«Կասկադ բանկը» մայիսի 11-ին դիմել է ՏՄՊՊ Հանձնաժողով` հայտնելով, որ 2009 թ. փետրվարին կայացվել է որոշում բանկի հետ փոխկապակցված ընկերության` «Կասկադ-կրեդիտ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության»` բանկին միանալու վերաբերյալ: Ըստ դիմումի, վերակազմակերպման պատճառներն են հանդիսանում բանկի եւ ընկերության գործունեության նույն ոլորտը, ակտիվների արդյունավետ օգտագործումը, ֆինանսական շուկայում իրենց կողմից մատուցվող ծառայությունների մասով մրցունակության ավելացումը եւ հետագա աճը, կառավարումը ռացիոնալ դարձնելու սկզբունքը, ծախսերի կրճատման արդյունքում եկամտաբերության ավելացումը եւ այլն: Հարուցված վարույթի ընթացքում Կենտրոնական բանկի հայտնած տվյալներով, միավորման արդյունքում բանկը թե ակտիվներով, թե պասիվներով բանկային համակարգում կզբաղեցնի 16-րդ տեղը նախկին 19 -երորդի փոխարեն (22 բանկերից): Մնացած ցուցանիշներով բաժինը բանկային ընդհանուր համակարգում չի գերազանցում 3 տոկոսը, հետեւաբար ընկերությունների միավորումը չի կարող հանգեցնել գերիշխող դիրքի` որեւէ ապրանքային շուկայում: Հաշվի առնելով, որ առկա չեն ընկերությունների համակենտրոնացումն արգելելու վերաբերյալ հանգամանքներ, Հանձնաժողովը թույլատրեց ընկերությունների համակենտրոնացումը:
Բանկը հիմնադրվել է 1998 թվականի մայիսին` $ 3 միլիոն կապիտալով: Բանկի միակ բաժնետերն էր հունական Emporiki Bank of Greece բանկը: 2000 թվականին բանկի կապիտալն ավելացավ մինչեւ $ 4 մլն` բաժնետերերի հետեւյալ կառուցվածքով` Emporiki Bank – 75%, Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկ (EBRD)` 25%:
2005 թվականի մայիսին «Կասկադ Կապիտալ Հոլդինգսը» ձեռք բերեց բանկի բաժնետոմսերի 100%-ը: 2005 թվականի հունիսից բանկը վերանվանվեց «Կասկադ Բանկ» ՓԲԸ-ի:
Կասկադ Բանկի 100% բաժնետերը՝ Կասկադ Կապիտալ Հոլդինգս ընկերությունն է, որն իր հերթին 100%-ով պատկանում է ԱՄՆ-ում հիմնադրված Գաֆէսճեան ընտանիք հիմնադրամին:
Կասկադ Կապիտալ Հոլդինգսի դուստր եւ փոխկապակցված ընկերություններից են Կասկադ Բանկ, Կասկադ-Կրեդիտ, Կասկադ Էքուիթի Մենեջերս, Կասկադ Ինշուրանս եւ Կասկադ Ինվեստմենտս ընկերությունները:
Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական Բանկի թիվ 79 լիցենզիա:
2006 թվականի հոկտեմբերից բանկը մասնակցում է գերմանական KfW բանկի «Հիփոթեքային շուկայի կայուն զարգացում» ծրագրին:
Բանկը հանդիսանում է «ArCa» վճարային համակարգի լիիրավ անդամ եւ MasterCard միջազգային վճարային համակարգի աֆիլացված անդամ:
Կասկադ Բանկի ԱԳՄ-ները սպասարկում են «ArCa», MasterCard եւ Visa քարտեր:
2008 թվականի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ բանկը սպասարկում էր 6197 հաճախորդների, այդ թվում` 679-ը իրավաբանական, 5518-ը` ֆիզիկական անձանց:
2008 թվականի նոյեմբերի 30-ի դրությամբ բանկի աշխատակիցների թիվը` 107 մարդ:
2009 թվականի ապրիլի 30-ի դրությամբ. ընդհանուր կապիտալ` 5 569 999 հազ. դրամ, ակտիվներ` 14 153 474 հազ. դրամ, պարտավորություններ` 8 583 475 հազ. դրամ:
«Կասկադ-կրեդիտ»-ը հիմնադրվել է 2004 թվականի դեկտեմբերին: Հանդիսանում է Կասկադ Կապիտալ Հոլդինգս ՓԲԸ-ի դուստր ձեռնարկությունը, որի լիիրավ սեփականատերն է Գաֆեսճեան ընտանիքի հիմնադրամը:
