26 Հունիս 2009 - 12:47 AMT
Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է ռուսական կայուն վարկի շրջանակներում տնտեսական կայունացման ծրագիրը
Սյունիքի մարզի նիստում ընդունված որոշմամբ ՀՀ կառավարությունը հաստատել է ռուսական կայուն վարկի շրջանակներում տնտեսական կայունացման վարկային ծրագիրը, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, այդ ծրագիրը խթանելու էհամախառն ներքին արդյունքի աճը` ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում տնտեսվարող սուբյեկտների վարկային պահանջարկը մասնակի բավարարելու միջոցով:
Ծրագրի գումարն է 90 մլրդ դրամ, ֆինանսավորման ձեւը` բյուջետային վարկեր, որոնք տրվում են ըստ հետեւյալ բաղադրիչների` ֆինանսաբանկային համակարգի վարկավորում` 60,5 մլրդ դրամին համարժեք ԱՄՆ դոլար, փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության վարկավորում` 6,4 մլրդ դրամ, համակարգաստեղծ կամ խոշոր ենթակառուցվածքների գործունեությունն ապահովող տնտեսվարող սուբյեկտների վարկավորում` 23,1 մլրդ դրամ:
«Հասարակությունն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում, թե ինչպես է օգտագործվելու ռուսական վարկը, եւ այժմ մենք կարող ենք հաղորդել, որ դեռեւս 24 մլրդ դրամ ուղղվելու է աղետի գոտի, այդ թվում եւ հաջորդ տարի: Մնացած գումարը կմնա ստաբիլիզացիոն հիմնադրամում»,- ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:

Правительство Армении на выездном заседании в Сюникской области утвердило кредитную программу экономической стабилизации посредством предоставленного стране российского стабкредита, сообщает пресс-служба правительства.
Как отмечается в сообщении, эта программа будет способствовать росту ВВП за счет частичного удовлетворения в условиях финансового кризиса потребностей хозяйствующих субъектов в кредитных средствах.
Общий объем программы составляет 90 млрд. драмов, которые будут предоставлены в виде государственных кредитов. Согласно данной программе, на кредитование банковской системы будет направлено 60,5 млрд. драмов, на кредитование малого и среднего бизнеса – 6,4 млрд. драмов, на кредитование системообразующих или обеспечивающих инфраструктуру предприятий – 23,1 млрд. драмов.
«Общество обращает особое внимание на, то как будет использован российский кредит, и сейчас мы можем сообщить, что еще 24 млрд. драмов будет направлено в зону бедствия, в том числе ив следующем году. Остальная сумма останется в стабилизационном фонде», – сказал премьер – министр Армении Тигран Саркисян.