Այժմ արդեն հարցվածների 100 տոկոսն իրազեկ է, որ աշխարհում ֆինանսական ճգնաժամ է, այն դեպքում, երբ 2008թ. նոյեմբերին իրազեկության մակարդակը 90 տոկոս էր:
Հարցման ենթարկվածները նաեւ գնահատել են ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի վրա: Այս հարցում տոկոսային հարաբերակցությունը կտրուկ փոխվել է. եթե 2008թ. նոյեմբերին միայն 22 տոկոսն էր կարծում, թե ճգնաժամն արդեն անդրադարձել է ՀՀ տնտեսական իրավիճակի վրա, ապա այժմ այդ ցուցանիշն աճել է շուրջ 3 անգամ, հասնելով 71 տոկոսի: Բոլոր հարցվածների միայն 20 տոկոսն է կարծում, որ ճգնաժամը մոտ ապագայում կազդի մեր վրա, 5 տոկոսը կարծում է, որ ազդեցությունը մասնակի կլինի եւ միայն 3 տոկոսն է վստահ, որ Հայաստանին կհաջողվի խուսափել ճգնաժամի բացասական հետեւանքներից:
Հետազոտման ընթացքում հաջողվեց բացահայտել հարցավծների մտահոգությունը ֆինանսական ճգնաժամով: Պարզվեց, որ 79 տոկոսը չափազանց մտահոգված է ֆինանսական ճգնաժամով, 15 տոկսը` մտահոգված է, ոչ շատ, 5 տոկոսին այդ խնդիրը գրեթե ընդհանրապես չի հուզում եւ միայն 1 տոկոսին չի մտահոգում ֆինանսական ճգնաժամը:
Հարցվածների 60 տոկոսը կարծում է, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամը տեւական է լինելու, 24 տոկոսը կարծում է, որ այն երկար չի տեւի, իրավիճակը շուտով կկայունանա, 16 տոկոսը դժվարացել են պատասխանել:
Ըստ հարցման արդյունքների, հարցվածների 47 տոկոսը ճգնաժամից առավելապես տուժած երկիր է համարում ԱՄՆ-ն, 43 տոկոսը` Ուկրաինան, 38 տոկոսը` ՌԴ-ն, 14 տոկոսը` եվրոպական երկրները, եւ միայն 4 տոկոսն է գտնում, որ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից ամենից շատ տուժել է Հայաստանը:
Մարքեթինգի հայկական ասոցիացիան, որը միջազգային հետազոտական «Եվրասիական մոնիտոր» կոնսորցիումի անդամ է, 2009թ. ապրիլի 20-30-ը մոնիտորինգային հետազոտություն է անցկացրել Հայաստանի ողջ տարածքում, որտեղ քննարկվել են նաեւ ճգնաժամին վերաբերող հարցեր, ասվում է ասոցիացիայի հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հաղորդագրության, հարցումն անց է կացվել Երեւանում, շրջկենտրոններում եւ գյուղերում: Հարցման ենթարկվածների ընդհանուր թիվը 1082 է:

Сейчас уже 100% опрошенных знают, что в мире царит финансовый кризис, когда как в ноябре 2008 года уровень информированности о кризисе был 90%.
Респонденты оценили также влияние мирового экономического кризиса на экономическом положении Армении. В этом вопросе процентные соотношения резко изменились: если в ноябре 2008 года только 22% думали, что кризис уже отразился на экономическое положение Армении, то уже сейчас эта цифра возросла более чем в три раза, составив 71%. Из всех респондетов только 20% полагают, что кризис повлияет в ближайшем будущем, 5% думает, что влияние будет частичным и лишь 3% уверены, что Армении удастся избежать негативных последствий кризиса.
В ходе исследования удалось выявить также обеспокоенность респондентов мировым финансовым кризисом. Оказалось, что 79% опрошенных очень обеспокоены финансовым кризисом, 15% обеспокоены, но не очень сильно, 5% респондентов данная проблема почти не беспокоит и только 1% опрошенных абсолютно не беспокоит финансовый кризис.
Что касается мнений респондентов о мировом финансовом кризисе, то 60% из опрошенных думают, что мировой финансовый кризис долгосрочный процесс, скорого выхода из него не будет, 24% думают, что мировой финансовый кризис долго не продлится, ситуация скоро стабилизируется, 16% затруднились ответить на этот вопрос.
Респондентов так же спросили, какие из стран по их мнению пострадали больше всех от мирового финансового кризиса. 47% из опрошенных назвали США, 43% – Украину, 38% – Россию, 14% думают, что больше всего пострадали европейские страны, только 4% респондентов думают, что из-за мирового финансового кризиса наибольше пострадала Армения.
Армянская Ассоциация Маркетинга, являющаяся членом международного исследовательского консорциума “Евразийский монитор”, в период 20 по 30 апреля 2009 года. провела мониторинговое исследование по всей Армении, в котором так же обсуждались вопросы касательно мирового финансового кризиса, говорится в сообщении ААМ.
Согласно сообщению, опрос проводился в Ереване, в райцентрах и в селах. Общее количество опрошенных 1082.