29 Հունիս 2009 - 14:37 AMT
Արդշինիվեստբանկը շարունակում է ընդլայնել իր ծառայությունների շրջանակը, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը: Այսուհետ, բանկի բոլոր մասնաճյուղերում հնարավոր կլինի գումարներ ստանալ ու փոխանցել նաեւ Intel Express միջազգային վճարային համակարգով: Նշված համակարգին միանալու թույլտվությունը բանկին տրամադրվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի համապատասխան որոշմամբ: Մասնակցությունը Intel Express համակարգում հնարավորություն է տալիս Արդշինինվեստբանկին առավել արդյունավետ դարձնել դրամական փոխանցումների իրականացման գործընթացը եւ թույլ է տալիս ընդլայնել դրանց աշխարհագրությունը:
Intel Express համակարգի առկայությունը թույլ է տալիս Արդշինինվեստբանկի հաճախորդներին դինամիկ, արագ եւ արդյունավետ դրամական փոխանցումներ կատարել եվրոպական ավելի շատ երկրների հետ` ընդգրկելով սպասարկման նոր կետեր:
Ինչպես նշում է Արդշինինվեստբանկի Վարչության նախագահի պաշտոնակատար Գուգեն Հարությունյանը. «Intel Express փոխանցումների համակարգը ներդրվել է Բանկի բոլոր մասնաճյուղերում: Արդշինինվեստբանկի հաճախորդները հնարավորություն կստանան իրենց դրամական միջոցներն ուղարկել եւ ստանալ ինչպես բանկում մինչ այսօր գործող դրամական փոխանցումների համակարգերի միջոցով, այնպես էլ նոր ներդրված համակարգով»:
Արդշինինվեստբանկը ներկայումս անդամակցում է Contact, MoneyGram, Migom, Բիստրայա Պոչտա միջազգային համակարգերին, եւ այս ոլորտում համագործակցում է նաեւ ռուսական Պրոմսվյազբանկի, Սոցգորբանկի, Ֆորա բանկի եւ Սբերբանկի հետ:
«Արդշինինվեստբանկը» հիմնադրվել է 2002 թ. դեկտեմբերին: 2003 թ. «Արդշինինվեստբանկը» գնել է «Արդշինբանկ» ԲԲԸ եւ «Հայագրոբանկ» ՓԲԸ ակտիվների եւ պարտավորությունների մեծ մասը` իրենց մասնաճյուղային ցանցերի հետ միասին: Բանկը մասնակցում է Համաշխարհային Բանկի (գյուղատնտեսության բարեփոխումների աջակցության եւ ձեռնարկությունների զարգացման գծով), Միգրացիայի միջազգային կոմիտեի, Հայաստանի փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման Ազգային Կենտրոն Հիմնադրամի վարկային ծրագրերին: Բանկը հանդիսանում է արժեթղթերի շուկայի մասնակից` Հայաստանի Հանրապետության ԿԲ-ի, ֆինանսների եւ Էկոնոմիկայի նախարարության եւ «Արդշինինվեստբանկի» միջեւ կնքված անժամկետ եռակողմ պայմանագրերի հիման վրա, ինչպես նաեւ ՀՀ ԿԲ կողմից թողարկվող պետական պարտատոմսերի շուկայի դիլեր:
Բանկի բաժնետերերն են «Բիզնես ներդրումների կենտրոն» ՍՊԸ-ն, Միջազգային Ֆինանսական Կորպորացիան (IFC), «Միջազգային բիզնես կենտրոն» ՀՁ ՓԲԸ-ն, «Ռեգիոն» ԻՖԿ ՓԲԸ-ն, ֆիզիկական անձինք:
2009 թ. մարտի 31-ի դրությամբ ընդհանուր կապիտալը կազմում է 26 586 391 հազ. դրամ, ակտիվները` 121 054 595 հազ. դրամ, պարտավորությունները` 94 468 204 հազ. դրամ:

Ардшининвестбанк продолжает расширять спектр своих услуг, сообщает пресс-служба банка. Отныне, наряду с действующими системами денежных переводов, клиенты банка могут воспользоваться также услугами системы международных денежных переводов “IntelExpress” , которая стартует с 29-го июня.
Как отмечается в сообщении, во всех филиалах «Ардшининвестбанка» можно будет получить и отправить денежные средства посредством системы международных денежных переводов “IntelExpress”. Этот вид услуги повысит эффективность осуществления денежных переводов и расширит их географию. Разрешение на подключение этой услуги банк получил согласно соответствующему решению Центрального банка Армении.
На сегодняшний день банк подключен к таким система международных денежных переводов, как MoneyGram, Migom, Быстрая Почта, и в этой сфере он сотрудничает с российским «Промсвязьбанком», «Соцгорбанком», «Фора банком» и «Сбербанком».
«Ардшининвестбанк» основан в декабре 2002 года. В 2003 года «Ардшининвестбанк» приобрел значительную часть активов и обязательств ОАО «Ардшинбанк» и ЗАО «Армагробанк» вместе с их филиальной сетью.
Банк участвует в кредитных программах Всемирного Банка (по содействию реформированию сельского хозяйства/развитию предприятий), Международной организации миграции, Фонда «Национальный центр развития малого и среднего предпринимательства».
Банк является участником рынка ценных бумаг на основании бессрочных, трехсторонних договоров, заключенных между Центральным Банком Республики Армения, министерством экономики и финансов и «Ардшининвестбанком», дилером рынка государственных облигаций.
Акционерами банка являются: Международная финансовая корпорация (МФК), ООО «Центр Бизнес Инвестиций», ЗАО СП «Международный бизнес центр», ЗАО ИФК “Регион”, физические лица.
По состоянию на 31 марта 2009 года: общий капитал – 26 586 391 тыс. драмов, активы – 121 054 595 тыс. драмов, обязательства – 94 468 204 тыс. драмов.