2 Հուլիս 2009 - 11:08 AMT
Հուլիսի 3-8 Կահիրեում տեղի կունենա «Imagine Cup-2009» (Երեւակայության գավաթ) տեխնոլոգիաների համաշխարհային ուսանողական գավաթի մրցույթը, որին կմասնակցեն 149 թիմեր:
Հայաստանն այդ մրցույթին ներկայացելու է TechSquad թիմը, որը դարձել է Հայաստանում նախընտրական փուլի հաղթողը: Եզրափակչի ծրագիրը ներառում է մի քանի դիսցիպլիններ` ծրագրային նախագծեր, ներկառուցված լուծումներ, խաղեր, ռոբոտատեխնիկա եւ ալգորիթմեր, IT-մրցություն, ֆոտո, կարճամետրաժ ֆիլմեր, դիզայն: Այդ կարգերից յուրաքանչյուրի շրջանակներում մասնակիցները պայքարելու են երեք մրցանակային տեղերի համար: Հայկական թիմն իր աշխատանքները կներկայացնի ծրագրային նախագծերի դիսցիպլինում: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը, հայկական թիմը Կահիրե կմեկնի վաղն առավոտյան:
Այս տարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է $288 հազար, իսկ որոշ դիսցիպլիններում առաջին տեղի համար մրցանակը կազմի $25 հազար:
Այս տարի մրցույթի թեման է` «Ներկայացրու մի աշխարհ, որտեղ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն օգնում են լուծելու արդիական համաշխարհայինյ խնդիրները»: «Imagine Cup-2009» մրցույթը անցկացվում է արդեն 7-րդ տարին անընդմեջ Microsoft ընկերության աջակցությամբ: Հայաստանն առաջին անգամ մրցույթին մասնակցել է 2008-ին: Այն ժամանակ հայկական թիմը 22-րդ տեղը զբաղեցրեց 60 մասնակից երկրների շարքում: Հայաստանում մրցույթը տեղի է ունեցել Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի աջակցությամբ:

C 3 по 8 июля в Каире пройдет финал всемирного студенческого кубка технологий «Imagine Cup-2009» (Кубок воображения), в котором примут участие 149 команд.
Армению в этом конкурсе представляет команда TechSquad, которая стала победителем отборочного конкурса в Армении. Программа финала включает в себя несколько дисциплин: программные проекты, встроенные решения, игры, робототехника и алгоритмы, IT-соревнование, фото, короткометражные фильмы, дизайн. В рамках каждой из этих категорий участники будут бороться за три призовых места. Армянская команда представит свои работы по дисциплине программных проектов. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net директор представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян, армянская команда отбывает в Каир завтра утром.
Призовой фонд в этом году составляет $288 тысяч, а приз за первое место в некоторых дисциплинах составит $25 тысяч.
В этом году тема конкурса – «Представь мир, где информационные технологии помогают решению актуальных мировых проблем». Конкурс «Imagine Cup» проходит уже 7 лет подряд при содействии корпорации Microsoft. Армения впервые приняла участие в конкурсе в 2008 году. Тогда армянская команда заняла 22 место из 60 команд участников. Конкурс в Армении проходил при содействии представительства Microsoft в Армении и фонда «Инкубатор предприятий».