24 Հունիս 2009 - 13:38 AMT
Microsoft ընկերությունն օգոստոսի 15-ին իր կայքից կջնջի օպերատիվ համակարգի ռելիզ-թեկնածու Windows 7, հաղորդում են Windows-ի մշակողները: Windows 7-ի ակտիվության ժամկետը կսպառվի 2010թ. հունիսին:
Microsoft-ի ներկայացուցիչներն ընդգծում են, որ Windows 7 բեռնավորած, բայց այն չակտիվացրած օգտվողները կկարողանան անել դա օգոստոսի 15-ից հետո: Ակտիվացման բանալին ստանալու համար նրանք պետք է մտնեն Microsoft կայքի համապատասխան էջը եւ հետեւեն հրահանգներին: Windows 7 Microsoft-ի կայքում ներկայացվել է 2009թ. մայիսի չորսին:
Windows 7 օպերատիվ համակարգի մշակումը սկսվել էր 2000թ. (այն ժամանակ կոչվում էր Blackcomb, իսկ նրա ելքը ծրագրվում էր 2005-ին): Առաջին անգամ այն հրապարակավ ցուցադրվեց 2008թ. հոկտեմբերի 28-ին: Microsoft Windows 7 օպերատիվ համակարգի վաճառքը կսկսվի ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 2-ին: Այդ օրվանից սկսած կարելի է գնել ինչպես ակտիվացված Windows 7-ով համակարգիչներ, այնպես էլ այդ օպերատիվ համակարգի արկղային տարբերակները:
Ինչպես ավելի վաղ PanARMENIAN.net-ին հաղորդել էր Հայաստանում Microsoft-ի տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը, Windows 7 հայկական տարբերակը դեռեւս պատրաստ չէ, բայց այն անպայման վաճառքում կհայտնվի հաջորդ տարվա ընթացքում:

24 Июнь 2009 - 13:38 AMT
Корпорация Microsoft удалит со своего сайта релиз-кандидат операционной системы Windows 7 15-го августа, сообщают разработчики Windows. Срок действия релиз-кандидата истечет первого июня 2010 года.
Представители Microsoft подчеркивают, что пользователи, скачавшие релиз-кандидат Windows 7, но не установившие его, смогут это сделать и после 15 августа. Для получения ключа активации им нужно будет зайти на соответствующую страницу сайта Microsoft и следовать инструкциям. Релиз-кандидат Windows 7 был выложен на сайте Microsoft четвертого мая 2009 года.
Разработка операционной системы Windows 7 началась в 2000 году (тогда она называлась Blackcomb, а ее выход планировался на 2005 год). Впервые она была публично продемонстрирована 28 октября 2008 года. Продажи операционной системы Microsoft Windows 7 начнутся 22 октября текущего года. Начиная с этого дня, можно будет приобрести как компьютеры с предустановленной Windows 7, так и коробочные версии этой операционной системы.
Как ранее сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор Microsoft в Армении Григор Барсегян, армянский вариант Windows 7 еще не готов, но он обязательно появится в продаже в течение следующего года.