Հուլիսի 10-ին Հարավկովկասյան երկաթուղու գլխավոր տնօրենն ու Արմավիրի մարզպետը շահագործման կհանձնեն Արմավիր-Երեւան տակտային ուղեւորատար էլեկտրագնացքը, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Հուլիսի 1-ին Հոկտեմբերյան քաղաքում տեղի ունեցավ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շեվքետ Շայդուլինի հանդիպումը Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Կաղրամանյանի հետ: Հանդիպման ընթացքում ամփոփվեց դեռ մեկ ամիս առաջ ստեղծված համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքը` ուղված ներհանրապետական երկաթուղային հաղորդակցության զարգացմանը: Մասնավորապես կողմերը որոշում կայացրեցին հուլիսի 10-ին Արմավիր-Երեւան տակտային էլեկտրագնացքի` շահագործմանը հանձնելու մասին: «ՀԿԵ» ՓԲԸ ուղեւորափոխադրումների տնօրինության պետ Սամվել Ղալեչյանի խոսքերով` երթեւեկության ընթացքը կկազմի ընդհամենը 50 րոպե: Ինչ վերաբերում է երթեւեկության արժեքին, ապա այն ուղված կլինի ավտոմոբիլային տրանսպորտի հետ մրցունակցությունը պահպանելու վրա: Այսպիսով, Արմավիրից Երեւան հնարավոր կլինի հասնել` ընդհամենը 300 դրամ վճարելով: Համաձայն չվացուցակի`Արմավիր-Երեւան տակտային էլեկտրագնացքը մեկնելու է օրեկան 4 անգամ:
«Տակտային էլեկտրագնացքի մեկնարկը իրենից շատ մեծ օգնություն է ներկայացնում մեր բնակչության համար, – ասաց Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Կաղրամանյանը: – Ընդհամենը մեկ ամսվա ընթացքում մենք կարողացանք հասնել բավականին մեծ արդյունքների: Վերջինս մեկ անգամ եւս վկայում է Հայաստանի երկաթուղային համակարգում աշխատող մասնեգետների բարձր պրոֆեսիոնալիզմի մասին»:
«Երկաթուղին հանդիսանում է տնտեսական ինտեգրման կարեւորագույն գործոններից մեկը, – նշեց «ՀԿԵ» ՓԲԸ տնօրեն Շեվքետ Շայդուլինը: – Մեր նպատակն է ապահովել Հայաստանի մարզերի ու մայրաքաղաքի սերտացումն ու ակտիվ համագործակցությունը, ինչպես նաեւ աջակցել բնակչության ու բիզնեսի ակտիվությանը: Դրա հետ մեկտեղ մենք` տարբեր լոգիստական օղակների միջոցով կաշխատենք ստեղծել Արմավիրում այնպիսի պայմաններ, որոնք թույլ կտան Հանրապետության գործարարներին իրենց գործունեությունը ծավալել հենց այս մարզում»:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ 100 % դուստր ընկերությունն է:
«Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ կոնցեսիոն կառավարման է հանձնվել «ՀԿԵ» ՓԲԸ` համաձայն Կոնցեսիոն պայմանագրի, որը կնքվել է 2008թ. փետրվարի 13-ին: Կոնցեսիոն կառավարման ժամկետը կազմում է 30 տարի` 10 տարի հետաձգման իրավունքով:

10 июля генеральный директор ЮКЖД и губернатор Армавирской области Армении запустят тактовый пассажирский электропоезд Армавир-Ереван, сообщает пресс-служба компании.
Согласно сообщению, 1 июля в г. Октемберяне состоялась встреча генерального директора ЗАО «ЮКЖД» Шевкета Шайдуллина с губернатором Армавирской области Армении Ашотом Каграманяном.
В ходе встречи были подведены итоги работы созданной еще месяц назад совместной комиссии по развитию внутриреспубликанского железнодорожного сообщения. В частности, стороны приняли решение о запуске тактового пассажирского электропоезда Армавир-Ереван с 10 июля. По словам начальника дирекции пассажирских перевозок ЗАО «ЮКЖД» Самвела Галечяна, длительность в пути будет составлять всего 50 минут. Что касается стоимости проезда, то она ориентирована на конкурентоспособность по отношению к автотранспорту: из Армавира до Еревана и обратно можно будет добраться за 300 драмов. Согласно расписанию, тактовый электропоезд Армавир-Ереван будет отправляться 4 раза в день.
«Железная дорога выступает в качестве важнейшего фактора экономической интеграции. Мы ориентируемся на то, чтобы приблизить области Армении к столице, обеспечить активность населения и бизнеса», – отметил Шевкет Шайдуллин. По его словам, компания будет создавать в Армавире такие условия, чтобы туда ехали со всей Армении. Он также добавил, что ЮКЖД удастся вызвать заинтересованность предпринимателей путем выстраивания определенных логистических цепочек.