3 Հուլիս 2009 - 18:37 AMT
Վարշավայի ֆոնդային բորսան բաց է հայ ներդրողների համար, Երեւանում լրագրողներին է հայտարարել Վարշավայի ֆոնդային բորսայի նախագահ Լյուդվիգ Սոբոլեվսկին: «Մեզ համար շատ հետաքրքրական են արեւելյան շուկաները եւ դա լավ հնարավորություն է հայ ներդրողների համար, եթե մենք կարողանանք համագործակցել»,-ասել է նա: Նրա խոսքերով, արդեն որոշակի շահագրգռվածություն կա Ուկրաինայի, Բելառուսի, Ղազախստանի կողմից եւ տրամաբանական կլիներ, եթե Հայաստանի կողմից եւս նման շահագրգռվածություն նկատվեր:
«Ներկայացնելով «Վարշավայի ֆոնդային բորսան խոշոր հարթակ է Արեւելյան ու Կենտրոնական Եվրոպայի համար» թեմայով զեկույցը, Սոբոլեվսկին նշել է, որ Վարշավայի ֆոնդային բորսայի կարեւորագույն առավելություններից մեկն այն է, որ նրան անդամակցելու ծախսերը զգալիորեն քիչ են, քան Լոնդոնի բորսայում: Բացի այդ, պարտադիր չէ մեկնել Անգլիա եւ մասնակցել Լոնդոնի ֆոնդային բորսային, քանի որ շատ միջազգային ընկերություններ նաեւ Վարշավայի ֆոնդային բորսայի մասնակիցներ են: «Մեր բորսայի մասնակիցներն են 26 երկրների տարբեր մասշտաբների ընկերություններ, որոնց թվում են Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Ուկրաինան, Էստոնիան, Նիդերլանդները, ԱՄՆ-ն»,-նշել է Վարշավայի ֆոնդային բորսայի նախագահը:
Ինչպես ասել է Սոբոլեվսկին, Վարշավայի ֆոնդային բորսան ստեղծվել է 1991թ. 5 ընկերություններով, իսկ այսօրվա դրությամբ նրա մասնակիցներն են շուրջ 400 ընկերություններ:
«Արարատբանկի» նախաձեռնությամբ «Արեւելյան ու Կենտրոնական Եվրոպայի ֆինանսական շուկաների զարգացումներն ու հեռանկարներն ու Հայաստանը» թեմայով քննարկմանը հրավիրվել էր Վարշավայի ֆոնդային բորսայի նախագահ Լյուդվիգ Սոբոլեվսկին:
«Արարատբանկի» կազմակերպած աշխատանքային հանդիպմանը մասնակցել են բանկի գործընկերներն ու հաճախորդները, ինչպես նաեւ հայկական ներդրումային ընկերությունները, արտահանողները եւ բոլոր շահագրգիռ հաստատությունները:

3 Июль 2009 - 18:37 AMT
Варшавская фондовая биржа открыта для армянских инвесторов, заявил журналистам в Ереване президент Варшавской фондовой биржи Людвиг Соболевски. «Восточные рынки для нас очень интересны и это очень хорошая возможность для армянских инвесторов, если мы сможем сотрудничать», – сказал он. По его словам, уже есть определенная заинтересованность со стороны Украины, Беларуси, Казахстана и было бы логично, если со стороны Армении возникла бы такая же заинтересованность.
Представляя доклад на тему «Варшавская фондовая биржа – крупная плоскость для Восточной и Центральной Европы», Соболевски отметил, что одним из важнейших преимуществ Варшавской фондовой биржи является то, что затраты для вхождения в нее значительно меньше, чем, например, на Лондонскую фондовую биржу. Кроме того, не обязательно ехать в Англию и участвовать в Лондонской фондовой бирже, поскольку многие международные компании являются участниками и Варшавской фондовой биржи. «Участниками нашей биржи являются компании разных масштабов из 26 стран мира, среди которых – Великобритания, Франция, Украина, Эстония, Нидерланды, США», – заметил президент Варшавской фондовой биржи.
Как сообщил Соболевски, Варшавская фондовая биржа была создана в 1991 году с 5 компаниями, а на сегодняшний день ее участниками являются порядка 400 компаний.
По инициативе «Араратбанка» для обсуждения «Развитие и перспективы финансовых рынков Восточной и Центральной Европы и Армения» был приглашен президент фондовой биржи Варшавы Людвиг Соболевски.
В рабочей встрече, организованной «Араратбанком», приняли участие партнеры и клиенты банка, а также армянские инвестиционные компании, экспортеры и все заинтересованные учреждения.