23 Հունիս 2009 - 13:23 AMT
«ՆԱՍԴԱԿ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան» սեմինարներ է անցկացրել ներդրողների հետ կապերի ու կորպորատիվ կառավարման վերաբերյալ
Ներդրողների հետ կապերի ու կորպորատիվ կառավարման վերաբերյալ սեմինարները կազմակերպել են Երեւանում «ՆԱՍԴԱԿ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ֆոնդային բորսան «Partners for Financial Stability»-ի (PES) հետ համատեղ եւ ֆինանսավորել են ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունն (USAID) ու East-West Management Institute ընկերությունը, հաղորդում է բորսայի մամլո ծառայությունը:
Ըստ հաղորդագրության, PES ծրագրի հիմնական խնդիրներից մեկը աջակցությունն է Կենտրոնական ու Արեւելյան Եվրոպայի երկրներին ֆինանսական հատվածի զարգացման եւ գործունեության միջազգային չափանիշների ներդրման բարեփոխումներին ուղղված ոլորոտւմ` տնտեսական համակարգի եվրոպական ու համաշխարհային մոդելին ինտեգրումն արագացնելու նպատակով:
Ներդրողների հետ համագործակցության սեմինարը հունիսի 17-ին հավաքեց շուրջ 60 շահագրգիռ անձանց, որոնք ներկայացնում են կապիտալի շուկայի հետ կապված խմբերը, այդ թվում այն ընկերությունները, որոնք ընդգրկված են «ՆԱՍԴԱԿ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» բորսայում սակարկությունների թույլտվություն ունեցող բանկերի եւ ներդրումային ընկերությունների ցուցակում: Զեկուցողները, ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ ԱՄՆ-ից, Լեհաստանից ու Էստոնիայից, հանդես են եկել զեկույցներով մի շարք թեմաներով սեմինարի հիմնական թեմայի շրջանակներում:
Ներկայացվել են նաեւ ընկերությունների պաշտոնական վեբկայքերի վերլուծությունների արդյունքները` կայքերում ներդրողների հետ հարաբերություններին վերաբերող տեղեկատվության եւ նրա համապատասխանության վերաբերյալ Եվրոպայի ու ԱՊՀ նմանատիպ կայքերին: Նշվել է, որ չնայած այդ ոլորտի նորույթին Հայաստանի համար, այն գտնվում է հայկական ընկերությունների տեսադաշտում, իսկ ժամանակի հետ առավել մեծ ուշադրության կարժանանա, հատկապես ձեռներեցների կողմից, որոնք ուղղված են կապիտալի նեգրավմանը արժեթղթերի հրապարակային տեղակայման միջոցով:
Կորպորատիվ կառավարման սեմինարին, որ անցավ հունիսի 19-ին, մասնակցեցին շուրջ 20 հրավիրյալներ` հիմնականում լրագրողներ, որոնք գրում են ֆինանսատնտեսական թեմաներով: Սկզբում ներկայացվեց եւ վերլուծվեց կոնկրետ օտարերկրյա ընկերությունում կորպորատիվ կառավարման հետ կապված կոնկրետ իրավիճակը (քեյս-սթադի), ինչը օգնեց պարզել եւ մեկ անգամ եւս կարեւորել ընկերություններում թափանցիկության ու պատշաճ կառավարման հետ կապված հարցերը: Երկրորդ շնորհանդեսի շրջանակներում, որ հատուկ մշակվել է լրագրողների համար, ներկայացվել են կորպորատիվ կառավարման հետ կապված սկզբունքներն ու ԶԼՄ-ներում լուսաբանման միջազգային փորձը: Կարեւորվել է ԶԼՄ-ների դերը հասարակության իրազեկման հարցում:
Հաշվի առնելով մասնակիցներից ստացած դրական արձագանքները, կարելի է ենթադրել, որ սեմինարներն իրենց դերն են կատարում Հայաստանում կորպորատիվ կառավարման եւ ներդրողների իրավունքների պաշտպանության միջազգային փորձի ներդրման գործում, այդպիսով նպաստելով հայկական ընկերություններին բիզնեսի զարգացման համար միջոցների ներգրավման հարցում:
ՆԱՍԴԱԿ ՕԷՄԷՔՍ գրուպ, ինք.-ը խոշորագույն օպերատորն է աշխարհում: Ընկերությունը ծառայություններ կտրամադրի բորսայում սակարկությունների կազմակերպման ու բորսային տեխնոլոգիաների ներդրման գծով ողջ աշխարհում: ՆԱՍԴԱԿ ՕԷՄԷՔՍ-ը առաջատար է նաեւ էմիտենտների թվով, այս պահի դրությամբ նրանց քանակն անցնում է 3 900-ից եւ շարունակում է աճել: ՆԱՍԴԱԿ ՕԷՄԷՔՍի տեխնոլոգիան ապահովում է շուրջ 60 բորսաների, կլիրինգային կազմակերպությունների եւ կենտրոնական դեպոզիտարիների գործունեությունը առավել քան 50 երկրներում:
2008թ. հունվարին սկանդինավյան բորսայի օպերատոր OMX Group-ը ձեռք բերեց Հայկական ֆոնդային բորսայի եւ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիումի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը: 2008թ, փետրվարին NASDAQ եւ OMX միավորումից հետո Հայկական ֆոնդային բորսայի եւ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիումի միակ բաժնետերը դարձավ ՆԱՍԴԱԿ ՕԷՄԷՔՍ գրուպ, ինք ընկերությունը:
2009թ. հունվարի 27-ից «Հայկական ֆոնդային բորսան» պաշտոնապես վերանվանվեց «ՆԱՍԴԱԿ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ի: 2009 թվականի հունիսի 5-ին «ՆԱՍԴԱԿ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա» ԲԲԸ-ն դարձավ Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիումի բաժնետոմսերի 100 տոկոսի սեփականատերը:

23 Июнь 2009 - 13:23 AMT
Семинары по связям с инвесторами и корпоративному управлению были организованы в Ереване фондовой биржей НАСДАК ОЭМЭКС Армения совместно с программой “Partners for Financial Stability” (PFS), финансируемой Агентством США по Международному Развитию (USAID) и компанией East-West Management Institute, сообщает пресс-служба НАСДАК ОЭМЭКС Армения.
