27 Հունիս 2009 - 10:04 AMT
Ավարտվել են Գորիս -Ստեփանակերտ մայրուղային գազատարի վերատեղադրման եւ նորոգման աշխատանքները` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հուսալի գազամատակարարումն ապահովելու նպատակով, հաղորդում է «ՀայՌուսգազարտ» ՓԲԸ մամլո ծառայությունը:
Զուգահեռ անցնող 500մմ տրամագծով երկու գազատարները ամբողջովին դեֆորմացվել էին սողանքների հետեւանքով` մեծ ծալվածքներ առաջացնելով խողովակաշարերի վրա։
Առ այսօր իրականացվել է գազատարների 1075գծ.մ եւ 1105գծ.մ հատվածների վերատեղադրում՝ հանելով դրանք սողանքի տեղամասից։ Առանձնակի դժվարությամբ վերատեղադրման աշխատանքներ են կատարվել` տարածքով անցնող գետի վրայով վերգետնյա անցումներն ապահովելու համար: Տարիների ընթացքում գետը խորացրել եւ լայնացրել էր հունը` բացելով գազատարի մոտ 200 գծ.մ հատվածը։ Ուժեղ վարարումներից գետն իր հետ բերելով մեծ քարեր, վնասել էր գազատարի մակերեսը՝ առաջացնելով մետաղի կոտրվածքներ։
Վերատեղադրման աշխատանքներ կատարելու համար լրացուցիչ մոտ 3 կմ երկարությամբ ճանապարհ կառուցման անհրաժեշտություն էր առաջացել, որից հետո միայն կառուցվել են հենարաններ եւ գետի լայնությամբ հավաքակցվել գազատարի 205գծ.մ եւ 229գծ.մ հատվածները:

Завершились работы по ремонту и переукладке на магистральном газопроводе Горис-Степанакерт с целью обеспечения надежного газоснабжения Нагорно-Карабахской Республики, сообщает пресс-служба ЗАО «АрмРосгазпром».
Согласно сообщению, в результате оползней два параллельно проходящих газопровода диаметром 500 мм полностью деформировались и на них образовались большие сгибы.
В настоящее время выполнена переукладка участков газопроводов длиной 1075 п.м и 1105п.м, тем самым они выведены из оползневой зоны.
В сообщении отмечается, что с особенно большими трудностями велись работы по переукладке газопровода на переходе через реку. Со временем река углубила и расширила свое русло, обнажив участок газопровода длиной около 200 п.м. Большие камни, которые приносит течение во время сильных разливов реки, повредили поверхность газопровода и в результате появились сколы металла.
Для выполнения переукладочных работ возникла необходимость строительства дополнительной дороги длиной около 3 км, после чего будут построены подпоры и по ширине реки будет проведен монтаж участков газопровода длиной 205п.м и 229 п.м.