Սյունիքի մարզում կառավարական նիստը թույլ կտա լուծել այդ մարզի զարգացման հիմնախնդիրները, հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Սյունիքի մարզում տեղի ունեցած արտագնա նիստի ժամանակ: Միաժամանակ կառավարության անդամները ծանոթացել են մարզի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին, բնակչությանը հուզող խնդիրներին:
Նիստը սկսվել է Սյունիքի մարզպետ Սուրեն Խաչատրյանի հաշվետվությամբ` մարզի 2009թ. սոցիալ-տնտեսական վիճակի, առկա խնդիրների, ծրագրերի մասին: Մարզպետն ըստ բնագավառների ներկայացրել է նաեւ 2009թ. առաջնահերթ լուծում պահանջող հիմնախնդիրները:
Ելնելով ՀՀ կառավարության հաստատած Կայուն զարգացման ծրագրի սկզբունքներից`Սարգսյանը որոշել է հաստատել Սյունիքի մարզի 2010-2013թթ. սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագիրը: ՀՀ վարչապետն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ծրագիրն առանձնանում է նաեւ ներդրումային լուրջ բաղադրիչով: Եվ դա հասկանալի է, որովհետեւ Սյունիքը միջպետական նշանակության մարզ է եւ բնական է, որ պետք է ունենա զարգացման ավելի երկարաժամկետ եւ խոշորածավալ ծրագրեր:
Հանքարդյունաբերական ոլորտի զարգացումը խթանելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը որոշել է վարկեր տրամադրել «Զանգեզուր մայնինգ» ՍՊԸ-ին (հինգ տարի մարման ժամկետով), «Արմենիա մոլիբդեն Փրոդաքշն» ՍՊԸ-ին (հինգ տարի մարման ժամկետով) եւ «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ին (չորս տարի մարման ժամկետով): Պետական բյուջեից ընդհանուր առմամբ հատկացվում է 44 մլն ԱՄՆ դոլար վարկային միջոց, որի ապահովության համար հիշյալ ընկերությունների հետ կնքվելու են գրավի պայմանագրեր: Իբրեւ գրավի առարկա ընդունվելու են ընկերությունների արտադրական համալիրները եւ վարկի հաշվին ձեռք բերվող սարքավորումները:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը չափազանց կարեւոր է համարել այս որոշման ընդունումը, քանի որ ոլորտին ՌԴ վարկից հատկացվում են զգալի գումարներ, որոնց շնորհիվ էապես կաշխուժանա մարզի սոցիալ-տնտեսական կյանքը: «Վարկերը հնարավորություն կտան, որպեսզի այս ձեռնարկությունները թափով աշխատեն` հաղթահարելու համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի առաջացրած ժամանակավոր դժվարությունները»,- ասել է վարչապետը:

26 Июнь 2009 - 11:47 AMT
Правительственное заседание в Сюнике позволит решить текущие проблемы развития этой области, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян на выездном заседании правительства в Сюникской области. Одновременно члены правительства ознакомились с социально-экономической ситуацией в области и проблемами населения.
Заседание началось с представления отчета главы области Сурена Хачатряна о социально-экономической ситуации в области в 2009 году, текущие проблемы и реализуемые программы. Помимо этого глава области по сферам представил те проблемы, которые требуют неотложных решений.
Исходя из утвержденной правительством Программы устойчивого развития, Саркисян принял решение об утверждении Социально-экономической программы развития Сюникской области на 2010-2013 г.г. В связи с этим премьер-министр отметил, что программа отмечается инвестиционной составляющей, поскольку эта область имеет внутригосударственное значение, поэтому неудивительно, что Сюник должен иметь более долгосрочную и более объемную программу развития.
С целью стимулирования развития горнорудной промышленности в Сюникской области, правительство Армении приняло решение предоставить кредитные средства на развитие таких заводов, как «Зангезур майнинг» (со сроком погашения 5 лет), «Армения молибден Продакшн» (со сроком погашения 5 лет) и «Агаракский медно-молибденовый комбинат»( со сроком погашения 4 года). В целом, из госбюджета на развитие этих заводов будет выделено 44 млн. долларов, для гарантирования которых с вышеуказанными заводами будет заключен договор о залоге. В качестве предмета залога будут выступать производственные цеха заводов и приобретенные за счет кредита оборудования.
Саркисян особо отметил принятие этого решения, поскольку для развития этой сферы из российского кредита выделяется значительная сумма, благодаря чему значительно повысится социально-экономическая жизнь Сюникской области. «Кредиты позволят этим заводам набрать хороший рабочий размах для преодоления временных трудностей, вызванных финансово-экономическим кризисом», – сказал Саркисян.