24 Հունիս 2009 - 14:25 AMT
Հայաստանում տնտեսական անկումը տարեկան կտրվածքով չի գերազանցի երկնիշ թիվը, այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հայկական գրասենյակի մշտական ներկայացուցիչ Նինկե Օմեսը : «Մեր կանխատեսումներով, Հայաստանում անկումը տարեկան կտրվածքով չի գերազանցի10 տոկոսը, իսկ ավելի ճշգրիտ` կկազմի 9,5 տոկոս», – ասել է նա: Սակայն, նրա խոսքերով, ինչ-որ չափով անորոշություն կա` կապված այն բանի հետ, թե ինչպես կզարգանա ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը, ուստի, այդ ցուցանիշը կարող է ավելի բարձր կամ ցածր լինել:
Հայաստանում տնտեսական աճման անկումը վերջին 5 ամիսների ընթացքում հասել է երկնիշ ցուցանիշի` 15,7 տոկոսի, 2008 թվականի այդ նույն ժամանակաշրջանի համեմատությամբ: Այդ համատեքստում Նինկե Օմեսը նշել է, որ այդպիսի ցուցանիշի պատճառները հանդիսանում են հայկական շուկայի ոչ մեծ ծավալները, նաեւ այն, որ նշված ժամանակաշրջանում հսկայական անկում է արձանագրվել շինարարության
ոլորտում` 56 տոկոս:
Ինչ վերաբերում է սղաճին, ապա ԱՄՀ-ի կանխատեսումներով Հայաստանում սղաճի միջին տարեկան ցուցանիշը կկազմի 3 տոկոս: «Հայաստանում սղաճի ցուցանիշն ավելի ցածր մակարդակում է հայտնվել, քան մենք սպասում էինք», -ասել է Օմեսը: «Համաշխարհային սպառողական պահանջարկի նվազումը, ինչպես նաեւ Հայաստանում ներքին պահանջարկի նվազումը թույլ են տվել զսպել սղաճի տեմպերը, ուստի ներմուծվող որոշ ապրանքների գները նույնիսկ նվազել են», – նշել է Օմեսը:
Դրա հետ մեկտեղ, նա ավելացրել է, որ որոշ դրական միտումներ են նկատվում` կապված պղնձի եւ մոլիբդենի գների բարձրացման հետ, ինչը դրական կանդրադառնա Հայաստանի տնտեսության վրա: Մյուս կողմից, նավթի գները բարձրանում են, ինչը դրական կանդրադառնի Ռուսաստանի տնտեսության վրա, հետեւաբար, կմեծանան նաեւ դրամական փոխանցումները Հայաստան, քանի որ վերջին շրջանում զգալիորեն կրճատվել են փոխանցումները Ռուսաստանից համաշխարհային ճգնաժամի բացասական հետեւանքների պատճառով:

Экономический спад в Армении в годовом разрезе не превысит двухзначного числа, заявила сегодня на пресс-конференции постоянный представитель армянского офиса Международного валютного фонда Нинке Омес. «По нашим прогнозам спад в Армении в годовом разрезе не превысит -10%, а точнее по нашим прогнозам составит 9,5%», – сказала она. Однако, по ее словам, есть некоторая неопределенность, связанная с тем, как будит развиваться финансово-экономический кризис, поэтому этот показатель может оказаться или выше или ниже.
Спад экономического роста в Армении за последние 5 месяцев достиг двузначного показателя – 15,7% по сравнению с тем же периодом 2008 года. В этом контексте Нинке Омес отметила, что причинами такого показателя являются небольшие размеры армянского рынка, а также то, что за указанный период был зафиксирован огромный спад в сфере строительства – 56 %. «Я отметила небольшие размеры армянского рынка в связи с тем, что если в Армении не будет реализовано2-3 строительных проектов, экономика страны значительно от этого пострадает», – сказала она.
Что же касается инфляции, то по прогнозам МВФ среднегодовой показатель инфляции в Армении составит 3%. «Показатель инфляции в Армении оказался на более низком уровне, чем мы ожидали», – сказала Омес. В связи с этим она добавила, ожидалось, что мартовская девальвация национальной валюты окажет отрицательное воздействие и инфляция увеличится, однако этого не произошло. «Снижение мирового потребительского спроса, а также снижение внутреннего спроса в Армении позволили сдержать темпы инфляции, поэтому цены на некоторые импортируемые товары даже снизились», – отметила Омес.
Вместе с тем она добавила, что намечается некоторые положительные тенденции, связанные с повышением мировых цен на медь и молибден, что положительно скажется на экономике Армении. С другой стороны, цены на нефть повышаются, что положительно отразится на экономике России, следовательно, увеличатся и денежные поступления в Армении, поскольку за последний период значительно сократились трансферты из России из-за отрицательных последствий мирового кризиса.