22 Հունիս 2009 - 12:47 AMT
Հայաստանի Հանրապետության Կենտրոնական բանկը «Կենդանակերպի նշաններ» միջազգային դրամագիտական ծրագրի շրջանակում թողարկել է «Կույս» ոսկե հուշադրամը, հաղորդում է Կեենտրոնական բանկի մամլո ծառայությունը: Ծրագրի մեջ ընդգրկված են Կենդանակերպի 12 նշանները:
Հուշադրամի դիմերեսի կենտրոնում պատկերված է Հայաստանի Հանրապետության զինանշանը: Եզրաշուրթի մոտ վերեւում հայերեն, իսկ ներքեւում անգլերեն շրջանագծով մակագրված է «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ»:
Հուշադրամի դարձերեսի կենտրոնում աստղային երկնքի ֆոնի վրաԿույսիպատկերն է: Պատկերից ներքեւ աջում կույս կենդանակերպի նշանի խորհրդանիշն է: Ամբողջը եզերված է գծավոր շրջանագծով: Շրջանագծի եւ եզրաշուրթի միջ- վերեւում լատիներեն, իսկ ներքեւում ռուսերեն նշված է համաստեղության անվանումը համապատասխանաբար` «VIRGO» («Կույս»):
Համաձայն հաղորդագրության, թողարկվել է 10 հազար ոսկե հուշադրամ, որոնց անվանական արժեքը 10 հազար է: Հուշադրամը պատրաստված է 900 հարգի ոսկուց, 22 մմ տրամագծով, 8.6 գր քաշով:
Հուշադրամի եզրագծերը ձեւավորել է դիզայներ Ուրսուլա Վալեժակը: Հուշադրամը դրվագվել է Լեհաստանի դրամահատարանում:

Центральный банк Армении в рамках международной нумизматической программы “Знаки Зодиака” выпустил памятную золотую монету “Дева”, сообщает пресс-служба Центробанка. В программу включены 12 знаков Зодиака.
На аверсе монеты в центре изображен государственный герб Армении. Вдоль наружного кольца сверху и снизу по краям отчеканено “РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ” на армянском и английском языках.
На реверсе монеты, изображен знак Зодиака “Дева”, расположенный в центре на фоне звездного неба. По верхнему и нижнему краям монеты на латинском и русском языках сделаны надписи “VIRGO” (“ДЕВА”).
Согласно сообщению, выпущено до 10 тыс. золотых памятных монет, номинальной стоимостью 10 тысяч драмов. Монета изготовлена из золота 900-ой пробы, диаметром 22 мм, весом в 8,6 грамма.