«Հարավկովկասյն երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ուղեւորահոսքը 2009թ. առաջին 5 ամսում կազմել է 368 400 մարդ, ինչը 30-40 տոկոսով ավել է անցած տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, հայտարարել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի Ուղեւորափոխադրումների տնօրնության ղեկավար Սամվել Գալեչյանը: «Մենք կարող ենք առավել մեծ քանակով ուղեւորներ տեղափոխել, սակայն, ինչպես հայտնի է, Երեւան-Բաթում գնացքն աշխատեց մինչեւ օգոստոսի 15-ը»,-ասել է նա: Ըստ նրա, այդ ուղղությամբ 2007թ. տեղափոխվել է 12 200 ուղեւոր, իսկ 2008-ին` 8 600 ուղեւոր:
2008թ. օգոստոսի 6-ին Վրաստանը մարտական գործողություններ սկսեց Հարավային Օսեթիայում, որի արդյունքում երկաթուղու աշխատանքը խափանվեց որոշ ժամանկով: Ուղեւորները, Վրաստանից հեռանալու համար, ստիպված էին հասնել Հայաստան ավոտբուսներով եւ մեքենաներով:
Ինչպես հաղորդել է Գալեչյանը, այս տարի հանդիպում է տեղի ունեցել վրաց գործընկերների ու մաքսային ծառայությունների աշխատակիցների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են որոշ հարցեր, կապված Երեւան-Բաթում ուղղության հետ: Եթե անցայլ տարի, ըստ Գալեչյանի, երեխաների փոխադրումը հնարավոր էր ինչպես անձնագրով, այնպես էլ ծննդյան վկայականով, ապա այս տարի երեխաների փոխադրումը կկատարվի միայն անձնագրերով: Բացի այդ, ըստ Գալեչյանի, այն ուղեւորներին, որոնց անձնագրերում խփած է Ադլերի, Ավտոդորոժնայա, կամ Յուժնայա շտամպերը, թույլ չի տրվի մտնել Վրաստան:
Այդ առնչությաբ Գալեչյանը նշել է, որ մինչեւ 5 տարեկան երեխաներին, որոնք առանձին տեղ չեն զբաղեցնում, տոմս չի հասնում, 5-10 տարեկաններին` զեղչեր են հասնում, իսկ 10 տարեկանից բարձր երեխաների համար հարկավոր է լիարժեք տոմս ձեռք բերել, ընդ որում, գները չեն բարձրանալու:
Երեւան-Բաթում երթուղին կգործի շաբաթվա կենտ օրերին մոտավորապես ժամը 21:40, իսկ Վրաստան ուղեւորները կհասնեն մոտ 16:00-ին, ասել է Գալեչյանը: Ընդ որում նա հավելել է, որ օրեկան մոտ 500 մարդ հնարավոր կլինի տեղափոխել Բաթում:
Գալեչյանը ընդգծել է, որ երկու օրվա ընթացքում վրացական կողմը կներկայացնի այն ապրանքների ցուցակը, որոնք չի կարելի փոխադրել: «Յուրաքանչյուր վագոնում եւ դրամարկղի մոտ կփակցվի այն ապրանքների ցուցակը, որոնք չի կարելի տեղափոխել կամ կարելի է միայն սահմանափակ քանակով»,-ասել Գալեչյանը:

Пассажиропоток ЗАО «Южно-кавказская железная дорога» за первые 5 месяцев 2009 года составил 368 400 человек, что больше на 30 – 40% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, заявил начальник Дирекции пассажирских перевозок ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” Самвел Галечян. «Мы можем перевозить еще большее число пассажиров, но, как известно поезд по направлению Ереван-Батуми работал до 15 августа», – сказал он. По его словам, в этом направлении в 2007 году было переправлено 12 200 пассажиров, а в 2008 году – 8.600 пассажиров.
6 августа 2008 года начались боевые действия грузинской армии в Южной Осетии, в результате которых железная дорога была блокирована на некоторое время. Пассажиры, чтобы покинуть Грузию, были вынуждены добираться в Армении на автобусах и автомашинах.
Как сообщил Галечян, в этом году состоялась встреча с грузинским коллегами и таможенными службами, в ходе которой обсуждались некоторые вопросы, связанные с направление Ереван-Батуми. Если в прошлом году, по словам Галечяна, перевозка детей осуществлялась и на основе паспорта и на основе свидетельства о рождении, то в этом году грузинская сторона объявила, что перевозка детей возможна только на основе паспорта. Кроме этого, начальник Дирекции пассажирских перевозок добавил, что те пассажиры, в паспорте которых стоит штамп на Адлер, Автодорожная, Южная – этим гражданам не будет разрешен въезд в Грузию.
В связи с этим Галечян отметил, что детям до 5 лет, которые не занимают отдельное место, билет не достается, от 5 до 10 лет – предоставляются скидки, а детям старше 10 лет достается полноценный билет, при этом цены на билеты, как было сказано раннее, не будут повышены.
Рейс Ереван-Батуми будет оправляться по нечетным дням недели приблизительно в 21:40, а в Грузию пассажиры доберутся около 16:00 следующего дня, сообщил Галечян. В связи с этим он добавил, что за один рейс можно будет отправить в Батуми до 500 человек.
Начальник Дирекции пассажирских перевозок особо отметил, что в течение двух дней грузинская сторона представит список продуктов, которые нельзя перевозить. «В каждом вагоне и на кассах будут вывешены списки продуктов, которые нельзя перевозить или можно перевозить, только в ограниченном количестве», – сказал Галечян.