29 Հունիս 2009 - 15:52 AMT
Ինովացիոն տնտեսությունը գլոբալ ճգնաժամից դուրս գալու միակ ելքն է: Նման եզրակացության եկան «Համագործակցող երկրների զարգացման ինովացիոն ուղին` ռազմավարություններ եւ հեռանկարներ» միջազգային գիտաժողովին ներկա գիտնականները:
Գիտաժողովը մեկնարկել է հունիսի 29-ին Հայաստանում: Կազմակերպիչներն են ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան, Երեւանի ճարտարապետաշինարարական ինստիտուտը, «Գլոբելիքս-Ռ» իննովատիկայի ակադեմիան (Ռուսաստան), Սարատովի պետական տեխնիկական համալսարանը:
«Մեր նպատակն է ուրվագծել Հայաստանում եւ ԱՊՀ այլ երկրներում ինովացիոն տնտեսության զարգացման պայմանները: Նոր պայմանները պահանջում են նոր մոտեցումներ, եւ դրան կարելի է հասնել հաջող համագործակցության միջոցով»,- իր ողջույնի խոսքում ասել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
«Հայաստանին պետք են 10 գիտնականներ եւ 2 մլն դոլար, որպեսզի 5 տարի անց այն դառնա բարգավաճող երկիր»: Հայաստանի համար հակաճգնաժամային դեղատոմս է առաջարկել ՌԴ Գիտութունների ակադեմիայի ակադեմիկոս Սերգեյ Գլազեւը` ներկայացնելով «Հակաճգնաժամային քաղաքականության ռազմավարությունն ԱՊՀ-ում` նոր տեխնոլոգիական տնտեսաձեւի անցման շրջանի պայմաններում» թեմայով զեկուցումը: Որպես հեռանկարային ուղղություն` նա նշեց Հայասատանի ատոմային էլեկտրակայանի հիման վրա ատոմային արդյունաբերության համալիր զարգացումը, որը նրա կարծիքով միան մեկ ուղությամբ` էլեկտրաէներգիա ստանալու ուղղությամբ է զարգանում: Գլազեւի կարծիքով, կարելի է նաեւ հաջող կերպով յուրացնել գենային ինժեներիայի ուղղությունը, որը լավ հիմք ունի, եւ արդարացնում է կատարված ներդրումները:
Որպես հեռանկարային ուղղություն` նշվեց նաեւ բուհական գիտության ֆինանսավորումը` երիտասարդ կադրերին ներգրավելու նպատակով: Բուհական կրթության եւ գիտության կազմակերպման սկզբունքներին առանձին նիստ նվիրվեց:
Ազգային ինովացիոն համակարգերի ձեւավորման հետ մեկտեղ դիտարկվեցին նաեւ միջպետական ինովացիոն համակարգերի ձեւավորման մեխանիզմները, ինչը գիտնականների կարծիքով գլոբալ ճգնաժամից դուրս գալու հարթակներից է:
Որոշվեց ինովացիոն տնտեսությանը նվիրված ընդլայնված գիտաժողով կազմակերպել, որին կկարողանան մասնակցել ԱՊՀ բոլոր երկրները:

29 Июнь 2009 - 15:52 AMT
Инновационная экономика – единственный выход из глобального кризиса. Такой вывод сделали ученые на международной научно-практической конференции “Инновационный путь развития стран содружества: стратегии и перспективы”, сообщает пресс-служба Национальной академии наук Армении.
Конференция стартовала 29 июня в Армении. Организаторы – Национальная академия наук РА, Ереванский университет архитектуры и строительства, НИО “Академия инноватики “Глобеликс- Р” (Россия), Саратовский государственный технический университет.
“Наша задача – наметить условия для развития инновационной экономики в Армении и других странах СНГ. Новые условия требуют новых подходов, и этого можно добиться при успешном сотрудничестве”, – заявил президент НАН РА Радик Мартиросян в приветственной речи.
“Армении нужны 10 ученых и два миллиона долларов, чтобы через пять лет она стала процветающей страной”. Антикризисный рецепт для Армении дал академик Российской академии наук Сергей Глазьев, представивший доклад на тему “Стратегия антикризисной политики в СНГ в условиях переходного периода к новому технологическому укладу”. В качестве одного из перспективных направлений он указал на комплексное развитие атомной промышленности на основе Армянской атомной электростанции, которая на его взгляд используется только в одном направлении – получении электроэнергии. По мнению Глазьева, можно также успешно осваивать направление генной инженерии, которое имеет хорошую основу, и оправдывает сделанные вложения.
Еще одно перспективное направление – финансирование ВУЗовской науки, с целью привлечения молодых кадров. Инновационным принципам организации ВУЗовского образования и науки было посвящено отдельное пленарное заседание.
Наряду с формированием национальных инновационных систем рассматривались также механизмы формирования межгосударственных инновационных систем, что, по мнению участников, является одной из платформ выхода из глобального кризиса.
Было принято решение об организации расширенной конференции по инновационной экономике, в которой могли бы принять участие все страны СНГ.