Վերջին հինգ ամիսներում շինարարության ոլորտում գրանցված անկումը զգալի ազդեցություն է թողնում տնտեսության բոլոր ոլորտների վրա, ուստի անհրաժեշտ են միջոցներ այդ ոլորտում աճ ապահովելու համար, ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի եւ հայկական «Էլիտ գրուպ» շինարարական ընկերության միջեւ միջնաժամկետ փոխառության մասին պայմանագրի կնքման ժամանակ: «Հարկավոր է, որ մի կողմից կառավարության աջակցությունը լինի դրամական միջոցների ներգրավման հարցում, իսկ մյուս կողմից` այն վստահությունը, որ այսօր կա մեր կառուցապատողների հանդեպ, պետք է առաջին հերթին տարածվի մասնավոր հատվածի վրա»,-ասել է նա: Այն նախագիծը, որն ըստ նրա, նաեւ դրամաշնորհային տարր ունի, քանի որ «Էլիտ գրուպը» կիրառում է ժամանակակից տեխնոլոգիաներ էներգախնայողության ու սեյսմակայունության ոլորտում:
Իր հերթին ՎԶԵԲ-ի տարածաշրջանային տնօրեն Փոլ Անրի Ֆորտիերը նշել է, որ բանկն այսօր աջակցում է ոչ միայն «Էլիտ գրուպին», այլ նաեւ ողջ Հայաստանին այդ ընկերության միջոցով: Ֆորտիերն առանձնապես ընդգծել է, որ բանկը կարեւորում է այն, որ շուրջ 1 մլն եվրո կուղղվի էներգետիկայի ոլորտի զարգացմանը: «Ես հուսով եմ, որ դեռեւս շատ հնարավորություններ կլինեն աջակցելու ոչ միայն Հայաստանի տնտեսությանն, այլ նաեւ ցանկացած տնտեսության, որը հատուկ մոտեցում ունի էներգախնայողությանը»,-ասել է նա:
Ֆորտիերը ասել է նաեւ, որ վերջին ամսում սա արդեն նրա երկրորդ այցն է Հայաստան, որի արդյունքում ստորագրվեց եւս մեկ համաձայնագիր, եւ հույս է հայտնել, որ դա ավանդույթ կդառնա:
«Էլիտ գրուպի» նախագահ Արմեն Մկոյանը նշեց, որ պայմանագրին նախորդել է ինչպես ընկերության, այնպես էլ բանկի մանրակրկիտ աշխատանքը: «Այս պայմանագիրը պարտավորեցնում է, քանի որ ճգնաժամի պայմաններում բանկը հավատում է մեր ընկերության զարգացման հեռանկարներին»,-ասել է նա:
Մկոյանը հավելել է, որ բանկի հետ համագործակցության արդյունքում հաջողվեց բարձրացնել ընկերության մենեջմենթի մակարդակը, ինչը կնպաստի մրցունակության բարձրացմանը: «Ես վստահ եմ, որ համագործակցության արդյունքում թափանցիկություն եւ հասանելիություն կապահովվի մեր գործընկերների համար, ինչը հիմք կծառայի նոր առավել խոշոր նախագծերի իրականացման համար»,-ասել է Մկոյանը:
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը եւ հայկական «Էլիտ գրուպ» շինարարական ընկերությունը պայմանագիր են կնքել միջնաժամկետ փոխառության մասին: Ըստ պայմանագրի, «Էլիտ գրուպ» ընկերությանը 5,5 մլն դոլարի վարկ կհատկացվի, ինչպես նաեւ 130 հազար եվրո դրամաշնորհ` էներգախնայողության ոլորտում:
«Էլիտ գրուպն» իրականացնում է բնակելի ու հասարակական էլիտային համալիրների շինարարություն, ներքին հարդարման աշխատանքներ, դիզայն, շենքերի սպասարկում:

Спад в сфере строительства, зафиксированный за последние пять месяцев, оказывает значительное влияние на все сферы экономики, поэтому необходимы средства, чтобы в этой сфере начался рост сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян во время подписания Европейским банком реконструкции и развития и армянской строительной компанией «Элит групп» договора о среднесрочном займе. «Необходимо, чтобы с одной стороны было содействие правительства в плане привлечения денежных средств, а с другой стороны – то доверие, которое есть сегодня по отношению к нашим застройщикам, должно в свою очередь распространиться на частный сектор», – сказал он. Этот проект, по его словам также содержит грантовый элемент, поскольку «Элит групп» применяет современные технологии в сфере энергосбережения и сейсмостойкости.
Саркисян добавил, что, несмотря на отрицательное влияние кризиса, а особенно в этих условиях сфера строительства является наиболее рискованной, ЕБРР верит в реализуемость представленных программ и это поможет преодолеть отрицательное воздействие финансово-экономического кризиса.
В свою очередь региональный директор ЕБРР Пол Анри Фортиер отметил, что банк сегодня оказывает содействие не только «Элит группу», но и всей Армении посредством этой компании. Фортиер особо подчеркнул, что банк придает важное значение тому, что порядка 1 млн. евро было направлено на развитие энергетики. «Я надеюсь, что еще будет много возможностей для оказания содействия не только экономике Армении, но и любой экономике как таковой, которая с особым подходом относится к энергосбережению», – сказал он.
Региональный директор ЕБРР сказал, что за последний месяц это уже его второй приезд в страну, по результатам которого подписано еще одно соглашение, и выразил надежду, что это станет традицией.
Президент строительной компании «Элит групп» Армен Мкоян отметил, что подписанию проекта предшествовала кропотливая работа как сотрудников компании, так и банка. «Подписание этого договора обязывает компанию, поскольку даже в условиях кризиса банк поверил в перспективу развития нашей компании», – сказал он.
Мкоян добавил, что в рамках сотрудничества с профессионалами банка удалось повысить уровень менеджмента компании, что будет способствовать повышению конкурентоспособности компании. «Я уверен, что в результате этого сотрудничества будет достигнута прозрачность и доступность для наших иностранных партнеров, что послужит основой для реализации новых более крупных проектов», – сказал президент строительной компании «Элит групп».
Европейский банк реконструкции и развития и армянская строительная компания «Элит групп» подписали договор о среднесрочном займе. В соответствии с договором, компании «Элит групп» будет предоставлен кредит в размере 5.5 млн. долларов США, а также грант в размере 130 тысяч евро, с целью поощрения инноваций в сфере энергосбережения.
«Элит групп» осуществляет строительство жилых и общественных элитных комплексов, работы по внутреннему оформлению, дизайну обслуживанию зданий.