Հուլիսի 1-2-ը Դուբնայում տեղի է ունենում «ԱՊՀ երկրների նանոտեխնոլոգիաների միջազգային նորարարական կենտրոնի ստեղծում» (ԱՊՀ ՆՏՄՆԿ) կազմակերպչական -տեղեկատվական ֆորումը, հաղորդում է ԱՊՀ երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի մամլո ծառայությունը:
Կենտրոնի ստեղծման նախագիծը ներկայացվել է 2008-ին Միջուկային հետազոտությունների միավորված ինստիտուտի կողմից «Կուրչատովի ինստիտուտ» ՌՆՑ-ի հետ համատեղ ԱՊՀ երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ: Ֆորումին մասնակցում են Համագործակցության 11 երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում Հայաստանից:
ԱՊՀ ՆՏՄՆԿ-ն պլանավորում է Դուբնայում ստեղծել միասնական կենտրոն, որը համակարգելու է ԱՊՀ նանոարդյունաբերության բարձր տեխնոլոգիական շուկայի ձեւավորումը: Այն Համագործակցության հետազոտական, կրթական, նորարարական տարածության ինտեգրման ճկուն գործիք է դառնալու, որն օգտագործելու է «Դուբնա» ազատ տնտեսական գոտու առավելությունները:
ԱՊՀ ՆՏՄՆԿ-ի կառույցն իր մեջ ներառելու սարքավորումների կոլեկտիվ օգտագործման կենտրոն, գիտակրթական կենտրոն եւ տեխնոլոգիաների փոխանակման կենտրոն:

1 Июль 2009 - 15:56 AMT
1-2 июля в Дубне проходит организационно-информационный форум “Создание Международного инновационного центра нанотехнологий стран СНГ (МИЦНТ СНГ)”, сообщает пресс-служба Межгосударственного Фонда гуманитарного сотрудничества государств – участников СНГ.
Проект по созданию Центра инициирован в 2008 году Объединенным институтом ядерных исследований (ОИЯИ, г. Дубна) совместно с РНЦ “Курчатовский институт” при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ. В форуме принимают участие представители 11 стран Содружества, в том числе из Армении.
МИЦНТ СНГ планируется создать в Дубне как единый центр, координирующий формирование высокотехнологичного рынка наноиндустрии Содружества. Он станет гибким инструментом интеграции исследовательского, образовательного, инновационного пространства Содружества, реализации венчурных проектов, использующим преимущества свободной экономической зоны “Дубна”.
Структура МИЦНТ будет включать в себя центр коллективного пользования оборудованием, научно-образовательный центр и центр трансфера технологий.