Համաշխարհային տնտեսությունը դեռեւս բավականաչափ չի արձագանքել ճգնաժամին, լրագրողներին է ասել Ամերիաբանկի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը: Նրա խոսքերով, դրա մասին են վկայում ԱՄՆ ֆոնդային բորսայում երեկ գրանցված անկման մասին տվյալները, նավթի համաշխարհային գների անկումը: Ջրբաշյանը նշել է, որ աշխարհում հիմնական երկուսից բացի կան համաշխարհային տնտեսության զարգացման հնարավոր սցենարներ` L-ը, երբ էկոնոմիկան զարգանում է այդ տառի հետագծով, եւ W-ն, որն, ըստ Ջրբաշյանի, առավել իրականն է:
Այս առնչությաբ Ջրբաշյանը հավելել է, որ ըստ վերջին պաշտոնական տվյալների, ԱՄՆ-ում գործազրկության մակարդակը հասնում է 9,7 տոկոսի, իսկ ըստ Օբամայի մամլո քարտուղարի երեկվա հայտարարության, այն կարող է հասնել նաեւ 10 տոկոսի: «Դա վկայում է այն մասին, որ ճգնաժամը դեռ չի ավարտվել, կան դժվարություններ, որոնք պետք է հաղթահարել»-ասել է նա:
Այս ֆոնի վրա, ըստ Ջրբաշյանի, Հայաստանի ցուցանիշները եւս չեն մխիթարում` ՀՆԱ-ն հունվար-մայիսին հասել է 15, 7 տոկոսի, ինչը շինարարական ոլորտում հսկայական անկման արդյունք է`56,1 տոկոս, անկումը արդյունաբերությունում` 10,5 տոկոս, իսկ ապրանքաշրջանառությունը նվազել է 33,7 տոկոսով: «Մակրոտնտեսական իրավիճակը Հայաստանում վկայում է, որ Հայաստանը գտնվում է համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցության առաջին փուլում»,-ասել է նա: Այդ համատեքստում նա նշել է, որ Հայաստանը ուշանում է որոշակի ծրագրերի իրագործման հարցում, որի արդյունքում նկատվում է հարկային մուտքերի նվազում, ներդրումների կրճատում: «Այն հակաճգնաժամային ծրագրերը, որոնք ծրագրել է կառավարությունը, ըստ իս, ճիշտ են մշակված, խնդիրն այն է, որ դրանք իրագործվեն մասնավոր հատվածում»,-ասել է Ջրբաշյանը: Դա կարող է հիմնարար նշանակություն ունենալ ճգնաժամից երկիրը դուրս բերելու համար:
Ըստ Ջրբաշյանի, իրականում Հայաստանում այնպիսի իրավիճակ է, որ տնտեսավորղ սուբյեկտներն այսօր կանգնել են արտադրության ծավալների նվազման խնդրի առջեւ, սպառողական պահանջարկի նվազման առջեւ: Ինչպես ասել է Ջրբաշյանը, երբ ներդրումային ակտիվությունն նվազում է, պետությունը պետք է կատարի իր առաքելություններից մեկը` լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ ներգրավի, ինչն էլ անում է: Խնդիրն, ըստ Ջրբաշյանի, նրանում է, որ այդ որոշումներն ժամանակին կատարվեն, ոչ թե ուշացումով: «Չափազանց կարեւոր է, եթե դու ճգնաժամի մեջ ես եւ իրավիճակը մշտապես փոխվում է, ունենալ արագ արձագանքման մեխանիզմներ»,-ասել է Ջրբաշյանը:

23 Июнь 2009 - 10:59 AMT
Мировая экономика не еще отреагировала на кризис в достаточных размерах, сообщил журналистам на пресс-конференции директор по линии развития Америабанка Тигран Джрбашян. По его словам, об этом свидетельствуют данные о вчерашнем спаде на фондовом рынке США, снижение мировых цен на нефть. Джрбашян отметил, что в мире есть еще возможные сценарии развития мировой экономики, помимо уже существующих основных двух: L – когда экономика развивается по траектории этой буквы и W, который, по мнению директор по линии развития Америабанка, является наиболее реальным.
В связи с этим Джрбашян добавил, что по последним официальным данным, опубликованным в США, уровень безработицы достигает 9,7%, а по вчерашнему объявлению пресс-секретаря Обамы этот показатель может достичь 10%-го уровня. «Это говорит о том, что эпопея еще не закончилась, есть трудности, которые необходимо преодолеть», – сказал он.
На фоне этого, по словам Джрбашяна, показатели Армении тоже не утешительны: ВВП в январе-мае достиг двузначного показателя -15,7%, что является результатом огромного спадом в строительной сфере – 56, 1%, спад в промпроизводстве составляет 10,5%, а товарооборот снизился на 33,7%. «Макроэкономическая ситуация в Армении свидетельствует о том, что мы находимся на первых этапах воздействия мирового кризиса», – сказал он. В этом контексте он отметил, что Армения опаздывает с реализацией определенных программ, в результате чего наблюдается снижение налоговых поступлений в бюджет, сокращение инвестиций. «Те антикризисные программы, которые запланировало правительство Армении, на мой взгляд, разработаны правильно, проблема состоит в том, чтобы трансформировать принятые решения в частный сектор», – пояснил Джрбашян. Как сказал директор по линии развития Америабанка, это будет иметь фундаментальное значение для выхода Армении из кризиса.
По словам Тиграна Джрбашяна, в реальности Армения имеет такую ситуацию, что экономические субъекты страны сегодня встали перед проблемой снижения объемов производства, снижения потребительского спроса, что и приводит к такой ситуации. Как сказал Джрбашян, когда инвестиционная активность снижается, государство должно выполнить одну из своих миссий – привлечь дополнительные финансовые средства, что оно и делает. Проблема, по мнению директора по линии развития Америабанка, состоит в том, чтобы реализация этих решений была осуществлена вовремя, а не с опозданием. «Очень важно, если ты находишься в кризисе и ситуация постоянно меняется, иметь механизм быстрого реагирования», – сказал Джрбашян.