30 Հունիս 2009 - 10:46 AMT
Ֆրանսիական «Gaz de France SUEZ»-ը (GDF/SUEZ) ստացել է 20 տոկոս բաժնետիրային մասնակցություն «Աբշերոն» գազային բլոկի հետազոտման եւ մշակման հեռանկարային նախագծում Կասպիայի ադրբեջանական մասում:
GDF/SUEZ-ը կարողացել է դառնալ նախագծի մասնակիցը` 20 տոկոսով զիջելով միայն «Աբշերոն» բլոկի մեկ այլ մասնակցի` ֆրանսիական Total-ին, որին պատականում էր 60 տոկոս պայմանագրում:
Երեք տարիների ընթացքում «Աբշերոն» բլոկում հորատվելու է մեկ հորանցք մոտ 100 մլն դոլար արժողությամբ: Հորանցքի նախագծային խորությունը գերազանցելու է 6500 մետրը: Հորատումը կարող է սկսվել մինչեւ տարեվերջ: Հետագայում եւս երեք տարիների ընթացքում հնարավոր է երկու հորանցքների հորատում: «Աբշերոն» բլոկը գտնվում է Բաքվից 100 կմ հեռավորության վրա 5000 մ խորությամբ, հաղորդում է Trend գործակալությունը:

30 Июнь 2009 - 10:46 AMT
Французская Gaz de France SUEZ (GDF/SUEZ) получила 20% долевого участия в проекте разведки и разработке перспективного газового блока «Абшерон» в азербайджанской части Каспия.
GDF/SUEZ смогла стать участником проекта, переуступив 20% у другого участника блока «Абшерон» – французской Total, которой ранее принадлежало 60% в контракте.
В течение трех лет на блоке «Абшерон» будет пробурена одна разведочная скважина стоимостью порядка $100 миллионов. Проектная глубина скважины превысит 6500 метров. Бурение может начаться до конца года. В дальнейшем в течение еще трех лет возможно бурение двух разведочных скважин. Блок «Абшерон» находится в 100 км от Баку на глубине 500 метров, передает агентство Trend.