Եթե բնակչությունը հասկանա, որ ճգնաժամը նահանջում է, շինարարության ոլորտում ակտիվություն է նկատվում, ապա իրավիճակն երկրում զգալիորեն կփոխվի, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել «Էլիտ գրուպ» ընկերության գլխավոր ճարտարապետ Հովհաննես Մութաֆյանը: Ըստ նրա, «մութ» տարիներին, երբ մարդիկ կորցրել էին հույսը, Հյուսիսային պողոտայի կառուցմանն ուղղված առաջին քայլերը շինարարության ոլորտի զարգացման, նոր ներդրումների, նոր աշխատատեղերի ստեղծման հույս ներշնչեցին: «Միայն այն ակնկալիքը, որ նոր շենք է կառուցվելու, նոր աշխատատեղեր կբացվեն, աջակցություն կլինի կառավարության ու բանկերի կողմից, ինչը կնպաստի շինարարության ոլորտի զարգացմանը»,-ասել է նա:
Մութաֆյանը հաղորդել է, որ ՎԶԵԲ-ից ստացած վարկային միջոցները կուղղվեն արդեն սկսված նախագծերն ավարտին հասցնելուն, իսկ նոր նախագծերի համար հարկավոր է ֆինանսավորում, ինչն այս պայմաններում շատ դժվար խնդիր է: Շատ նախագծեր, ըստ ճարտարապետի, սառեցվել են ճգնաժամի պատճառով: «Այժմ մենք ակնկալում ենք, որ եթե ոչ այսօր, ապա վաղը կյանքը կակտիվանա, եւ նախագծերը կավարտվեն»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է Հյուսիսային պողոտայի կառուցմանը, ապա ըստ Մութաֆյանի, տնտեսական տեսակետից այն արդարացրեց իրեն, քանի որ նոր աշխատատեղեր ստեղծվեցին, գործարանները աշխատեցին, շինարարական ոլորտը գործեց, նոր տեխնոլգիաներ կիրառվեցին: «Սակայն մյուս կողմից, այդ նախագիծը չարդարացվեց բնակեցման տեսակետից»,-ասել է նա: Ըստ նրա, սա արդեն այլ խնդիր է, որ բնակչությունն, անշարժ գույք ունենալով, չի օգտվում դրանից: «Միջազգային պրակտիկայում դա միանգամայն ընդունելի երեւույթ է»,-ասել է նա:
«էլիտ գրուպի» գլխավոր ճարտարապետը ասել է նաեւ, որ ընկերությունը բազմաթիվ նախագծեր է իրականացնում, այդ թվում 300-տեղանոց հյուրանոցային համալիր է կառուցում Դիլիջանում, Սեւանում, Աղվերանում` հանգստյան տներ, բնակելի շենքեր Երեւանում, կա մի նախագիծ, որ իրականացվում է «Ալմաստ» գործարանի շրջանում եւ որն, ըստ ճարտարապետի, շատ հաջողված նախագիծ է: «Շինարարությունը դա բիզնես է: Եթե կառուցում ես, պետք է վաճառես»-ասել է նա: Մութաֆյանը հավելել է, որ մարդիկ արդեն միջոցներ ունեն, սակայն անվստահությունը վաղվա օրվա հանդեպ խանգարում է մարդկանց բնակարաններ գնել, բայց դրա պահանջարկը կա: «Ես լավատես եմ, եւ վստահ եմ, որ իրավիճակը շինարարության ոլորտում կփոխվի»,-ամփոփել է ճարտարապետը:
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը եւ հայկական «Էլիտ գրուպ» շինարարական ընկերությունը պայմանագիր են կնքել միջնաժամկետ փոխառության մասին: Ըստ պայմանագրի, «Էլիտ գրուպ» ընկերությանը 5,5 մլն դոլարի վարկ կհատկացվի, ինչպես նաեւ 130 հազար եվրո դրամաշնորհ` էներգախնայողության ոլորտում:
«Էլիտ գրուպն» իրականացնում է բնակելի ու հասարակական էլիտային համալիրների շինարարություն, ներքին հարդարման աշխատանքներ, դիզայն, շենքերի սպասարկում:

1 Июль 2009 - 14:50 AMT
Если население поймет, что кризис идет на спад, а в сфере строительства заметна активность, то ситуация в стране значительно изменится, сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net главный архитектор строительной компании «Элит групп» Оганес Мутафян. По его словам, в «темные» времена, когда люди потеряли надежду, первые шаги по строительству Северного проспекта вдохнули надежду на развитие сферы строительства, привлечения новых инвестиций, создание новых рабочих мест. «Одно ожидание того, что будет построено новое здание, будут созданы новые рабочие места, сказано содействие правительства и банков, будет способствовать развитию сферы строительства», – отметил он.
Мутафян сообщил, что полученные от ЕБРР кредитные средства будут направлены на завершение уже начатых проектов, а для реализации новых проектов необходимо финансирование, что в нынешних условиях очень трудная задача. Многие проекты, по словам архитектора, были заморожены из-за возникшего кризиса. «Сейчас мы ждем, что если не сегодня, то завтра жизнь активизируется, и эти проекты будут завершены», – добавил он.
Что же касается Северного проспекта, то его строительство, по мнению Мутафяна, с точки зрения экономической составляющей, оправдало свою миссию, поскольку были созданы новые рабочие места, люди смогли жить, заработали заводы, строительная сфера не остановилась, нашли свое применение новые технологии. «Но с другой стороны – этот проект не оправдался в плане размещения населения», – сказал он. Это, по его словам, другая проблема, если население, имея недвижимость, не использует ее. «В международной практике это вполне приемлемое явление», – добавил он.
Главный архитектор строительной компании «Элит групп» сообщил, что компания реализует многочисленные проекты, в том числе гостиничный комплекс в Дилижане на 300 мест, в Севане, а Агверане дома отдыха, жилые здания в Ереване, есть проект, который реализуется в районах завода «Алмаст» и который, по мнению архитектора, будет очень хорошим. «Видите ли, строительство – это бизнес. Если строишь, то необходимо продавать», – заметил он. В связи с этим Мутафян добавил, что у людей есть уже деньги, но они не уверены в завтрашнем дне, однако потребность в покупке жилья есть. «Я оптимист и уверен, что ситуация в сфере строительства улучшится», – резюмировал архитектор.
Европейский банк реконструкции и развития и армянская строительная компания «Элит групп» подписали договор о среднесрочном займе. В соответствии с договором, компании «Элит групп» будет предоставлен кредит в размере 5.5 млн. долларов США, а также грант в размере 130 тысяч евро, с целью поощрения инноваций в сфере энергосбережения.
«Элит групп» осуществляет строительство жилых и общественных элитных комплексов, работы по внутреннему оформлению, дизайну обслуживанию зданий.