ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարչության արտագնա նիստի շրջանակներում բացել է Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման աջակցության կենտրոնի (ՓՄՁ ԶԱԿ) Կապանի ներկայացուցչություն, որը ստեղծվել է ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը:
ՀՀ վարչապետի խոսքերով, աջակցությունը փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրությանը կառավարության տնտեսական քաղաքականության կարեւորագույն առաջնահերթություններից է: «ՓՄՁ աջակցության համակարգի հզորացումը առանցքային է` տեղի տնտեսական զարգացմանն աջակցելու եւ համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունը տեղական մակարդակում հաղթահարելու համար», – ասել է ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Համաձայն հաղորդագրության, նոր մասնաճյուղում ձեռնարկատերերը քննարկում են անցկացրել Հայաստանի վարչապետի եւ ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսի հետ:
Ներկայացուցչությունը կօգնի իրականացնել տեխնիկական – ֆինանսական աջակցության ծրագրեր, տրամադրել աջակցություն սկսնակ գործարարներին:
Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման աջակցության կենտրոնը պետական աջակցության ծրագրեր է իրականացնում շուրջ 5 տարի եւ ունի 10 մարզային մասնաճյուղ:

26 Июнь 2009 - 16:38 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян в рамках выездного заседания правительства открыл представительство Центра развития малого и среднего бизнеса в городе Капан Сюникской области республики, созданное при содействии Ереванского офиса ОБСЕ, сообщает пресс-служба правительства.
По словам главы правительства, содействие малому и среднему бизнесу является важнейшим приоритетом экономической политики правительства. «Усиление системы поддержки малого и среднего бизнеса является ключевым для содействия экономическому развитию на местах и преодолению на локальном уровне последствий мирового экономического кризиса», – сказал он.
Согласно сообщению, в новом филиале местные предприниматели провели обсуждения с премьер-министром Армении и руководителем ереванского офиса ОБСЕ, послом Сергеем Капиносом.
Представительство Центра в Капане поможет осуществлять программы технического и финансового содействия, оказывать поддержку начинающим предпринимателям.
Центр развития малого и среднего предпринимательства проводит программы государственного содействия порядка пяти лет и имеет десять областных филиалов.