Այսօրվա դրությամբ իրականանում են վերանորգման աշխատանքներ երկաթուղային մի քանի ուղղություններով, Երեւանում մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Մարատ Խակովը: «Այսօր մենք շատ ներդրումներ ենք կատարում Մասիսում, Արմավիրում ուղեւորային համալիրի եւ կայարանների վերանորգման համար»,- ասել է նա: Բացի դրանից, Խակովն ավելացրել է, որ վերանորոգումից հետո ուղեւորները կտեսնեն նոր ինտերիերով սպասասրահ, որտեղ նոր ծառայություններ են մատուցվելու:
Ինչպես նշել է Մարատ Խակովը, տարվում են նաեւ ուղեւորային համալիրի վերանորոգման աշխատանքներ, մասնավորապես Շորժայի, Հրազդանի, Քանաքեռի կայարաններում, մեծ նախագիծ է իրագործվում Այրում կայարանում (Վրաստանի հետ սահմանակից կայարան): «Մենք բոլոր պայմանները ստեղծելու ենք, որպեսզի ուղեւորների համար հաճելի լինի աշխատելը ՀԿԵՈՒ-ի հետ»,- ասել է նա:
Խակովը նաեւ նշեց, որ ՀԿԵՈՒ-ն հատուկ օրինակարգ է ընդունել, որի համաձայն լրացուցիչ ուղեբեռի համար ուղեւորը պետք է լրացուցիչ գումար վճարի: «Նրա արդյունքում, որ ուղեւորները 15-20 կգ տարողությամբ մրգերի արկղեր են բեռնում, փչանում են գնացքի ինտերիերը, նստարանները, պատերը, ուշանում է մեկնումը»,- պարզաբանել է նա:
ՀԿԵՈՒ-ն նախատեսում է մինչեւ տարեվերջ երկարացնել Վանաձոր- Այրում էլեկտրագնացքի ուղղությունը: «Այժմ մենք տեղամաս ունենք Գյումրիից Վանաձոր ընկած տարածքում, որտեղ էլեկտրագնացքներ չկան: Ենթակառույցներին աջակցելու եւ ուղեւորների պահանջների վերլուծության հիման վրա մեկ ամսից մենք երկարացնելու ենք այն Գյումրիից մինչեւ Այրում»,- ասել է Խակովը:
Խակովը հայտնեց, որ այսօրվա դրությամբ պահանջված է Արաքս-Երեւան ուղղությունը: Սակայն ՀԿԵՈՒ-ն դրա փոխարեն առաջարկում է օգտվել Գյումրու էլեկտրագնացքից, որը շարժվելու է նախատեսված ժամանակից շուտ:
Խակովն ավելացրեց, որ պահպանվում է Երասխի էլեկտրագնացքը, ինչպես նաեւ դիտարկվում են Իջեւան եւ Դիլիջան ուղությունները:

На сегодняшний день ведутся ремонтные работы по нескольким железнодорожным направлениям, сообщил журналистам первый заместитель генерального директора ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” Марат Хаков на пресс-конференции в Ереване. «Сегодня мы много вкладываем в реставрацию пассажирского комплекса и вокзалов в Масисе, Армавире», – сказал он. Кроме этого, Хаков добавил, что после реставрации перед пассажирами предстанет отремонтированный зал ожидания с новым интерьером, где будут предоставляться новые услуги.
Как отметил замгендиректора, ведутся также ремонтные работы пассажирского комплекса, в частности, станции Шоржа, Раздан, Канакер, реализуется большой проект на станции Айрум (приграничная с Грузией станция). «Мы создаем все условия, чтобы пассажирам было приятно работать с ЮКЖД», – сказал он.
В связи с этим Хаков особо отметил, что в ЮКЖД принят особый регламент, согласно которому за дополнительный груз пассажир должен доплачивать определенную сумму. «В результате того, что пассажиры грузят 15-20 кг ящики с фруктами, портится интерьер вагона, сиденья, стены, задерживается движение», – пояснил он.
ЮКЖД планирует до конца года продлить направление электропоезда Ванадзор – Айрум. «Сейчас у нас существует промежуток участка от Гюмри до Ванадзора, где нет электропоездов. С поддержанием инфраструктуры и с проведением анализа потребностей пассажиров буквально через месяц мы продлим его от Гюмри до Айрума», – сказал Хаков.
Хаков сообщил, что на сегодняшний день востребовано направление от станции Аракс до Еревана. Однако в силу технологий ЮКЖД эту электричку отменяет, но взамен предлагает воспользоваться электропоездом Гюри, который будет отходить чуть раньше назначенного времени.
Замгендиректора добавил, что сохраняется электропоезд на Ерасх, а также рассматривается движение поездов на Иджеван и Дилижан.