19 Հունիս 2009 - 10:50 AMT
Հուլիս ամսվա սկզբին Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը վերսկսում է իր արտադրական գործունեությունը, հաղորդում է Հայաստանում ԳեոՊրոՄայնինգ Խմբի մամլո ծառայությունը:
Կոմբինատի աշխատանքը ժամանակավորապես ընդհատվել էր 2009թ փետրվարից: Ընդհանուր ճգնաժամը սկսելուց հետո (2008թ հոկտեմբեր) կոմբինատը սկսեց կորուստներ կրել, որոնք համալրվում էին բաժնետերերի կողմից կատարվող ներդրումներով: Ճգնաժամի սկզբից բաժնետերերը կոմբինատում ներդրել են ավելի քան տասնհինգ միլիոն ԱՄՆ դոլար, որոնք ծախսվել են կորուստները փոխհատուցելու եւ սոցիալական վճարները կատարելու համար:
ԳեոՊրոՄայնինգ ընկերությունը կատարում է կառավարության եւ կոլեկտիվի հանդեպ ստանձնած բոլոր պարտավորությունները: 900 հազար մարդ հանդիսանում է կոմբինատի աշխատակից:
Կանգնեցման պահից 500 աշխատակիցներ ստանում են աշխատավարձը լրիվ ծավալով, 400 մարդ գտնվում է հարկադիր պարապուրդում եւ վարձատրվում է աշխատավարձի երկու երրորդի չափով: ԳեոՊրոՄայնինգը կոմբինատի աշխատակիցներին նաեւ հնարավորություն է ընձեռել օգտագործել կուտակված արձակուրդները: Կոմբինատի աշխատավարձի ամսական ֆոնդը կազմում է 500 000 ԱՄՆ դոլար, որի հիմնական մասը ստացվում եւ ձեւավորվում է արտադրական սեկտորում: Ներկայումս կոմբինատում ընթանում են մաշված սարքավորումների վերանորոգման աշխատանքներ, աշխատանքներ են տարվում կառավարման կառուցվածքի օպտիմիզացման ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, որ ԳեոՊրոՄայնինգ ընկերությունը մասնագիտացել է բազմամետաղական հանքաքարերի (պղինձ, մոլիբդեն, անտիմոն) եւ թանկարժեք մետաղների (ոսկի, արծաթ) արդյունահանման, հարստացման որորտում: ԳեոՊրոՄայնինգ ընկերությունը ունի արտադրության եւ սպառման շուկայի դիվեսիֆիկացված կառուցվածք: Ընկերության հանքավայրերը եւ լեռնահարստացման կոմբինատները գտնվում են Հայաստանում, Վրաստանում, Ռուսաստանում:

19 Июнь 2009 - 10:50 AMT
В начале июля Агаракский медно-молибденовый комбинат возобновит производственную деятельность в полном объеме, сообщает пресс-служба Группы ГеоПроМайнинг в Армении.
В сообщении отмечается, что работа АММК была временно приостановлена с февраля 2009 года. С начала кризиса (октябрь 2008) комбинат генерировал убытки, которые  покрывались акционерными  вложениями. За весь период владения ГеоПроМайнинг комбинатом все, полученные от производственной, инвестиционной деятельности денежные средства оставались на предприятии. С начала кризиса акционерами в комбинат было инвестировано более 15 млн. долларов США, которые пошли на погашение убытков и оплату трудовых и социальных выплат.
Компания ГеоПроМайнинг выполняет все взятые перед Правительством и коллективом обязательства. 900 человек являются работниками комбината.
С момента временной приостановки комбината в феврале 2009г. 500 сотрудников продолжали ремонтно-восстановительные, профилактические работы на комбинате, получают заработную плату в полном объеме, 400 человек были отправлены в оплачиваемые отпуска и получают 2/3 от размера заработной платы. ГеоПроМанинг таже предоставила возможность сотрудникам комбината воспользоваться накопленными отпусками. Ежемесячный фонд заработной платы комбината составляет 500 000 долларов США, подавляющая часть которых образуется в производственном секторе. В настоящее время на комбинате идут работы по ремонтам изношенного оборудования, проходят работы по оптимизациям управленческой структуры.
Напомним, Группа Компаний ГеоПроМайнинг приобрела акции Агаракского Медно-молибденового Комбината в декабре 2007 года. Группа ГеоПроМайнинг, специализируется на добыче, обогащении полиметаллических руд (медь, молибден, сурма),и драгоценных металлов (золото,серебро). Группа Компаний Геопромайнинг имеет диверсификационную структуру производства и рынков сбыта. Месторождения и горно-обогатительные комбинаты компании находятся в Армении, Грузии, России.