Իրան-Հայաստան երկաթուղու, ինչպես նաեւ արագընթաց ավտոմայրուղիների շինարարությունը թույլ կտա վերականգնել երկրի դերը տարածաշրջանում, հայտարարել է ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը` ողջույնի խոսքով ելույթ ունենալով արագընթաց ավտոճանապարհների եւ «Հյուսիս-Հարավ» երկաթուղու նախագծերի իրականացման հայեցակարգի շնորհանդեսի ժամանակ: «Հայաստանի որպես տարանցիկ երկրի դերը վերականգնելու նպատակին հասնելու համար առաջնահերթ նշանակություն է ձեռք բերում արագընթաց ավտոճանապարհների եւ երկու հարեւան երկրները կապող երկաթուղու կառուցման գաղափարը»,-ասել է նա: Ըստ Գ.Սարգսյանի, այդ ենթակառուցվածքների զարգացումը թույլ կտա կայուն եւ արագ հաղորդակցություն ապահովել Պարսից ծոցի ու Սեւ ծովի նավահանգիստների միջեւ: Բացի այդ, նշել է Սարգսյանը, այս նախագծերի իրականացումը թույլ կտա էապես կրճատել հայ գործարարների, արտահանողների ու ներկրողների տրանսպորտային ծախսերը:
Տրանսպորտի նախարարության ղեկավարը հաղորդել է, որ Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցման գաղափարը հետաքրքրել է ինչպես անմիջական հարեւաններին` Վրաստանին ու Իրանին, այնպես էլ Ռուսաստանին, Չինաստանին, Ղազախստանին, այդ թվում հետաքրքրությունը նրա հանդեպ աճում է նաեւ միջազգային կառույցների թվում:
Այս փուլում, ըստ Սարգսյանի, իրականացվում է Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորումը Ասիական զարգացման բանկի դրամաշնորհի միջոցով: «2009թ, սեպտեմբերին պատրատ կլինի առաջին փուլի ներդրումային տեխնիկա-տնտեսական հիմնավորումը»,-ասել է նա: Առաջին փուլում նախատեսվում է Աշտարակ-Գյումրի ավտոմայրուղու 88 կմ հատվածը վերածել առաջին կարգի ավտոմայրուղու, ինչը թույլ կտա ապահովել բարձրակարգ ավտոմոբիլային կապով ՀՀ երկու քաղաքները: «Աշտարակ-Գյումրի ավտոմայրուղին զգալիորեն կկրճատի այդ քաղաքների միջեւ երթեւեկի տեւողությունը եւ կխթանի առեւտրատնտեսական կապերի զարգացումը»,-ասել է նա: Այդ համատեքստում կապի նախարարը հավելել է, որ փաստորեն շինարարական աշխատանքները կսկսվեն 2010թ.:
Սարգսյանը նաեւ նշել է, որ Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու, ինչպես նաեւ Վրաստանի տարածքով մինչեւ Բաթում հասնող ճանապարհի կառուցման հարցն ընդգրկվել էր հայ-վրացական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի օրակարգում:
Երեւանում տեղի է ունեցել արագընթաց ավտոճանապարհների եւ «Հյուսիս-Հարավ» երկաթուղու նախագծերի իրականացման հայեցակարգի շնորհանդեսը: Շնորհանդեսի նախաձեռնողը ՀՀ տրանսպորտի ու կապի նախարարությունն էր ու «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը: Հայեցակարգը մշակել է iLF գերմանա-ավստրիական աուդիտորական ընկերությունը «ՄՈՆ-ԱՐԽ կոնցեռն» ԲԲԸ-ի ֆինանսական աջակցությամբ:

Строительство железной дороги Иран-Армения, а также скоростных автодорог позволит восстановить роль страны в регионе, заявил министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян, выступая с приветственной речью на презентации концепции реализации проектов скоростной автодороги и железной дороги «Север-Юг». «При достижении цели восстановить роль Республики Армения как транзитной страны первостепенное значение приобретает идея строительства скоростных автодорог и железной дороги, которые свяжут между собой две соседние страны», – сказал он. По словам Гургена Саркисяна, развитие этих инфраструктур позволит обеспечить стабильное и быстрое сообщение между портами Персидского залива и Черного моря. Кроме этого, отметил Саркисян, реализация данных проектов позволит значительно сократить транспортные расходы армянских промышленников, экспортеров и импортеров.
Глава Минтранса сообщил, что идея проекта по реализации строительства железной дороги Иран-Армения заинтересовала как непосредственных соседей – Грузию и Иран, так и Россию, Китай, Казахстан, в том числе интерес к ней заметен среди международных структур.
На данном этапе, по словам Саркисяна, реализуется технико-экономическое обоснование автомобильного коридора автодороги Север-Юг за счет грантов Азиатского банка развития. «В сентябре 2009 года будет готово инвестиционное ТЭО первого этапа», – сказал он. В соответствии с этим ТЭО предполагается 88 км. отрезок автодороги Аштарак-Гюмри превратить в автомагистраль первого уровня, что позволит обеспечить высокую автомагистральную связь между двумя городами Армении. «Автомагистраль Аштарак-Гюмри значительно сократит время передвижения между этими городами и будет стимулировать развитие торгово-экономических связей», – сказал он. В этом контексте глава Минтранса добавил, что фактически строительные работы будут начаты в 2010 году.
Саркисян также отметил, что вопрос проходящей по территории Армении автодороги Север-Юг, а также вопрос строительства новой дороги, проходящей по территории Грузии вплоть до порта в г. Батуми, были включены в повестку дня в рамках экономического сотрудничества армяно-грузинской межправительственной комиссии.
В Ереване прошла презентация концепции реализации проектов скоростных автодорог и железной дороги «Север-Юг» в Республике Армении. Презентация Концепции была инициирована Министерством транспорта и связи Армении и Всеармянским фондом “Айастан”. Концепция была реализована крупнейшей германо-австрийской аудиторской компанией iLF и при финансовой поддержке ОАО «Концерн МОН-АРХ».