23 Հունիս 2009 - 10:16 AMT
Միջազգային Տարադրամային Հիմնադրամի (ՄՏՀ) գործադիր խորհուրդն ավարտեց Հայաստանի տնտեսական կատարողականության առաջին ամփոփումը պահեստային միջոցների (Stand-By Arrangement) մասին 28-ամսյա համաձայնագրի շրջանակներում եւ հավանություն տվել ֆինանսական օգնությունը մինչեւ 533,6 մլն SDR (մոտ $822,7 մլն կամ Հայաստանի քվոտի 580%) ավելացնելու հարցին, հաղորդում է ՄՏՀ երեւանյան գրասենյակը:
Հաղորդագրության համաձայն, այս որոշումները հնարավորություն են տալիս անմիջականորեն 102,7 մլն SDR (մոտ $158,3 մլն) տրամադրել` տեղակայված ընդհանուր գումարը հասցնելով մինչեւ 264,2 մլն SDR-ի (մոտ $400 մլն):
Հավանության արժանացած փոփոխությունները կաջակցեն Հայաստանի վրա համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի առավել ծանր ազդեցության պայմաններում երկրի կառավարության տնտեսական ծրագրին: Պահեստային միջոցների մասին 28-ամսյա համաձայնագիրը հավանության է արժանացել մարտի 6-ին:
Ծրագրի հիմնական նպատակներն են` վատթարացող գլոբալ հեռանկարին հարմարվելուն ուղղված ծրագրերի օժանդակությունը, տարադրամային եւ ֆինանսական համակարգի հանդեպ վստահության վերականգնումը, բնակչության աղքատ խավերի պաշտպանությունը:

Исполнительный совет Международного Валютного Фонда (МВФ) завершил первый обзор экономической исполняемости Армении в рамках 28-месячного соглашения о резервных средствах (Stand-By Arrangement) и одобрил вопрос об увеличении финансовой помощи до 533.6 млн. SDR (порядка $822.7 млн. или 580% от квоты Армении), сообщает ереванский офис МВФ.
Согласно сообщению, эти решения дают возможность непосредственно предоставить 102.7 млн. SDR (порядка $158.3 млн.), доведя общую размещенную сумму до 264.2 млн. SDR (порядка $400 млн.).
Одобренные изменения будет содействовать экономической программе правительства в условиях более тяжелого, чем ожидалось воздействия мирового финансового кризиса. 28-месячное соглашение о резервных средствах (Stand-By Arrangement) было одобрено 6 марта.
Основные цели программы – поддержка программ, направленных на адаптацию к ухудшающейся глобальной перспективе, восстановление доверия к валютной и финансовой системе, защиту бедных слоев населения.