26 Հունիս 2009 - 12:12 AMT
Ֆինանսական եւ տնտեսական ճգնաժամը դրական ազդեցություն ունեցավ աշխատաշուկայի վրա: Ինչպես երեւում է «Նորվիկ» ՈՒՎԿ-ի կատարած ուսումնասիրությունից, առաջարկվող թափուր աշխատատեղերի կրճատումները թույլ կտան գործատուներին վերջապես ունենալ ավելի պատասխանատու աշխատողներ: Այնուամենայնիվ, ոչ մեկ չի վախեցնում աշխատանք փնտրողներին դժվարություններով կամ սպառնում տնտեսական պատժամիջոցնորով, օրինակ, աշխատավարձի իջեցումով: Աշխատողները հենց իրենք են սկսում ավելի պատասխանատու վերաբերվել իրենց աշխատանքին: Բացի այդ, փոխվել են նաեւ թեկնածուների հանդեպ դրվող պահանջները:
Մասնավորապես, իրենցից պահանջում են լինել ավելի ունիվերսալ աշխատանքում, քանի որ կազմակերպությունները պարզապես չեն կարող իրենց թույլ տալ ունենալ նեղ մասնագիտացումով աշխատողներ: Ունիվերսալ լինելու պահանջը անդրադարձել է նաեւ այն պահանջների վրա, որոնք գործատուները ներկայացնում են աշխատողների տարիքի հանդեպ: Նախկինում կադրային գործակալությունները փնտրում էին ավելի երիտասարդ աշխատողների, իսկ այժմ նույնիսկ 50 տարեկանից բարձր տարիքի մասնագետը կարող է գտնել աշխատանք այն դեպքում, եթե նրա աշխատանքային փորձը թույլ է տալիս լուծել մի քանի աշխատանքային խնդիրներ միաժամանակ:
Ինչ վերաբերում է նրանց, ում վրա անդրադարձան կրճատումները, նրանք էլ ունեն նոր հնարավորություններ աշխատել իրենց անձնական մասնագիտական որակների վրա: Այս փուլում կազմակերպությունները չեն կիրառում հաստիքների կրճատումները` կազմակերպության ծախսերը քչացնելու նպատակով, բայց իհարկե բոլորը հասկանում են, որ աշխատանքի վայրում անգործ կամ անպատասխանատու լինելու արդյունքում կարելի է զրկվել աշխատավարձի բարձրացումից, բոնուսներից եւ սոցփաթեթներից:
Բարեբախտաբար, մեր երկրում կիրառվող մեթոդները չեն առաջացնում վախ, որը միայն քչացնում է արդյունավետությունը, այլ ընդհակառակը, ստեղծված իրադրությունը բերում է աշխատողների աշխատունակության եւ պատասխանատվության կտրուկ բարձրացմանը, որը նախկինում նկատելի չէր եւ հանդիսանում էր բոլոր գործատուների հիմնական խնդիրներից մեկը: Ցավոք, առայժմ չեն նկատվում այնպիսի սոցիալ-հոգեբանական մեթոդներ, որոնք բարձրացնում են աշխատանքից բավարարվածության աստիճանը եւ որոնք անհրաժեշտ է ակտիվորեն կիրառել: Հոգեբաններն ասում են, որ մարդկանց միայն 13% է ունակ ինքնամոտիվացման, նրանց արդյունավետությունը միշտ կբարձրանա,իսկ մնացածի մոտ ընդհակառակը` գործում են արգելակման պրոցեսները: Եվ ի ուրախություն մեր գործատուներին, անձնակազմի էֆեկտիվության բարձրացման գործընթացը տեղի է ունենում ինքնուրույն, բայց կարելի է նաեւ նրան մի փոքր խթանել:
Մասնագետների եւ տարբեր գործատուների կարծիքներն աշխատողների տրամադրությունների ազդեցության մասին խոսում են «Նորվիկ» ՈՒՎԿ-ի կողմից անց կացրած ուսումնասիրությունների ճշտության մասին: Ուսումնասիրությունների արդյունքների համաձայն, նախորդ տարվա հոկտեմբերի դրությամբ արդյունավետության աճ են նկատել հարցվողների միայն 10%, այնինչ ամանորյան տոներից հետո նշված հարցին դրական էին պատասխանել արդեն 45%-ը:
«Նորվիկ» ՈՒՎԿ-ն ճանաչվել է Կենտրոնական Բանկի կողմից կազմակերպված «Լավագույն տեղեկատվական գրքույկ 2009» մրցույթի «Լավագույն բովանդակություն եւ բարձր հասանելիություն» կոչման հաղթող:
Հունիսի 5-ին Կենտրոնական Բանկն ամփոփեց Լավագույն տեղեկատվական գրքույկ 2009 մրցույթի արդյունքները: Մրցույթի նպատակն է խթանել ֆինանսական շուկայի թափանցիկությունը եւ ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից հաճախորդներին մատչելի եւ լիարժեք տեղեկատվության տրամադրումը: Ինչպես հայտնեցին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, այս տարի գրքույկների գնահատման աշխատանքներին մասնակցել են ոչ միայն ԿԲ աշխատակիցները, այլ նաեւ սպառողների շահերը պաշտպանող հասարակական կազմակերպությունների, բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ապահովագրական ընկերությունների ասոցիացիաների եւ Առկա լրատվական գործակալության ներկայացուցիչները: Ինչպես նշեց Նորվիկ ՈՒՎԿ-ի գործադիր տնօրեն Տ. Բոստանջյանը, Նորվիկ ը հատուկ ուշադրություն է դարձնում հասարակությանը հասանելի լինելուն եւ սպառիչ տեղեկատվություն տրամադրելուն: Մենք ուրախ ենք, որ մրցույթի հանձնաժողովի անդամները բարձր գնահատեցին Նորվիկ վարկային կազմակերպության կողմից տեղեկատվության մատուցման որակը եւ բովանդակությունը, – նշեց Տ. Բոստանջյանը: Հավատարիմ մնալով իր սկզբունքներին` Նորվիկ ՈՒՎԿ-ն հոգում է իր հաճախորդների ժամանակի եւ հարմարավետության մասին: Հիշեցնենք, որ Նորվիկ ՈՒՎԿ-ն հիմնադրվել է 2006թ. հուլիսին` լատվա- իսլանդական Նորվիկ Բանկ բաժնետիրական ընկերության կողմից: Վերջին երկու տարիների ընթացքում Նորվիկ-ը շարունակում է զբաղեցնել առաջին տեղը վարկային կազմակերպությունների մեջ հայաստանյան շուկայում:

Финансовый и экономический кризис оказал позитивное влияние на рынок труда. Как видно из проведенного “Норвик Кредит” исследования, сокращения предлагаемых вакансий позволят нанимателям наконец-таки привести работников к ответственному отношению к своей работе, говорится в исследовании, проведенном УКО “Норвик Кредит”. Тем не менее, их никто не пугает трудностями с поиском нового места или угрожая экономическими мерами – например, снижением зарплаты. Работники сами начинают задумываться и относиться к своей работе более ответственно. Кроме того, изменились и требования к соискателям.
В частности, от них требуют большей универсальности в работе – компании просто не могут позволить себе содержать сотрудников с узкой специализацией. Требование универсальности повлияло и на требования, которые работодатели предъявляют к возрасту нанимаемых. Раньше кадровые агентства искали сотрудников помоложе, теперь же получить работу может и специалист старше 50 лет – в том случае, если его опыт позволяет ему разбираться в нескольких рабочих вопросах одновременно.
Что касается тех, кого сокращение коснулось, то и у них есть новые возможности все-таки немножко поработать над своими личными профессиональными качествами. На данном этапе компании не пользуются сокращением штатов, чтобы минимизировать расходы за счет сотрудников – но, конечно же, все понимают, что бездельничать и быть безответственным на работе уже все-таки чревато урезанием зарплаты, бонусов и соцпакетов.
K счастью, используемые у нас в стране методы не порождают страх, который лишь подавляет эффективность, а наоборот, сложившаяся ситуация приводит к резкому росту производительности сотрудников и их ответственному и инициативному отношению к работе, чего давно уже не наблюдалось и было основной проблемой всех работодателей. К сожалению, пока что не наблюдается социально-психологических методов, которые повышают удовлетворенность трудом и которые надо бы активно внедрять. Психологи говорят, что есть только 13% людей, способных себя самомотивировать. У них эффективность всегда будет повышаться, а у остальной массы работников, напротив, работают тормозные процессы. И к радости наших работодателей, процесс повышения эффективности персонала происходит самостоятельно, но может быть все-таки можно и самим немножко посодействовать этому.
Слова специалистов и разных работодателей о воздействии настроений у работников косвенно подтверждают исследования, проведенные в “Норвик Кредит”. Согласно результатам, в октябре прошлого года рост эффективности сотрудников заметили только 10% опрошенных, тогда как после новогодних праздников положительно на соответствующий вопрос ответили уже 45%.
Универсальная кредитная организация “Норвик” основана в феврале 2006 года со стороны латвийско-исландского АО «Норвик Банк». В начале июля того же года компания получила лицензию и прошла регистрацию в качестве Универсальной кредитной организации «Норвик». Уже два года как “Норвик” является лидирующей кредитной организацией в Армении.