2009-ի հունիսի 24-ին ՖԲԿ տնտեսական ակումբի նիստի ժամանակ նոր ուսումնասիրություն է ներկայացվել. «ԱՊՀ երկրները եւ մարտյան ճգնաժամը. ընդհանուր խնդիրներ եւ տարբեր մոտեցումներ»: Համաձայն հետազոտության արդյունքների, լավագույն հակաճգնաժամային ծրագիրն ընդունվել է Հայաստանի եւ Ղազախստանի կառավարությունների կողմից, ասվում է հաղորդագրության մեջ, որը տեղադրված է ռուսական առաջատար ՖԲԿ աուդիտորային-կոնսալթինգային ընկերության պաշտոնական կայքում:
Համաձայն աղբյուրի, նրանում վերլուծված են ԱՊՀ 10 երկրների հակաճգնաժամային միջոցառումները եւ ծրագրերը: (Հետազոտության մեջ չի մտել Թուրքմենստանը, քանի որ երկրում ամբողջ վիճակագրական տեղեկատվությունը փակ է, եւ Վրաստանը, որը դադարեցրել է իր անդամակցությունն ԱՊՀ-ում):
ՖԲԿ ռազմավարական վերլուծության դեպարտամենտի տնօրեն Իգոր Նիկոլաեւի խոսքերով, որոշ երկրներում, մասնավորապես Ուկրաինայում եւ Մոլդովայում, այդպիսի ծրագրերն ընդհանրապես բացակայում են: Իսկ Ուզբեկստանի առաջնորդ Իսլամ Կարիմովը ծրագիրը մշակելու փոխարեն մենագրություն է գրել` նվիրված ճգնաժամից դուրս գալու ուղիներին: Ռուսաստանում ծրագիրը հաստատվել է միայն հունիսի 19-ին:
Ղազախստանի հակաճգնաժամային ծրագիրն աչքի է ընկնում լիարժեքությամբ, ամբողջականությամբ, ինչպես նաեւ առաջնությունների ճիշտ դասավորմամբ: Մասնավորապես, ուշադրություն է դարձվել ենթակառույցների զարգացմանը, որը հանգեցնում է ներքին ներդրումային պահանջարկի զարգացմանը, ստեղծվել են սթրեսային ակտիվների հիմնադրամներ:
Ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված է նաեւ Հայաստանի ծրագիրը: Նրա հակաճգնաժամային միջոցների շարքում փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացմանն աջակցելն է: Իսկ բնակչության սոցիալական պաշտպանությունը հատուկ դուրս է բերվել ծրագրի շրջանակներից:
Ամբողջությամբ վերցրած, նշում է Նիկոլաեւը, ճգնաժամը հաղթահարելու համար ԱՊՀ երկրների համատեղ արդյունավետ գործունեությունը չի ստացվում: Դա կապված է գործողությունների պլանի բացակայությամբ, աճող միջպետական տարաձայնություններով եւ երկրների սոցիալ-տնտեսական զգալի տարբերություններով:

24 июня 2009 года на заседании Экономического клуба ФБК было представлено новое исследование – «Страны СНГ и мировой кризис: общие проблемы и разные подходы». Согласно результатам исследования, лучшая антикризисная программа была принята правительством Казахстана и Армении, говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте ведущей российской аудиторско-консалтинговой компании ФБК.
Согласно источнику, в нем проанализированы антикризисные мероприятия и программы десяти стран СНГ. (В исследование не вошли Туркменистан, т.к. вся статистическая информация по стране закрыта, и Грузия, прекращающая членство в Содружестве.)
По словам директора департамента стратегического анализа ФБК Игоря Николаева, в некоторых странах, в частности, Украине и Молдове, такие программы и вовсе отсутствуют. А лидер Узбекистана Ислам Каримов вместо разработки программы написал монографию, посвященную путям выхода из кризиса. В России, напоминает И.Николаев, программа была утверждена только 19 июня.
Антикризисную программу Казахстана отличают полнота, комплексность, а также правильная расстановка приоритетов. В частности, уделено внимание развитию инфраструктуры, которое ведет к развитию внутреннего инвестиционного спроса, создан фонд стрессовых активов.
На развитие инфраструктуры направлена также программа Армении. Среди ее антикризисных мер – поддержка малого и среднего бизнеса. А социальная защита населения специально вынесена за рамки программы.
В целом же, как отмечает Николаев, совместной эффективной деятельности стран СНГ по выходу из кризиса не получается. Это связано и с отсутствием плана действий, и с растущим числом межгосударственных разногласий, и со значительными социально-экономическими различиями стран.