նիստի ժամանակ սահմանել է հայկական կոնյակի ու բրենդիի գինենյութի, սպիրտահումքի, սպիրտաջրի եւ խաղողի օղու գինենյութի ու թորվածքահումքի թորման ժամկետները եւ կարգը:
Նախագծի մշակման հիմք են հանդիսացել գինենյութի եւ սպիրտահումքի թորման համար ընդունված ավանդական եղանակներն ու տեխնոլոգիական գործելակարգերը:
Չնայած դրան, նշված տեխնոլոգիական գործընթացները հիմնականում իրականացվում են վերը նշված հրահանգների եւ կանոնների պահանջներին համապատասխան:
ՀՀ կառավարության որոշմամբ սահմանված տեխնոլոգիական միասնական պահանջները կնպաստեն թողարկվող արտադրանքի որակի բարելավմանը եւ սպառողների շահերի պաշտպանությանը:

18 Июнь 2009 - 15:18 AMT
Правительство Армении на заседании в четверг одобрило Порядок и сроки дистилляции винного и спиртового сырья, спиртовой и ароматной воды для производства армянского коньяка и бренди.
Основой для разработки проекта послужили традиционные способы и технологические методы производства, принятые для перегонки вина и спирта из забродившего сырья.
Несмотря на это, отмеченные технологические процессы в основном осуществляются в соответствии с вышеотмеченными распоряжениями и канонами.
Утвержденные правительством Армении нормативы призваны способствовать повышению качества производимой продукции и защите прав потребителей.