29 Հունիս 2009 - 13:30 AMT
«Մոբիլնիե ՏելեՍիստեմի» (ՄՏՍ) ընկերությունը 413 մլն եվրո է հատկացնում կապի ցանցերի ֆինանսավորման համար: ՄՏՍ երեք վարկային համաձայնություն է կնքել միջազգային բանկերի` Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ), Nordic Investment Bank (NIB) ու Եվրոպական ներդրումային բանկի (European Investment Bank, EIB) հետ:
Nordic Investment Bank ՄՏՍ-ին 80 միլիոն եվրոյի չափով վարկ է տրամադրել երկու հոսքով` 40-ական միլիոն եվրո` յոթ տարի եւ երեք տարի մարման ժամկետներով: Այս միջոցները կուղղվեն ցանցերի զարգացմանը Ռուսաստանում, Հայաստանում, Ուկրաինայում եւ Թուրքմենստանում:
Եվրոպական ներդրումային բանկում վերցրած վարկը կազմում է 115 միլիոն եվրո` յոթ տարի մարման ժամկետով: Միջոցները կուղղվեն 3 G MTC ցանցերի զարգացմանը, այդ թվում` սարքավորումների գնմանն ու տեղադրմանը, ծրագրային ապահովման համար լիցենզիաների ձեռքբերմանը, հաղորդում է finam.info-ն` վկայակոչելով ՄՏՍ մամլո ծառայության տեղեկությունները:
«Մոբիլնիե ՏելեՍիստեմի» (ՄՏՍ) ԲԲԸ հանդիսանում է VivaCell-MTS բաժնետոմսերի 80% սեփականատերը: 2009թ. ապրիլի տվյալներով, VivaCell-MTS բաժանորդների թիվը Հայաստանում կազմում է 2,06 մլն:

Компания «Мобильные ТелеСистемы» (МТС) привлекает 413 миллионов евро для финансирования развития сетей связи. МТС заключила три кредитных соглашения с международными банками – Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР), Nordic Investment Bank (NIB) и Европейским инвестиционным банком (European Investment Bank, EIB).
Nordic Investment Bank предоставил МТС кредит в размере 80 миллионов евро двумя траншами по 40 миллионов евро каждый со сроками погашения семь лет и три года. Трехлетний заем синдицирован среди коммерческих банков. Данные средства будут направлены на дальнейшее развитие сетей в России, Армении, Украине и Туркменистане.
Кредит, привлеченный в Европейском инвестиционном банке, составляет 115 миллионов евро с семилетним сроком погашения. Средства будут направлены на развитие сетей 3G МТС, в том числе на закупку и установку оборудования, приобретение лицензий на программное обеспечение, сообщает finam.info со ссылкой на материалы пресс-службы МТС.
ОАО «Мобильные Телесистемы» (МТС) является владельцем 80% акций VivaCell-MTS. По данным за апрель 2009 число абонентов VivaCell-MTS в Армении года составляет 2,06 млн.