Առաքելությունն է տրամադրել ֆինանսական միջնորդություն գյուղերում տնտեսական աճ ու զարգացում խթանելու նպատակով: Վարկային կազմակերպությունն առաջարկում է առ-տրային վարկեր (վերականգնվող էներգետիկայի վարկեր փոքր հիրդրոէլեկտրոկայանների կառուցման – վերազինման նպատակով, գյուղատնտեսական ծրագրերի զարգացման համար տրամադրվող վարկեր, այլ առ-տրային վարկեր), սպառողական վարկեր – ֆինանսական վարձակալություն (լիզինգ) ձեռնարկատիրական – գյուղատնտեսական գործունեություն ծավալող ֆիզիկական (անհատ ձեռնարկատերեր – քաղաքացիներ) – իրավաբանական անձանց համար:

20 Июнь 2009 - 10:29 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции разрешила объединение «Каскад банка» и УКО «Каскад-кредит», сообщает пресс-служба ГКЗЭК.
Согласно сообщению, 11 мая «Каскад банк» обратился в комиссию, сообщив, что в феврале 2009 году со стороны банка было принято решение в отношении присоединения УКО «Каскад-кредит» к банку. Согласно заявлению, в числе основных причин перерегистрации выступает то, что банк и кредитная компания действуют в одинаковой сфере, эффективное использование активов, возможность повышения рационального управления, увеличение конкурентоспособности предоставляемых услуг на финансовом рынке и дальнейший рост, повышение доходности в результате сокращения расходов и другое.
Кроме этого, в ходе возбужденного административного производства по данным Центрального банка Армении, в результате присоединения банк, как по объемам активов, так и по объемам пассивов, в банковской системе займет 16 место вместо 19 (на территории Армении на данный момент действует 22 банка). Что же касается остальных показателей, то их часть в общей банковской системе не превышает 3%, поэтому объединение этих компаний не может привести к доминирующему положению на каком-либо товарном рынке. Учитывая эти факты, Комиссия разрешила компаниям объединится.
«Каскад банк» был основан в мае 1998 года с капиталом в $ 3млн, единственным акционером банка выступал Emporiki Bank of Greece. В 2000 году капитал банка увеличился до $ 4 млн. со следующей структурой акционеров: Emporiki Bank – 75%, Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) – 25%.
В мае 2005 года 100% акций банка приобрел «Каскад Капитал Холдингс». С июня 2005 года банк переименован в ЗАО «Каскад Банк». 100% процентов акций “Каскад Банка” принадлежат компании “Каскад Капитал Холдингс”, владельцем которой, в свою очередь, является учрежденный в США Фонд семьи Гафесчян.
Дочерними и аффилированными компаниями “Каскад Капитал Холдингса” являются Каскад Банк, Каскад-Кредит, Каскад Экуити Менеджерс, Каскад Иншуранс и Каскад Инвестментс.
По состоянию на 30 апреля 2009 года: общий капитал – 5 569 999 тыс. драмов, активы – 14 153 474 тыс. драмов, обязательства – 8 583 475 тыс. драмов.
УКО “Каскад-Кредит” основана в декабре 2004 года. Является дочерним предприятием ЗАО «Каскад Капитал Холдингс», принадлежащего фонду семьи Гафесчян.
Миссией “Каскад-Кредита” является обеспечение экономического роста и развития сел посредством предоставления финансового посредничества. «Каскад-Кредит» осуществляет торговое кредитование (для строения или обновления малых гидроэлектростанций, кредиты для сельскохозяйственного развития, другие торговые кредиты), потребительский кредит и лизинг для физических (частные предприниматели и физические лица) и юридических лиц в сфере предпринимательства и сельского хозяйства.