Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը թողարկել է հայ մշակույթի պատմությանը նվիրված «Սուրբ Սարգիս Զորավար» ոսկե հուշադրամ, հաղորդում է Կենտրոնական բանկի լրատվական ծառայությունը:
Հուշադրամի դիմերեսի կենտրոնում պատկերված է զարդանախշ, որից ներք- նշված է թողարկման տարեթիվը` «2009»: Ներք-ում եզրաշուրթի մոտ երկու տողով նշված է անվանական արժեքը համապատասխանաբար` «5000» – «ԴՐԱՄ»: Զարդանախշը, թողարկման տարեթիվը – անվանական արժեքի թվանիշը եզերված են գծավոր շրջանագծով:
Եզրաշուրթի – շրջանագծի միչ- շրջագծով հայերեն մակագրված է` «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿ»:
Հուշադրամի դարձերեսի կենտրոնում Սուրբ Սարգսի պատկերն է` ձիուն հեծած վիշապին հաղթող: Վեր-ում եզրաշուրթի մոտ շրջագծով հայերեն մակագրված է` «ՍՈՒՐԲ ՍԱՐԳԻՍ ԶՈՐԱՎԱՐ»:
Հաղորդման համաձայն, թողարկվել է 5000 ոսկե հուշադրամ, որոնց անվանական արժեքը յուրաքանչյուրը 5000 դրամ է: Հուշադրամը պատրաստված է 9000 հարգի ոսկուց, 18 մմ տրամագծով, 4,3 գրամ զանգվածով:
Հուշադրամը շրջանագծով երկու կողմից ունի ուռուցիկ եզրաշուրթ:
Հուշադրամի ուրվագծերի հեղինակն է Հայաստանի նկարիչների միության անդամ Կարապետ Աբրահամյանը: Հուշադրամը դրվագվել է Ֆինլանդիայի դրամահատարանում:

Центральный банк Армении выпустил памятную золотую монету «Полководец Святой Саргис», посвященную истории армянской культуры, сообщает пресс-служба Центробанка.
В центре аверса монеты изображен узор, внизу которого отчеканен год выпуска «2009». Вдоль наружного кольца на армянском языке отчеканено «ЦЕНТРАЛЬНЫЙ БАНК РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ».
В центре реверса монеты изображен Святой Саргис, оседлавший коня и побеждающий змия. По верхнему краю монеты на армянском языке отчеканено «ПОЛКОВОДЕЦ СВЯТОЙ САРГИС».
Согласно сообщению, выпущено 5 000 золотых памятных монет, номинальная стоимостью которых – 5 000 драмов каждая. Монета изготовлена из золота 900-ой пробы, диаметром 18 мм, весом в 4,3 грамма.
Контуры монеты оформил член Союза художников Армении Карапет Абрамян. Монета отчеканена Монетным двором Финляндии.