Հայաստանի մանրածախ առեւտրի ոլորտի խոշորագույն ներկայացուցիչ STAR ընկերությունը, ձեռնամուխ է լինում միջազգային չափորոշիչների հիման վրա բիզնեսի լայնածավալ վերակազմակերպմանը` զարգացման որակապես նոր մակարդակ ապահովելու նպատակով:
STAR-ի գործադիր տնօրեն Վահան Քերոբյանի խոսքերով, առաջադրված խնդրի իրագործման հարցում ընկերությանը կօգնեն օտարերկրյա խորհրդատուներ, որոնք ունեն աշխատանքյին մեծ փորձ արեւմտյան խոշոր մանրածախ Wal-Mart, Lidi եւ Maxi ցանցերում, որոնք մեկ տարվա ընթացքում աշխատելու են STAR ցանցում եվրոպական չափանիշների եւ դրանց համապատասխանող ընթացակարգերի ներդրման վրա:
Վերակազմակերպման նախագիծը, որին իր աջակցությունն է ցուցաբերում STAR ընկերության բաժնետերերից մեկը` Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը, նախատեսվում է գործարկել հուլիսից: Այն ենթադրում է բիզնես-գործընթացների, մատակարարների եւ ցանցի անձնակազմի նկատմամբ պահանջների էական խստացում:
Այդ թվում նախատեսվում է սուպերմարկետների աշխատակիցների ատեստավորման անցկացում, ինչպես նաեւ խրախուսման նոր համակարգի ներդրում: «Խանութների աշխատակիցներին կներկայացվեն աշխատանքի նոր գործիքներ, որից կշահի գնորդը»,- նշել է ցանցի գործառնությունների գծով տնօրեն Լեւոն Սողոմոնյանը, ավելացնելով, որ վերակազմակերպումը նպատակաուղղված է գնորդների շահերի եւ սուպերմարկետների ցանցի գնային քաղաքականության եւ տեսականու նկատմամբ պահանջների բավարարմանը, ինչպես նաեւ սպասարկման որակի բարելավմանն ու զարգացմանը:
Բացի այդ նա հաղորդել է, որ վերակազմակերպման նախագծի շրջանակներում նախատեսվում է ընկերության կազմակերպչական կառուցվածքի եւ հաստիքացուցակի վերանայում, ինչպես նաեւ սուպերմարկետների ցանցի աշխատանքի ստանդարտացում եւ օպտիմալացում: Մասնավորապես, հուլիսի 1-ից STAR-ի 7 սուպերմարկետներ, որոնք գործում են առավելապես մայրաքաղաքի արվարձաններում, կաշխատեն ոչ թե շուրջօրյա, այլ առավոտյան ժամը 8:30-ից մինչեւ գիշերվա ժամը 1:00-ն: «Դա ցանցի աշխատանքների կատարելագործմանն ու օպտիմալացմանն ուղղված առաջին քայլերից մեկն է: Ինչպես վկայում է համաշխարհային փորձը, աշխատանքի շուրջօրյա ռեժիմը բնորոշ եւ արդյունավետ է ոչ թե արվարձաններում, այլ քաղաքի կենտրոնում գործող խանութների համար»,- ընդգծել է Սողոմոնյանը:
Անդրադառնալով ցանցի վերակազմակերպման անհրաժեշտության պատճառներին` STAR-ի մարքեթինգի գծով տնօրեն Նարինե Ավետիսյանը հիմնական պատճառներից մեկն է համարել մանրածախ առեւտրի շուկայում սրընթաց աճող մրցակցությունը: «STAR ընկերությունը միշտ եղել է առաջատար եւ առաջինն է նորամուծություններ ներդրել Հայաստանի մանրածախ բիզնեսում: Մենք մտադիր ենք շարունակել այդ ավանդույթը` կիրառելով նորագույն գործիքներ եւ մոտեցումներ` ի բարօրություն հայկական շուկայի որակական եւ մշտական զարգացմանը»,- ասել է նա:

25 Июнь 2009 - 13:53 AMT
Крупнейший ритейлер Армении, компания STAR, приступает к масштабной реорганизации бизнеса на основе международных стандартов с целью обеспечения качественно нового уровня развития, говорится в сообщении, предоставленном службой маркетинга компании.
По словам исполнительного директора  STAR Вагана Керобяна, в достижении поставленной задачи, компании помогут привлеченные иностранные консультанты, имеющие опыт работы в крупных западных розничных сетях – Wal-Mart,  Lidl и Maxi, которые в течение года будут работать над внедрением европейских стандартов и соответствующих им процедур в сети STAR.
Проект реорганизации, в котором оказывает свое содействие один из акционеров компании STAR – Европейский Банк Реконструкции и Развития – планируется запустить в июле месяце. Он подразумевает существенное повышение требований к бизнес-процессам, поставщикам и персоналу сети.
В том числе планируется проведение аттестации сотрудников супермаркетов, а также внедрение новой системы их мотивации. “Сотрудникам магазинов будут представлены новые инструменты работы, от чего, в конечном итоге, выиграет покупатель”, – отметил операционный директор сети Левон Согомонян, заметив, что реорганизация нацелена на удовлетворение интересов и потребностей покупателей в ценовой и ассортиментной политике супермаркетов сети, а также на развитие сервиса и улучшение качества обслуживания.
Кроме того, сообщил он, в рамках проекта по реорганизации планируется корректировка организационной структуры и штатного расписания компании, а также стандартизация и оптимизация работы супермаркетов сети. В частности, с 1 июля 7 супермаркетов STAR, функционирующих преимущественно в спальных районах столицы, будет работать не круглосуточно, а с 8.30 утра до 01.00 ночи. “Это является одним из первых шагов по усовершенствованию и оптимизации работы сети. Как свидетельствует мировая практика, круглосуточный режим работы присущ и эффективен для магазинов в центре города, но не в спальных районах”, – подчеркнул Л.Согомонян.
Отмечая причины необходимости проведения реорганизации сети, Нарине Аветисян, директор по маркетингу STAR, одной из основных назвала стремительно растущую конкуренцию на рынке ритейла. “Компания STAR всегда была лидером и первой внедряла новшества в розничный бизнес Армении. И эту традицию, с использованием новейших инструментов и подходов, мы намерены продолжать во благо качественного и постоянного развития армянского рынка ритейла”, – резюмировала она.