«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մարատ Խակովը Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում Երեւանում ներկայացրել է կատարած աշխատանքը եւ ընկերության նախագծերը ամառային ուղեւորափոխադրումների բացման ուղղությամբ: «Տառացիորեն մի քանի րոպե առաջ մենք վերադարձանք Արմավիրից, որտեղ այսօր կազմակերպվում է տակտային փոխադրում»,-ասել է Խակովը: Նա նշել է, որ այսօրվա դրությամբ ընկերության առջեւ առողջ մրցակցության հարց կա: «Մենք ցանկանում ենք մարդկանց կողմնորոշումը փոխել ավտոմոբիլայինից էլեկտրագնացքի»,- ասել է ՀԿԵՈւ գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալը: Ըստ նրա, հուլիսի 10-ին ընկերությունը գործարկում է Արմավիր-Երեւան էլեկտրագնացքը, որով ուղեւորությունը կտեւի 53 րոպե, ուղեւորների փոխադրումների հաճախականությունը կլինի օրը 4 անգամ, իսկ արժեքը` 300 դրամ:
Խակովի ներկայացրեց Երեւան-Թբիլիսի երթուղում ուղեւորների փոխադրման կազմակերպման նախագիծը: Նա նշել է, որ երթեւեկության տեւողությունն արդեն կրճատվել է 40 րոպեով, իսկ հուլիսի 10-ից կկրճատվի եւս 30 րոպեով: «Դա ենթակառուցվածքի զարգացման գործում մեր ավանդի արդյունքն է»,-ասել է Խակովը: Նա հավելել է, որ հուլիսի 15-ից կգործի Երեւան-Բաթում երթուղին: Ըստ նրա, երթուղու տեւողությունը կկրճատվի եւս 1 ժամով` գնացքը կմեկնի Երեւանից 22:00-ին եւ կժամանի Բաթում հաջորդ օրվա 16:00-ին, ընդ որում ուղեւորության արժեքը մնում է անփոփոխ` 19-20 հազար դրամ, 2-հոգանոց կուպեում` 20-21 հազար դրամ, 4-հոգանոց կուպեում` 9-10 հազար դրամ:
Բացի այդ, ըստ Խակովի, լրացուցիչ ծառայություններ կմատուցվեն` կտրամադրվեն մամուլ, նախաճաշ, ամեն տեսակի խաղեր, այդ թվում շախմատ, նարդի, ինչպես նաեւ կբարելավվի վագոնի արտաքին տեսքը` «գնացքում զուտ տնական մթնոլորտ կլինի»:
Խակովը հավելել է, որ շարժակազմին կավելացվի նաեւ VIP-սալոնը, որի արժեքը ընդհանուր առմամբ կազմում է 500 000 դրամ: Ըստ նրա, VIP-սալոնը նախատեսված է 7 մարդու համար եւ ունի բարձր հարմարավետություն` բար, հեռուստացույց, երկտեղանոց մահճակալ: Խակովը նշել է, որ ՀԿԵՈւ-ն նաեւ մոտեցումներ է մշակում, որոնք լիովին գոհացնում են իրենց հաճախորդների կարիքները:

Первый заместитель генерального директора ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” Марат Хаков на пресс-конференции в Ереване представил проделанную работу и проекты компании в преддверии открытия сезона летних пассажирских перевозок. «Буквально несколько минут назад мы вернулись со станции Армавир, где сегодня организовываем тактовые движения», – сообщил Хаков. Он отметил, что на сегодняшний день перед компанией стоит вопрос здоровой конкуренции. «Мы хотим забрать людей из автомобильных перевозок и переключить их на электропоезд», – сказал замгендиректора ЮКЖД. По словам Хакова, 10 июля компания запускает электропоезд из Армавира в Ереван, который будет ездить 53 мин., частота перевозок – 4 раза в день, а стоимость – 300 драмов.
Следующим проектом, который представил Хаков, является организация пассажирского движения на участке от Еревана до Тбилиси. Он отметил, что протяженность по времени уже сокращена до 40 минут, а с 10 июля планируется сократить до 30 мин. «Это результат нашего вклада в развитие инфраструктуры», – сказал Хаков. Он добавил, что с 15 июля ЮКЖД запускает поезд Ереван-Батуми. По его словам, время движения пути будет сокращено на 1 час: он будет отправляться из Еревана около 22:00 и прибывать в Батуми в 16:00 следующего дня, при этом стоимость проезда останется неизменной: СВ 19-20 тыс. драмов, СВ по 2 человека – 20-21 тыс. драмов, купе 9-10 тыс. драмов.
Кроме этого, по словам замгендиректора ЮКЖД, будут созданы дополнительные услуги: от предоставления прессы, ланч-боксов, всевозможных игр, в том числе шахмат, нард, а также будет улучшен внешний вид самого вагона – «в поезде будет чисто домашняя обстановка».
Хаков добавил, что к этому составу будет подключен VIP-салон, стоимость которого составляет в общей сложности 500 000 драм. VIP-салон, по его словам, рассчитан на 7 человек и оснащен повышенной комфортности удобствами (бар, телевизор, двуспальная кровать). Замгендиректора отметил, что со стороны ЮКЖД разрабатываются такие подходы, чтобы полностью удовлетворить потребности своих клиентов.