Ըստ նախնական տվյալների, հարկային մուծումներից զատ բանկի շահույթը կազմել է 200 000 դոլար, Երեւանում լրագրողներին է ասել «Արարատբանկի» գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը: Ըստ նրա, առաջին 6 ամիսներին «Արարատբանկն» աշխատել է շահույթով: «Աճն ակնհայտ է, բնականաբար, մենք կցանկանայինք տեսնել ավելի մեծ աճ, սակայն այս պայմաններում դա անհնար է»,-ասել է նա:
Ըստ Օսիպյանի, ընդհանուր առմամբ իրավիճակը բանկում դրական է, վերջին 6 անսում բանկը 6 բաժանմունք է բացել, ավելացրել է բանկային ավանդները, ամփոփվում է բանկի գործունեությունն այս շրջանում, արդյունքները շուտով կներկայացվեն հանրությանը: «Ընթանում է բանկի կապիտալիզացման ավելացման գործընթացը, աճ է ապահովվում, բաժնետերերը շահույթ են ստանում»,-ասել է նա:
Ճգնաժամի պայմաններում շատ բանկեր միավորվում են, հետեւանքներն առավել հեշտությամբ հաղթահարելու համար: «Մենք պատրաստ ենք նման միավորման, քանի որ դա նորմալ գործընթաց է»,-ասել է նա: Ընդ որում Օսիպյանը հաղորդել է, որ բանկի ծրագրում կա նաեւ մեկ այլ ֆինանսական կազմակերպություն ձեռք բերելու մտադրություն եւ շուտով «Արարատբանկը» կներկայացնի իր ձեռքբերումը:
«Արարատբանկը» ձեւավորվել է «Հայկապբանկի» բաժնետոմսերի ձեռք բերման արդյունքում, որը գործում էր 1991 թվականից: 2005թ. սեպտեմբերին բանկը վերածվեց փակ բաժնետիրական ընկերության:
Բանկը Հայաստանի բանկերի միության անդամ է, ՀՀ ֆինանսների նախարարության ու Կենտրոնական բանկի գործընկերն է, նրան տրամադրվել է Հայաստանի պետական կառավարման գործակալի կարգավիճակ` պարտատոմսերի առաջնային ու երկրորդական շուկաներում:

3 Июль 2009 - 16:22 AMT
По предварительным данным прибыль банка за вычетом налоговых выплат составила более 200 000 долларов, сообщил журналистам в Ереване Исполнительный директор «Араратбанка» Ашот Осипян. По его словам, за первые шесть месяцев «Араратбанк» работает с прибылью. «Рост в банке налицо, естественно, что мы бы хотели видеть больший рост, однако в этих условиях это невозможно», – сказал он.
По мнению Осипяна, в целом ситуация в банке позитивная, за последние 6 месяцы банк открыл 4 филиала, увеличили свои банковские вклады, проводится подведение итогов деятельности банка за это период, которая будет представлена вскорости общественности. «Идет процесс увеличения капитализации банка, обеспечивается рост, акционеры получают прибыль», – отметил он.
В условиях кризиса многие банки объединяются, чтобы легче преодолеть последствия кризиса. «Мы готовы к такому объединению, поскольку это нормальный процесс», – сказал он. При этом Осипян сообщил, что в программе банка есть план приобретения другой финансовой организации, и вскорости «Араратбанк» представит свое новое приобретение.
«Араратбанк» сформирован в результате приобретения акций «Армсвязьбанка», действующего на финансовом рынке страны с 1991 года. В сентябре 2005 года банк переименован в закрытое акционерное общество.
Банк является членом Союза банков Армении, партнером министерства финансов Армении и Центральным банком Армении, «Араратбанку» предоставлен статус агента по управлению государственным долгом Армении на первичном и вторичном рынках облигаций.