24 Հունիս 2009 - 13:46 AMT
Մինչեւ ընթացիկ շաբաթվա ավարտը ԱՄՀ-ն 158 մլն դոլար կփոխանցի Հայաստանին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի մշտական ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը: Նա հիշեցրել է, որ ԱՄՀ գործադիր խորհուրդը մարտի 6-ին հաստատել էր 28 ամիս տեւողությամբ stand-by համաձայնագիրը, ըստ որի ԱՄՀ-ն շուրջ 540 մլն դոլարի ֆինանսական օժանդակություն կցուցաբերի Հայաստանին, իսկ երկուշաբթի հավանություն է տրվել ֆինանսական օգնությունը 255 մլն դոլարով ավելացնելուն, ինչն ընդհանուր առմամբ կազմում է շուրջ 823 մլն դոլար: Նա հավելել է նաեւ, որ ընթացիկ տարվա մարտին ԱՄՀ-ն արդեն շուրջ 250 մլն դոլար է հատկացրել: «ԱՄՀ-ի կողմից իրականացվող ծրագրի հիմնական նպատակներն են օժանդակությունը Հայաստանին արտաքին ցնցումներին դիմակայելու գործում, որոնք համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքն են, վստահության ապահովումը արժույթի ու ֆինանսական համակարգի հանդեպ, ինչպես նաեւ հասարակության անապահով շերտերի պաշտպանությունը, որպեսզի նրանք հնարավորինս քիչ տուժեն համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքներից»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Օմեսը, Հայաստանի ու ԱՄՆ-ի կառավարությունների միջեւ համաձայնություն է ձեռք բերվել, որի շնորհիվ ԱՄՀ ծրագիրը կնպաստի մակրոտնտեսական քաղաքականության թուլացմանը, ինչպես նաեւ հարկային ոլորտի բարեփոխումներին, որոնք դրական կանդրադառնան հարկերի հավաքագրման վրա:
Բացի այդ, ԱՄՀ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչը հավելել է, որ եթե մինչ այդ միջոցները տրամադրվում էին միայն Կենտրոնական բանկին, ապա այս անգամ դրանց մի մասը կհատկացվի կառավարությանը` հակաճգնաժամային ծրագրերի իրականացման համար: «823 մլն դոլարից 312 մլն-ը կուղղվի 2009թ. բյուջեի կատարողականի ապահովմանը, որպեսզի այն համապատասխանի ընթացիկ տարվա սկզբին, մյուս մասը կուղղվի ԿԲ-ի պահուստներ»,-հաղորդել է նա:

24 Июнь 2009 - 13:46 AMT
До конца текущей недели МВФ перечислит Армении 158 млн. долларов, сообщила на пресс-конференции в Ереване постоянный представитель армянского офиса Международного валютного фонда Нинке Омес. Представитель армянского офиса напомнила, что Исполнительный совет МВФ 6 марта утвердил 28-месячное стенд-бай соглашение, согласно которому МВФ окажет финансовую помощь Армении в размере порядка 540 млн. долларов, а в понедельник было одобрено увеличение финансовой помощи в размере 255 млн. долларов, что в общей сложности составило порядка 823 млн. долларов в связи с этим она добавила, что в марте текущего года МВФ уже разместило 250 млн. долларов. «Основные цели программы, которую реализует МВФ, – оказать помощь Армении в приспособлении к внешним потрясениям, которые являются следствием мирового кризиса, обеспечить доверие к валюте и финансовой системе, а также защитить необеспеченные слои общества, чтобы они по возможности меньше пострадали от последствий мирового кризиса», – сказала она.
Как отметила Омес, между правительствами Армении и США было достигнуто соглашение, благодаря которому программа МВФ будет способствовать ослаблению макроэкономической политики, в том числе ослабление фискальной политики, что позволит правительству не сокращать социальные расходы, а также будет способствовать реализации реформ в налоговой сфере, которые положительно скажутся на увеличении собираемости налогов.
Помимо этого, постоянный представитель армянского офиса МВФ добавила, что если до этого средства предоставлялись только Центральному банку, то на этот раз часть из них будет предоставлена правительству для реализации его антикризисных программ. «Из 823 млн. долларов – 312 млн. долларов будет направлено на реализацию бюджетов 2009 г. и 2010 г., в том числе размещенные в конце этой неделе 158 млн. долларов будет направлено на реализуемость бюджета 2009 года, чтобы он соответствовал началу текущего года, остальная часть будет направлена в резервы ЦБ», – сообщила она.