Զարգացման ասիական բանկի առաքելությունը հաջորդ շաբաթ կայցելի Հայաստան, որպեսզի ավարտի Իրան-Հայաստան ե/գ տեխնիկատնտեսական ապահովության իրականացման համար գրանտի հատկացման շուրջ բանակցությունները, այսօր հայտնել է Հայաստանի տրանսպորտի եւ կապի նախարար Գուրգեն Սարգսյանը: «ԶԱԲ հետ բանակցություններ են ընթանում Իրան-Հայաստան ե/գ ՏՏԱ իրականացման համար գրանտի հատկացման վերաբերյալ, եւ բանկի պատվիրակությունը հաջորդ շաբաթ կժամանի այդ բանակցություններն ավարտին հասցնելու համար»,- ասել է նա:
Սարգսյանը հիշեցրել է, որ հաշվի առնելով այդ գծի կառուցման կարեւորությունը, ինչպես նաեւ նկատի ունենալով շահագրգռված կողմերի շահերը, Հայաստանի, Իրանի եւ Ռուսաստանի տրանսպորտի փոխնախարարների մակարդակով աշխատանքային խումբ է ստեղծվել, որը զբաղվելու է նախագծի կառուցման հետ կապված բոլոր, այդ թվում` ֆինանսական խնդիրներով: «Իրան-Հայաստան երկաթուղու նախագծի իրականացման արդյունքում հնարավոր կդառնա արդյունավետ կերպով շարունակել ՀՀ երկաթուղային ցանցի զարգացման կոնցեպցիան»,- ամփոփել է Տրանսպորտի նախարարը:
Երեւանում կայացել է Հայաստանի Հանրապետությունում «Հյուսիս-Հարավ» երկաթուղու եւ ավտոմայրուղիների նախագծերի իրականացման կոնցեպցիայի շնորհանդեսը: Կոնցեպցիայի շնորհանդեսը նախաձեռնվել էր Հայաստանի Տրանսպորտի եւ կապի նախարարության ու «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից: Կոնցեպցիան իրականացվել է iLF խոշորագույն գերմանա-ավստրիական աուդիտորական ընկերության կողմից եւ «Կոնցեռն ՄՕՆ-ԱՌԽ» ԲԲԸ ֆինանսական աջակցությամբ:

2 Июль 2009 - 15:52 AMT
Миссия Азиатского банка развития на следующей неделе посетит Армению для завершения переговоров по предоставлению гранта на реализацию работ по технико-экономическому обеспечению строительства железной дороги Иран-Армения, заявил сегодня министр транспорта и связи Армении Гурген Саркисян. «С АБР ведутся переговоры о предоставлении гранта на реализацию ТЭО ж/д Иран-Армения и делегация банка приедет на следующей неделе для завершения этих переговоров», – сказал он.
Саркисян напомнил, что с учетом важности строительства этой дороги, а также принимая во внимание интерес заинтересованных сторон, была создана рабочая группа на уровне заместителей министров транспорта Армении, Ирана и России, которая будет заниматься всеми вопросами, связанными с ее строительством, в том числе и финансовыми. «В результате реализации проекта строительства железной дороги Иран-Армения станет возможно эффективно продолжить концепцию развития железнодорожной сети Армении», – резюмировал глава Минтранса.
В Ереване прошла презентация концепции реализации проектов скоростных автодорог и железной дороги «Север-Юг» в Республике Армении. Презентация Концепции была инициирована Министерством транспорта и связи Армении и Всеармянским фондом “Айастан”. Концепция была реализована крупнейшей германо-австрийской аудиторской компанией iLF и при финансовой поддержке ОАО «Концерн МОН-АРХ».