Հայաստանում գազաֆիկացման մակարդակը կազմում է 92 տոկոս,-ասել է «Գազպրոմ» ԲԲԸ Վարչության նախագահի տեղակալ Վալերի Գոլուբեւը` հունիսի 22-ին Ծաղկաձորում կայացած «Հայաստանը հաղորդակցությունների խաչմերուկում» միջազգային խորհրդաժողովի ժամանակ:
Նրա խոսքերով, գազաֆիկացման այս մակարդակը ամենաբարձրն է ԱՊՀ երկրների հետ համեմատելիս եւ 2 անգամ ավելի, քան Ռուսաստանում, որտեղ այն կազմում է 60 տոկոս: «Այս ամենը ստեղծվել է սկզբունքային մոտեցման արդյունքում` հաշվի առնելով օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ հնարավորությունները: Ծրագիրը կատարվել է շատ արդյունավետ եւ հաջողությամբ իրագործվել Հայաստանում», -ասել է Վ. Գոլուբեւը:
Վ. Գոլուբեւի համոզմամբ, Հայաստանը տնտեսության զարգացման եւ էներգետիկայի ոլորտում ինտեգրման հիանալի հնարավորություններ ունի, որոնք շատ հարցերով պայմանավորված են «ՀայՌուսգազարդ» ընկերության հաջող գործունեությամբ: Ընկերության նախագծերի շնորհիվ, Հրազդան ՋԷԿ-ում նախատեսվում է ստեղծել միասնական էներգետիկ ընկերություն, որը կլինի խոշորագույնն Անդրկովկասում եւ կկարողանա էլեկտրաէներգիա մատակարարել Վրաստան եւ Թուրքիա: Ըստ, նրա, ներկայումս ուսումնասիրվում է Հայաստանում նավթավերամշակման գործարանի կառուցման տեխնիկատնտեսական հիմնավորումը, հաղորդում է «ՀայՌուսգազարդ» ծառայությունը:

24 Июнь 2009 - 08:36 AMT
Уровень газификации в Армении составляет 92%, выступая в ходе международной конференции “Армения на перекрестке коммуникаций” в Цахкадзоре 22 июня заявил заместитель председателя правления ОАО «Газпром» Валерий Голубев.
По его словам, подобный уровень газификации является самым высоким по сравнению со всеми странами СНГ, и в два раза выше, чем газификация в России, которая составляет 60%. «Все это было создано благодаря принципиальному подходу и с учетом объективных и субъективных возможностей, программа была осуществлена очень эффективным образом и с успехом реализована в Армении», – сказал Голубев.
Голубев считает, что Армения имеет отличные возможности для развития экономики и интеграции в сфере энергетики, появлению которых способствовала успешная деятельность компании “АрмРосгазпром”.
Благодаря программам компании, на Разданской ТЭС планируется создать единую энергетическую компанию, которая станет самой крупной в Закавказье и сможет поставлять электроэнергию в Грузию и Турцию. После завершения ТЭС, на первом этапе планируется построить терминал по перевалке и транспортировке нефтепродуктов, сообщает пресс-служба “АрмРосгазпром”.