Согласно сообщению, одной из главных задач программы PFS является оказание содействия странам Центральной и Восточной Европы в вопросах развития финансового сектора и осуществления реформ, направленных на внедрение международных стандартов деятельности, с целью ускорения интеграции в европейскую и мировую экономическую систему.
Семинар по взаимоотношениям с инвесторами (ВИ), проведенный 17 июня, собрал около 60 представителей всех групп заинтересованных лиц, связанных с рынком капитала, в том числе: компаний, находящихся в листинге и допущенных к торгам на бирже НАСДАК ОЭМЭКС Армения, банков и инвестиционных компаний, являющихся членами биржи, информационных агентств, а также Центрального Банка РА. Докладчики – как из Армении, так и приглашенные из США, Польши и Эстонии – выступили с презентациями на целый ряд тем в рамках основной темы семинара, таких как: значение ВИ в современной корпоративной среде, тенденции и направления развития сферы ВИ в Европе за последние два десятилетия, требования к раскрытию информации в Армении и европейских странах, опыт балтийских стран в содействии развитию функции ВИ и поощрении компаний, являющихся лучшими в этой области.
Были представлены также результаты анализа официальных вебсайтов компаний, проходящих листинг или допущенных к торгам на фондовой бирже НАСДАК ОЭМЭКС Армения, с точки зрения содержащихся на сайтах информации, касающейся ВИ, и ее соответствия составу подобных сведений, представленных на сайтах компаний стран Европы и СНГ. Было отмечено, что несмотря на новизну сферы ВИ для Армении, она находится в поле зрения армянских компаний, а со временем будет удостаиваться все большего внимания, особенно со стороны предпринимателей, нацеленных на привлечение капитала посредством публичного размещения ценных бумаг.
В семинаре по корпоративному управлению, организованном 19 июня, приняло участие более 20 приглашенных – в основном журналисты, пишущие на финансово-экономические темы. В начале семинара была представлена и проанализирована конкретная ситуация (кейс-стади), связанная с корпоративным управлением в конкретной иностранной компании, что помогло выявить и еще раз подчеркнуть важность внедрения и применения в компаниях практики, связанной с обеспечением прозрачности и надлежащего управления. В рамках второй презентации, специально разработанной для журналистов, были представлены принципы и международный опыт в освещении вопросов, связанных с корпоративным управлением, в средствах массовой информации. Была отмечена чрезвычайно важная роль СМИ в информировании общественности и потенциальных проблемах, связанных с системой управления в компаниях, а также в обеспечении детального и объективного освещения в СМИ вопросов, связанных с этой сферой.
Учитывая положительные отклики, полученнные НАСДАК ОЭМЭКС Армения от участников, есть основания предполагать, что семинары сыграют свою роль в деле внедрения международной практики корпоративного управления и усиления защиты прав инвесторов в Армении, тем самым содействуя армянским компаниям в привлечении на рынке капитала средств, направленных на развитие бизнеса.
NASDAQ OMX Group, Inc. является крупнейшим в мире биржевым оператором. Компания предоставляет услуги по организации биржевых торгов и внедрению биржевых технологий по всему миру. NASDAQ OMX является также лидером по числу эмитентов, прошедших процедуру листинга на её биржевых площадках – на данный момент их число превышает 3,900 и продолжает расти. Технология NASDAQ OMX обеспечивает деятельность более 60 бирж, клиринговых организаций и центральных депозитариев в более чем 50 странах.
В январе 2008 года скандинавский биржевой оператор OMX Group приобрел 100% акций Армянской Фондовой Биржи (АФБ) и Центрального Депозитария Армении (ЦДА). После объединения в феврале 2008 года компаний NASDAQ и OMX единственным акционером АФБ и ЦДА стала компания NASDAQ OMX Group, Inc.
С 27 января 2009 года ОАО «Армянская Фондовая Биржа» официально переименовано в ОАО «НАСДАК ОЭМЭКС Армения». 5 июня 2009 года ОАО «НАСДАК ОЭМЭКС Армения» стало владельцем 100% акций ЦДА.