29 Հունիս 2009 - 15:15 AMT
ՎՏԲ խմբում հազարավոր աշխատակիցներ են կրճատվել կամ տեղափոխվել այլ աշխատանքի ծախսերի օպտիմալացման շրջանակներում: Այդ մասին այսօր հաղորդել է վարչության անդամ, «Բանկ ՎՏԲ» ԲԲԸ-ի ֆինանսական տնօրեն Նիկոլայ Ցեխոմսկին` ելույթ ունենալով բանկի բաժնետերերի տարեկան ժողովում:
Նրա խոսքերով, ՎՏԲ խմբի «օպտիմալացման հիմնական ոլորտը» ՎՏԲ 24 բանկն է, որտեղ աշխատում են առավելագույն թվով աշխատակիցներ: Անձնակազմի կրճատումից բացի սառեցվել է նաեւ նոր աշխատակիցների ընդունումը «ՎՏԲ կապիտալ» խմբի ներդրումային բաժանմունքներում: Խումբը նաեւ վերանայում է իր քաղաքականությունը գրասենյակների վարձակալման մասով ծախսերի կրճատման ուղղությամբ:
Նշենք նաեւ, որ այսօր ՎՏԲ բանկի նախագահ Անդրեյ Կոստինը հաղորդել է, որ բանկը, հավանաբար, 2009 թիվը կփակի վնասով: «Վնասի բացակայությունն այս տարի քիչ հավանական է»,-ասել է նա: Ընդ որում Ա.Կոստինը դա բացատրել է մակրոտնտեսական իրավիճակի վատթարացմամբ տնտեսության իրական հատվածում եւ ֆինանսների ոլորտում:
ՎՏԲ ղեկավարը նշել է նաեւ, որ բանկն իր ստացած երկամուտի զգալի մասն ուղղում է պահուստենրի ստեղծմանը: Նա նշել է, որ 2008թ. պահուստային հիմնադրամ է փոխանցվել 2,5 մլրդ դոլար, ինչը 5 անգամ ավելի է, քան 2007թ.: «Մենք աշխատում ենք ընթացիկ ռեժիմով, սակայն, պահուստներ ստեղծելով, մենք այդ շահույթը փաստորեն չեզոքացնում ենք»,-ասել է Ա.Կոստինը:
ՎՏԲ բանկն գործում է Ռուսաստանում 1990թ. ի վեր: ՎՏԲ-ի գլխավոր բաժնետերը 77,5 տոկոս բաժնեմասով ՌԴ կառավարությունն է: 2007թ. մայիսին առաջին հրապարակային զետեղման ընթացքում ռուս եւ միջազգային ներդրողների շրջանում զետեղվել է ՎՏԲ-ի բաժնետոմսերի 22,5 տոկոսը: Արժեթղթերը շրջանառվում են Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում: ՎՏԲ կապիտալի կանոնադրական չափը կազմում է 67,2 մլրդ ռուբլի: Այսօրվա դրությամբ ՎՏԲ-ն երկու դուստր բանկ ունի Ուկրաինայում` Վնեշտորգբանկ-Ուկրաինա եւ Վնեշտորգբանկ-Մրիա, որոնք կմիացվեն «ՎՏԲ-Ուկրաինա» ապրանքանիշի տակ, ինչպես նաեւ Հայաստանում եւ Վրաստանում:

29 Июнь 2009 - 15:15 AMT
В группе ВТБ сокращены или переведены на другую работу тысячи сотрудников в рамках оптимизации расходов. Об этом сообщил сегодня член правления, финансовый директор ОАО “Банк ВТБ” Николай Цехомский, выступая на общем годовом собрании акционеров банка.
По его словам, “основной областью оптимизации” группы ВТБ является банк ВТБ 24, где работает наибольшее количество сотрудников. Помимо сокращения персонала заморожен набор новых сотрудников в инвестиционное подразделение группы “ВТБ Капитал”. Также группа пересматривает свою политику в части аренды офисов в сторону сокращения расходов.
Отметим также, что сегодня президент банка ВТБ Андрей Костин сообщил, что банк, скорее всего, завершит 2009 год с убытком. “Отсутствие убытка в этом году маловероятно”, – сказал он. При этом А.Костин сослался на ухудшение макроэкономической ситуации, в реальном секторе экономики и в сфере финансов.
Глава ВТБ также отметил, что банк направляет значительную часть полученной прибыли на создание резервов. Он указал, что в 2008г. в резервы было направлено 2,5 млрд. долл., что в 5 раз больше, чем в 2007г. “Мы прибыль зарабатываем в текущем режиме, но, создавая резервы, мы эту прибыль фактически обнуляем”, – сказал А.Костин.
Банк ВТБ работает в России с 1990г. Главным акционером ВТБ с долей в 77,5% является правительство РФ. В ходе проведенного в мае 2007г. первичного публичного размещения среди российских и международных инвесторов было размещено 22,5% акций ВТБ. Ценные бумаги банка обращаются на Лондонской фондовой бирже. Размер уставного капитала ВТБ составляет 67,2 млрд. руб. На сегодняшний день ВТБ имеет два дочерних банка на Украине – Внешторгбанк-Украина и Внешторгбанк-Мрия, которые будут консолидированы под брендом “ВТБ-Украина”, а также в Армении и Грузии.