3 Հուլիս 2009 - 10:15 AMT
ԵՄ-ի խորհրդատվական խմբի աշխատանքը հուլիս-դեկտեմբեր ամիսներին կկենտրոնանա հիմնականում երկու ոլորտների վրա` լավ կառավարում եւ տնտեսական զարգացման կայունացում, ասել է ԵՄ քաղաքական բաժնի ներկայացուցիչ Ֆաբիա Պիանան Հայաստանում ԵՄ-ի խորհրդատվական խմբի նիստում, որը նվիրված էր խմբի 3 ամիսների աշխատանքների արդյունքների ամփոփմանը: Ինչ վերաբերում է առաջին ուղղությանը, ապա այստեղ, ըստ նրա, արդեն քննարկումներ են անցել վարչական կառավարման բարելավման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, էլեկտրոնային կառավարման ներդրման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ ազգային ծրագրի շրջանակներում մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ: Բացի այդ, նա հավելել է, որ խորհրդատվական աշխատանքներ կանցկացվեն նաեւ վարչապետի լրատվական ծառայության հետ: «Ես հուսով եմ, որ առաջին 3 ամիսների աշխատանքի արդյունքները տեսանելի կլինեն արդեն նոյեմբերին»,-ասել է նա:
Երկրորդ ուղղության իրականացման համար, ըստ Պիանայի, անհրաժեշտ է աշխատանքներ տանել ազատ առեւտրի պայմանագրին Հայաստանի միանալու ուղղությամբ: «Սա շատ կայուն դաշտ է, որը ներառում է նաեւ տեխնիկական խոչընդոտներ»,-ասել է նա: Ըստ Պիանայի, հարկավոր է բարեփոխումներ կատարել պետգնումների, մտավոր սեփականության պաշտպանության, հարկային օրենսդրության ոլորտներում: «Այս ամենը ինդիկատիվ ցուցակի մեջ է մտնում եւ հարկավոր է աջակցել դրան, ուղղություն ցույց տալ, թե ինչպես է պետք առաջ ընթանալ»,-ասել է նա:
Հայաստանում ամփոփել են Եվրոպական հարեւանության ծրագրի շրջանակներում ԵՄ-ի խորհրդատվական խմբի 3 ամիսների աշխատանքի արդյունքներին, ինչպես նաեւ հաստատվել է հուլիս-դեկտեմբերի աշխատանքային ծրագիրը: Հայաստանում տնտեսական եւ քաղաքական ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով ստեղծված Խորհրդատվական խմբի նիստը անցել է ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի նախագահությամբ:

3 Июль 2009 - 10:15 AMT
Работа Консультационной группы ЕС на июль-декабрь в основном будет сконцентрирована на двух сферах: хорошее управление и стабилизация экономического развития, сообщил представитель политического отдела ЕС Фабиа Пиана на заседании Консультационной группы ЕС в Армении, посвященном подведению итогов ее работы за первые 3 месяца. Что касается первого направления, то здесь, по его словам, уже были проведены обсуждения по улучшению административного управления, борьбе с коррупцией, внедрению электронного управления, в том числе проделана определенная работа по защите прав человека в рамках национальной программы. Кроме этого он добавил, что консультационные работы будут проведены и с информационной службой премьер-министра Армении. «Я надеюсь, что результаты работы первых 3-х месяцев будут видны уже в ноябре», – сказал он.
Для реализации второго направления, по словам Пиана, необходимо провести работы по присоединению Армении к договору о свободной торговле. «Это очень широкое поле, которое включает и технические препятствия», – пояснил представитель политического отдела ЕС. Как отметил Пиана, необходимо провести реформы в сфере госзакупок, защиты интеллектуальной собственности, будет продолжена работа по улучшению управления госдолгом, налогового законодательства. «Все это представляет собой индикативный список, и необходимо оказать содействие, дать рекомендации – как пройти вперед»,- добавил он.
В Ереване подвели итоги трехмесячной работы Консультационной группы ЕС в Армении за первые 3 месяца в рамках Программы действий Армения-ЕС Политики европейского соседства, а также была обсуждена и утверждена рабочая программа на июль-декабрь 2009 года. Заседание Консультационной группы для оказания технического содействия Армении в процессе осуществления реформ в экономической и политической сферах прошло под председательством секретаря Совета национальной безопасности Армении Артура Багдасаряна.