Հայաստանի բիզնես-միջավայրի ինդեքսը 2009-ի երկրորդ եռամսյակում, համեմատած ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի հետ, աճել է 12 տոկոսով եւ կազմել 37.6: Միաժամանակ սպառողների վստահության ինդեքսը 2009-ի երկրորդ եռամսյակում նվազել է 4.2 տոկոսով` կազմելով 43.4: Այդ ցուցանիշները նվազել են` համեմատած 2008-ի համանման փուլի հետ համապատասխանաբար 23.5 եւ 12.3 տոկոսներով:
Համաձայն Հայաստանի Կենտրոնական բանկի պաշտոնական կայքում տեղադրված հաղորդագրության, 2009-ի երկրորդ եռամսյակում տնտեսական ակտիվության ինդեքսը կազմել է 56.9, ինչը, համեմատած 2009-ի առաջին եռամսյակի հետ, բարձր է 18.3 տոկոսով: Միաժամանակ տնտեսական ակտիվության մակարդակը նվազել է 28.2 տոկոսով` համեմատած 2008-ի համանման շրջանի հետ:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը, սկսած 2005-ից, ամեն եռամսյակ հարցումներ է անցկացնում ոչ ֆինանսական, ֆինանսական կազմակերպություններում եւ տնային տնտեսություններում` նպատակ ունենալով փոխել այժմյան տնտեսական իրավիճակը, գնահատել հետազոտվող սուբյեկտների տնտեսական սպասումները:
Հաղորդարգրությյան համաձայն, հարցման են ենթարկվել արդյունաբերության, շինարարության եւ ծառայությունների ոլորտի 819 կազմակերպություններ եւ 1804 տնային տնտեսություններ Երեւանում եւ Հայաստանի բոլոր մարզերում:

Индекс бизнес-среды в Армении во втором квартале 2009 года по сравнению с первым кварталом текущего года вырос на 12% и составил 37,6. При этом индекс доверия потребителей во втором квартале 2009 года сократился на 4,2%, составив 43,4. Эти показатели снизились по сравнению с аналогичным периодом 2008 года на 23,5% и 12,3% соответственно.
Согласно сообщению, размещенном на официальном сайте Центрального банка Армении, во втором квартале 2009 года индекс экономической активности составил 56,9, что выше по сравнению с первым кварталом 2009 года на 18,3%. При этом индекс экономической активности сократился на 28,2% по сравнению с аналогичным периодом 2008 года.
Центробанк Армении, начиная с 2005 года, проводит ежеквартальные опросы нефинансовых, финансовых организаций и домашних хозяйств с целью оценить изменение нынешнего экономического состояния, оценить экономические ожидания исследуемых субъектов.
Согласно сообщению, в исследовании было задействовано 819 организаций сферы промышленности, строительства и услуг и 1804 домашних хозяйства в столице и во всех областях Армении.