2 Հուլիս 2009 - 10:56 AMT
Հուլիսի 10-ից ՀԿԵՈւ-ն գործարկում է «հանգստյան օրվա գնացքը», որը կմեկնի Երեւանից, Քանաքեռից, Արմավիրից, հայտարարել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Մարատ Խակովը Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում: Այդ առնչությամբ Խակովը նշել է, որ կանոնավոր էլեկտրագնացքի հետ միասին հանգստյան օրերին կգործի «հանգստյան օրվա գնացքը»:
Ըստ նրա, «հանգստյան օրվա գնացքը» նախատեսված է նրանց համար, ով ընտանիքով պատրաստվում է հանգստյան օրերին հանգստանալ քաղաքից դուրս: «Կարելի է ուրբաթ երեկյան ժամը 22-ին մեկնել, իսկ առավոտյան արդն լինել Շորժայում, անցկացնել այնտեղ շաբաթ, կիրակի օրերը եւ կիրակի երեկոյան վերադառնալ»,-ասել է նա: Ըստ Խակովի, կրճատվում են գիշերելու ծախսերը, քանի որ ուղեւորը կարող է գիշերն անցկացնել կուպեում (Հայաստանի տարածքում մեկ գիշերը հիմնականում արժէ 12 000 դրամ), նման էլեկտրագնացքում կգործի վագոն-ռեստորանը, պահակախումբ կլինի: Այդ նպատակով ՀԿԵՈւ-ն վերականգնում է այդ կայարանի ենթակառուցվածքը: «Այսօրվա դրությամբ մենք այնտեղ վերակագնում ենք այն ամենը, ինչ հարկավոր է ուղեւորներին»,-ասել է նա:
Ինչպես ասել է Խակովը, երեկ հանդպում է տեղի ունեցել զբոսաշրջային գործակալությունների ներկայացուցիչների հետ, որոնց առաջարկվել է այդ ծառայությունը ինքնարժեքով`9-10 հազար դրամ: «Մենք կարող ենք 100-տոկոսանոց քվոտա առաջարկել որեւէ գործակալության, քանի որ այս պարագայում մենք շահ չենք հետապնդում»,-ասել է Խակովը:
Խակովը նշել է նաեւ, որ կրճատվել է ուղեւորության տեւողությունը: «Եթե նախկինում ուղեւորությունը տեւում էր 4 ժ 20 րոպե, ապա այժմ այն կրճատվել է մինչեւ 3ժ 50 րոպե, իսկ հուլիսի 10-ից կկրճատվի մինչեւ 3 ժ 10 րոպե»,-ասել է Խակովը:

С 10 июля ЮКЖД запустит «поезд выходного дня», который будит выезжать со станций Ереван, Канакер, Армавир, заявил первый заместитель генерального директора ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” Марат Хаков на пресс-конференции в Ереване. В связи с этим Хаков отметил, что одновременно с регулярной электричкой, по выходным будет ходить «поезд выходного дня».
По его словам, «поезд выходного дня» в частности рассчитан на тех, кто собирается с семьей отправиться на выходные дни отдыхать. «Он может выехать в пятницу вечером в 22 часа, а уже утром оказаться в Шоржи, пробыть там субботу, а воскресенье вечером вернуться обратно», – сказал он. При этом, по словам Хакова, сокращаются расходы на ночлег, поскольку человек может остаться жить в этом купе (на территории Армении ночлег в среднем обходится в 12 000 драмов), в таком электропоезде будет действовать вагон-ресторан, охрана. С этой целью ЮКЖД осуществляет восстановительные работы инфраструктуры этой станции. «На сегодняшний день мы восстанавливаем там все, что надо пассажирам», – добавил он.
Как сообщил замгендиректора, вчера состоялась встреча с представителями ассоциации туристических агентств, которым была предложена эта услуга по себестоимости от 9-10 тыс. драмов. «Мы можем предложить 100% квоту какому-либо туроператору, поскольку в этом случае мы не ищем выгоды», – добавил Хаков.
Замгендиректора ЮКЖД также отметил, что сокращено время проезда. «Если раньше это направление составляло 4 ч. 20 мин, то сейчас мы сократили до 3 ч. 50 мин, а с 10 июля движение электрички будет сокращено до 3ч. 10мин.», – сказал Хаков.