29 Հունիս 2009 - 16:43 AMT
ՀՀ տարնսպորտի եւ կապի նախարարությունում հունիսի 29-ին Հայաստանի եւ Ավստրիայի կառավարությունների միջեւ ստորագրվեցմիջազգային բեռնափոխադրումների մասին համաձայնագիր, հաղորդում է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Հաղորդման համաձայն, հայկական կողմից փաստաթուղթը վավերացրեց ՀՀ ՏԿ նախարարի առաջին տեղակալ Հրանտ Բեգլարյանը, իսկ ավստրիական կողմից` Ավստրիայի տրանսպորտի նորարարությունների եւ տեխնոլոգիաների դաշնային նախարարության ավտոմոբիլային տրանսպորտի եւ ավիացիայի հարցերով գլխավոր տնօրեն Պիտեր Ֆրանցմայերը:
Ստորագրված համաձայնագրով կողմերը նախատեսում եներկու երկրների միջեւիրականացնել կանոնավոր եւ ոչ կանոնավոր միջազգային ավտոտրանսպորտային փոխադրումներ, ինչպես նաեւ տարանցիկ փոխադրումներ` կողմերից մեկի կամ երրորդ երկրի միջեւ:
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանըողջունելով համաձայնագրի վավերացման փաստը նշեց, որ օրը պատմական է, քանի որ այն անցել է քննարկման տեւական շրջան: Գ.Սարգսյանը միաժամանակ փաստեց, որ Հայաստանի օրենսդրությունըբավարար է առանց բարդությունների իրականացնելու երկկողմ բեռնափոխադրումներ: Նախարար Գ. Սարգսյանի խոսքերով,համաձայնագրի ստորագրումը ազդարարում է մի նոր գործակցության սկիզբ:
Ավստրիական պատվիրակության ղեկավարը նշեց, որ այս համագործակցությունըհետագայումկթեւակոխի նոր փուլ եւկնպաստի երկու երկրների միջեւիրականացվող բեռնափոխադրումների զարգացմանը:

Правительства Армении и Австрии 29 июня 2009 года подписали соглашение о международных грузоперевозках, сообщает пресс-служба Министерства транспорта и связи Армении.
Согласно сообщению, документ был подписан с армянской стороны первым заместителем министра транспорта и связи Грантом Бегларяном, а с австрийской стороны – генеральным директором по вопросам автомобильного транспорта и авиации федерального министерства нововведений транспорта и технологий Австрии Питером Францмайером.
Согласно подписанному соглашению, стороны предусматривают осуществлять между двумя странами регулярные и нерегулярные международные автотранспортные перевозки, а также транзитные перевозки между одной из стран или третьей страной.
Министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян констатировал, что законодательство Армении достаточно для осуществления двусторонних грузоперевозок без особых сложностей. По его словам, подписание соглашения знаменует начало нового взаимодействия.
Руководитель австрийской делегации отметил, что это сотрудничество в дальнейшем перейдет на новый этап и будет способствовать развитию осуществляемых между двумя странами грузоперевозок.