29 Հունիս 2009 - 11:30 AMT
Լե Բուրժե-ի 48-րդ միջազգային ավիասալոնում ցուցադրված իսկապես նոր միակ ինքնաթիռը Ռուսաստանի արտադրության Superjet 100 տարածաշրջանային ինքնաթիռն էր, որ ստեղծվել է «Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ընկերությոնում, հաղորդում է aviaport.ru-ն:
Superjet 100-ը միակ նոր ինքնաթիռն էր սալոնում, այն հայտնվեց մամուլի ուշադրության կենտրոնում, ինչն, անշուշտ կնպաստի հետագա պատվերների ստացմանը:
«Իքնաթիռը գերազանց է ստացվել: Ցուցադրությունը Լե Բուրժեում դա հաստատեց: Այժմ մեզ համար հեշտ կլինի աշխատել պատվիրատուների հետ,-ասել է SuperJet international-ի գլխավոր տնօրեն Ալեսսանդրո Ֆրանցոնին: Վիկտոր Սուբբոտինի թիմի հետ («Սուխոյի քաղաքացիական ինքնաթիռներ» ՓԲԸ նախագահ) աշխատելը դժվար էր, բայց շատ հետաքրքիր»:
Առաջին թիվ 95001 եւ երկրորդ թիվ 95002 թռիչքային ինքնաթիռները հիմնականում նախատեսված են թռիչքատեխնիկական ու թռիչքա-վայրէջքային բնութագրերի, կայունության ու կառավարման, ամրության գնահատման համար: Հենց այդ մեքենաներն են օգտագործվում ամենավտանգավոր փորձարկումների համար, որոնք կապված են մեծ անկյունների ու անկման հետ: Երրորդ եւ չորրորդ մեքենաներում կմշակվի ռադիոէլեկտրոնային ապահովվածությունը, ուղեւորների սալոնի հագեցումը սարքավորումներով: Ընդհանուր առմամբ, վավերականացման փորձարկումների շրջանակներում հարկ կլինի կատարել շուրջ 600 թռիչք:
Թիվ 95001 եւ երկրորդ թիվ 95002 ինքնաթիռներն ցամաքային փորձարկումներ են անցնում, այդ թվում նաեւ ռեսուրսային: Superjet 100 ինքնաթիռը փորձարկում կանցնի Հայաստանի բարձր լեռնային ու բարձր ջերմաստիճանային պայմաններում, այնուհետեւ կանցկացվեն փորձարկումներ ցածր ջերմաստիճանի պայմաններում: 2009թ. հոկտեմբեր-նոյեմբերին Superjet 100-ը փորձարկումներ կանցնի Իտալիայում:
Վաճառքի համար պատրաստված Sukhoi Superjet-100 ինքնաթիռը կվաճառվի «Արմավիա» ընկերությանը: Այն որոշումը, թե ով է դառնալու Sukhoi Superjet-100-ի առաջին սեփականատերը, կայացվել է ելնելով պատվերի առանձնահատկությունից` որքան պարզ լինի պատվիրատուի նշված կոնֆիգուրացիան, այդքան դյուրին կլինի պատրաստել առաջին ինքնաթիռը: Sukhoi Superjet-100-ի գինն ըստ գնացուցակի շուրջ 28 մլն դոլար է, սակայն յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում պատվերի արժեքն առանձին է քննարկվում:

29 Июнь 2009 - 11:30 AMT
Единственным по-настоящему новым самолетом, показанным на 48-м международном авиасалоне в Ле Бурже, стал российский региональный самолет Superjet 100, созданный компанией “Гражданские самолеты Сухого” (ГСС), передает aviaport.ru.
SSJ100 стал единственной новой машиной на салоне, пресса уделила ему повышенное внимание, что, конечно должно пойти на пользу процессу получения дальнейших заказов.
“Самолет получился замечательный. Демонстрация машины на авиасалоне в Ле Бурже наглядно продемонстрировала этот факт представителям авиакомпаний. Теперь нам будет легче работать с заказчиками, – сказал “АвиаПорту” генеральный директор SuperJet international Алессандро Францони. – С командой Виктора Субботина (президент ЗАО “Гражданские самолеты Сухого”) работать было трудно, но очень интересно”.
Первый №95001 и второй №95002 летные самолеты предназначены, в основном для оценки летно-технических и взлетно-посадочных характеристик, устойчивости и управляемости, прочности. Именно эти машины используются для проведения наиболее опасных видов испытаний, связанных с большими углами атаки и сваливанием. На третьей и четвертой машинах пройдет отработка бортового радиоэлектронного оборудования, оборудования пассажирского салона. Эти же самолеты предназначены для подтверждения категории посадки и заявленного уровня шума на местности. В общей сложности в рамках сертификационных испытаний предстоит совершить более 600 полетов.
Самолеты №95002 и №95006 проходят наземные испытания, в том числе и ресурсные. Испытания самолета в условиях высокогорья и повышенных температур планируется провести в Армении, затем провести испытания машины в условиях низких температур. В октябре-ноябре 2009 г. Superjet 100 пройдет испытания в Италии.
Первый самолет Sukhoi SuperJet-100, изготовленный на продажу, будет продан компании «Армавиа». Решение о том, кому поставить первый SuperJet-100, принималось исходя из конфигурации заказа: это зависит от ряда вещей – конфигурация определяется заказчиком, и чем она проще, тем проще изготовить первый самолет. Цена Superjet 100 по каталогу составляет 28 миллионов долларов, однако в каждом конкретном случае стоимость заказа оговаривается отдельно.