Հայ ձեռներեցները շահագրգռված են շինարարական, ինչպես նաեւ գյուղտնտտեխնիկայի, պարարտանյութերի, դեղագործության, IT-ոլորտում հայ-հունական համատեղ բիզնեսի զարգացման հարցում, լրագրողներին հայտնել է Սալոնիկ քաղաքի (Հունաստան) Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի հետազոտությունների եւ ուսումնասիրությունների բաժնի ղեկավար Անտոնիոս Բումպուլաս:
Նա հույս է հայտնել, որ համաժողովի արդյունքներով այդ ոլորտներում ձեռք կբերվեն պայմանավորվածություններ եւ կստորագրվեն համաձայնագրեր: «Այս ծրագիրը բաց է, մեր դռները միշտ բաց են, իսկ մեր կողմից կոմերցիոն նպատակներով ամեն հնարավոր օժանդակություն կցուցաբերվի հետագա աշխատանքի ու համագործակցության համար»,- ասել է նա: ինչպես նշել է Բումպուլասը, ներկա պահին ինքը չի տնօրինում համատեղ հայ-հունական ձեռնարկությունների առկայության մասին տեղեկատվությամբ, բայց այս համաժողովը կծառայի նման ձեռնարկությունների ստեզծմանը, քանի որ Հունաստանում շատ մեծ սփյուռք կա:
Հունիսի 29-հուլիսի 9 Երեւանում է Հունաստանի պատվիրակությունը, որի կազմում Հունաստանի Առեւտրա-արդյունաբերական պալատի ներկայացուցիչներն ու ձեռներեցները: Հայ-հունական բիզնես-համաժողովը ընթանում է ԵՄ «Էրասմուս Մունդուս» ծրագրի շրջանակներում, որը արտաքին համագործակցության ծրագիր է Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի համար ուսանողների փոխանակության կատարելագործման եւ Հունաստանի ու այդ երկրների միջեւ բիզնես-համագործակցության հաստատման նպատակով:

Армянские предприниматели заинтересованы в развитии совместного армяно-греческого бизнеса в строительной сфере, заинтересованность есть в сельхозтехнике, удобрениях, в фармацевтике, IT-сфере, сообщил журналистам руководитель департамента изучений и исследований Торгово-промышленной палаты города Салоники (Греция) Антониос Бумпулас.
Он выразил надежду, что по результатам форума будут достигнуты договоренности и будут подписаны соглашения в этих сферах. «Эта программа является открытой, наши двери всегда открыты, а с нашей стороны будет оказана всевозможная поддержка в коммерческих целях для дальнейшей работы и сотрудничества», – сказал он. Как отметил Бумпулас, на данный момент он не располагает информацией о наличии совместных армяно-греческих предприятий, но этот форум послужит их созданию, поскольку в Греции очень большая диаспора.
В Ереване с 29 июня по 9 июля находится делегация из Греции, в состав которой входят представители Торгово-промышленной палаты Греции и предприниматели. Армяно-греческий бизнес-форум проходит в рамках программы ЕС «Эрасмус Мундус» – программа внешнего сотрудничества для Армении, Грузии и Азербайджана по усовершенствованию обмена студентами и установления бизнес-сотрудничества между Грецией и этими странами.