6 Հուլիս 2009 - 09:21 AMT
2009 թվականին Բանկ ՎՏԲ (Հայաստան) ՓԲԸ-ն կշարունակի ավելացնել ՀՀ տնտեսության համար հատկացվող ռեսուրսների ծավալները ըստ բանկի 2008-2010թթ. ռազմավարական զարգացման ծրագրի, հատկացումներ անելով այդ թվում նաեւ արտաքին առեւտրի ոլորտում գործարքների ֆինանսավորման համար: Այդ մասին հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 209թ. հունիսին ՎՏԲ բանկը (Հայաստան) ֆինանսավորել է «X Group»-ի դուստր ձեռնարկության «Արաքս» թռչնաֆաբրիկայի» համար 1,66 մլն եվրո արժողությամբ հավկիթների արտադրության համար նախատեսված սարքավորումների առաքումը: Պայմանագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 1,66 մլն եվրո: Ընդ որում պայմանագրի արժեքի 85 տոկոսի համար ՎՏԲ բանկը (Հայաստան) հաստատագրված ակրեդիտիվ է բացել վճարման հետաձգմամբ` «ՎՏԲ բանկ (Ֆրանսիա)» ԲԸ-ի ֆինանսավորմամբ:
Նշված նախագծի շրջանակներում «Արաքս» թռչնաֆաբրիկան, որը հիմնականում զբաղվում է թռչնամսի արտադրությամբ, նախատեսում է զգալիորեն մեծացնել հավկիթների արտադրության ծավալները, ապահովելով օրեկան շուրջ 400 հազար հատ հավկիթների արտադրության ընդհանուր մակարդակը:
Այսօրվա դրությամբ թռչնամսի միջին ամսեկան ծավալը կազմում է 350 տոննա կամ Հայաստանի շուկայի շուրջ 30 տոկոսը: 2001-2008թթ. «Արաքս» թռչնաֆաբրիկայի արտադրության ծավալները աճել են 5 անգամ:

6 Июль 2009 - 09:21 AMT
В 2009 году ЗАО Банк ВТБ (Армения) в соответствии с Программой стратегического развития Банка на 2008-2010 годы продолжает наращивать объемы ресурсов, выделяемых для поддержки экономики Армении, в том числе для обеспечения финансирования сделок в сфере внешней торговли. Об этом сообщает пресс-служба банка.
В сообщении отмечается, что в июне 2009 года Банк ВТБ (Армения) профинансировал  поставку дочерней организации “Х Group” ЗАО “Птицефабрика Аракс” оборудования для производства куриных яиц. Общая стоимость контракта составила 1,66 млн. евро. При этом на 85% от стоимости контракта Банк ВТБ (Армения) открыл подтвержденный аккредитив с отсрочкой платежа, под финансирование со стороны АО “Банк ВТБ (Франция)”. Исполняющим банком по аккредитиву также выступает Банк ВТБ (Франция).
В рамках указанного проекта птицефабрика Аракс, в основном занимающаяся производством  птичьего мяса, планирует значительно  расширить объем производства куриных  яиц, с обеспечением общего уровня  производительности порядка 400 тыс. штук яиц в день.
На сегодняшний день среднемесячный объем  производства птичьего мяса составляет 350 тонн или порядка 30% всего рынка  Армении. За период же 2001-2008 годов объемы производства птицефабрики Аракс выросли  в 5 раз.