22 Հունիս 2009 - 15:05 AMT
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 20-21-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում: «Բրիջ Արցախ» տնտեսական համաժողովին մասնակցող պատվիրակության կազմում էին ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Գերասիմ Ալավերդյանը, ՀՀ քաղաքաշինության նախարար Վարդան Վարդանյանը, ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը առանձնազրույց է ունեցել ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հետ: Այնուհետեւ նա մասնակցել է «Բրիջ Արցախ» տնտեսական համաժողովին, որը կազմակերպվել էր Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության եւ «ՄԱՍՏԵՐ» միջազգային ինտեգրացման աջակցության կենտրոնի միջոցով:
«Պետություն եւ բիզնես.երկխոսությունից դեպի համագործակցություն» թեմայով համաժողովի օրակարգում Արցախի եւ նրա տնտեսության առկա խնդիրների նկատմամբ հայաստանյան եւ օտարերկրյա գործարարների մեջ հետաքրքրքություն առաջացնելու եւ ներդրումների համար գրավիչ դարձնելու հարցերն էին:
Բացելով համաժողովը ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը երախտագիտություն է հայտնել Սփյուռքին եւ Հայաստանին` տարիներ շարունակ ցուցաբերած մարդասիրական օգնության համար եւ ընդգծել, որ Ղարաբաղի բնակչության բարեկեցության հիմքը առաջին հերթին Հայաստանի հետ փոխշահավետ առեւտրատնտեսական կապերի խորացումն ու ընդլայնումն է:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն իր ելույթում շեշտել է համաժողովին մեծ թվով գործարարների մասնակցությունը, ինչը կարեւոր ազդակ է բիզնես-միջավայրի ձեւավորման առումով: Արցախի ամենահեռանկարային ոլորտներն են գյուղատնտեսությունը, լեռնահանքային եւ վերամշակող արդյունաբերությունը, էներգետիկան, զբոսաշրջությունը: Սակայն կարեւոր է, որ գործարարներն իրենք «բիզնեսի աչքով» տեսնեն եղած հնարավորությունները եւ զարգացման հեռանկարները: ՀՀ կառավարությունը պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի ԼՂՀ տնտեսությունը ավելի արագ զարգանա, քան ՀՀ տնտեսությունը: ԼՂՀ բնակչության կենսամակարդակը նույնպես պետք է ավելի բարձր լինի, քանի որ Արցախում լուծվում են ոչ միայն տեղի բնակչության, այլեւ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի ազգային ինքնության, Հայկական աշխարհի խնդիրները:
Երեկոյան ՀՀ վարչապետն առանձնազրույց է ունեցել գործընկերոջ` Արայիկ Հարությունյանի հետ: Այնուհետեւ ԼՂՀ կառավարությունում տեղի է ունեցել երկու պետությունների կառավարությունների անդամների մասնակցությամբ ընդլայնված նիստ: Հանդիպման ընթացքում ՀՀ վարչապետը համառոտ ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության զարգացման ընթացքը, ներկա իրավիճակն ու ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարմանն ուղղված քայլերը: Վարչապետները կարծիքներ են փոխանակել նաեւ ԼՂՀ-ում ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման քայլերի վերաբերյալ, ընդգծելով, որ կառավարությունների հիմնական նպատակն է տնտեսական աճի խթանմանն ուղղված միջոցառումների, մասնավորապես` փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացման խրախուսումը:
Նիստում ամփոփվել են մինչ այդ տեղի ունեցած հանդիպումների եւ քննարկումների արդյունքները, նախանշվել համագործակցության առաջիկա ուղղություններն ու ծրագրերը:
Նիստից հետո երկու պետությունների կառավարությունների անդամները` վարչապետների գլխավորությամբ ներկա են եղել Շառլ Ազնավուրի անվան մշակութային կենտրոնում կազմակերպված համերգային ծրագրին:

22 Июнь 2009 - 15:05 AMT
В НКР с 19-21 июня прошел экономический форум “Бридж Арцах”. Открывая форум, президент НКР Бако Саакян выразил признательность Диаспоре и Армении за оказанную в течение продолжительных лет гуманитарную помощь и подчеркнул, что основа благополучия населения Карабаха, в первую очередь, это углубление и расширение взаимовыгодных торгово-экономических отношений с Арменией.
Премьер-министр РА Тигран Саркисян в своем выступлении подчеркнул участие большого числа предпринимателей в форуме, что является важным сигналом в плане формирования бизнес-среды. Самыми перспективными сферами Арцаха являются сельское хозяйство, горнодобывающая и перерабатывающая промышленность, энергетика, туризм. Однако важно, чтобы предприниматели сами “глазом бизнеса” видели имеющиеся возможности и перспективы к развитию.
Правительство РА должно сделать все, чтобы экономика НКР развивалась быстрее, чем экономика РА. Уровень жизни населения НКР также должен быть выше, поскольку в Арцахе решаются не только задачи местного населения, но и задачи национального тождества народа армянского и Армении, армянского мира. Об этом говорится в сообщении, предоставленном правительством Армении.
Согласно сообщению, после участия в экономическом форуме “Бридж Арцах”, который был организован Союзом промышленников и предпринимателей Армении и Центром содействия международной интеграции “Мастер”, премьер-министр Тигран Саркисян провел личную беседу с президентом НКР Бако Саакяном.
Вечером состоялась беседа Тиграна Саркисяна с его коллегой Араиком Арутюняном, после чего в правительстве НКР прошло расширенное заседание с участием глав правительств двух государств. В ходе встречи премьер-министр РА кратко представил ход развития экономики Армении, ее нынешнюю ситуацию и шаги, направленные на преодоление последствий кризиса.
Премьер-министры обменялись также мнениями относительно шагов по преодолению финансово-экономического кризиса в НКР, подчеркнув, что основной целью правительств является поощрение мероприятий, направленных на стимулирование экономического роста, в частности развитие малого и среднего бизнеса.
В ходе заседания были подытожены результаты ранее проведенных встреч и обсуждений, определены первичные направления и программы сотрудничества.
Делегация Армении, возглавляемая премьер-министром РА Тиграном Саркисяном, находилась 20-21 июня с рабочим визитом в столице Нагорно-Карабахской Республики – Степанакерте.
В составе делегации, принимающей участие в экономическом форуме “Бридж Арцах”, были руководитель аппарата правительства РА Давид Саркисян, министр финансов РА Тигран Давтян, министр экономики РА Нерсес Ерицян, министр сельского хозяйства РА Герасим Алавердян, министр градостроительства РА Вардан Варданян, министр транспорта и связи РА Гурген Саркисян и другие должностные лица.
В повестку форума на тему “От диалога государство – бизнес к сотрудничеству” входили вопросы в связи с тем, чтобы пробудить интерес у армянских и зарубежных предпринимателей к сегодняшним задачам Арцаха и его экономике и представления привлекательных для инвестиций сфер.