Դիլիջան քաղաքում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների ղեկավարների միջեւ տեղի ունեցած ոչ պաշտոնական հանդիպման ժամանակ քննարկվել է պետության աջակցությամբ ազգային ցանց ստեղծելու հարցը: Անդրադառնալով այս հարցին` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը հայտեց, որ 2010-ին Հայաստանում նախատեսվում է տենդեր հայտարարել նոր ինտերնետ-օպերատորի ստեղծելու մասին, որին կարող են մասնակցել հայ պրովայդերները: Էկոնոմիկայի նախարարն ընդգծեց, որ նոր օպերատորը պետք է լայնածավալ ինտերնետի այնպիսի ցանց ապահովի, որպեսզի նա հասանելի լինի հանրապետության բոլոր շրջանների համար: Արդյունքում, ինչպես նշել է Ներսես Երիցյանը, կառավարությունը եւ պետական կառավարման մարմինները նույնպես օգտվելու են այս օպերատորի ծառայություններից:
Հուլիսի 4-5-ը Դիլիջան քաղաքում տեղի է ունեցել ոչ պաշտոնական հանդիպում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների ղեկավարների միջեւ: Ֆորումի կազմակերպիչներն են Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UITE) եւ Հայաստանի Էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Ֆորումի ընթացքում քննարկվել են հարցեր, որոնք վերաբերվում են հեռահաղորդակցությունների միջազգային շուկա դուրս գալուն, էլեկտրոնային ծառայությունների գնաձեւավորման եւ գնային քաղաքականության հարցերին, ինչպես նաեւ պետության աջակցությամբ ազգային ցանց ստեղծելու հարցին:

На прошедшей в армянском курортном городе Дилижан неформальной встрече руководителей предприятий информационных технологий обсуждался вопрос создания национальной сети при поддержке государства. Касаясь данного вопроса, министр экономики РА Нерсес Ерицян сообщил, что в 2010 году в Армении планируется объявить тендер на создание нового интернет-оператора, участие в котором могут принять армянские провайдеры. Министр экономики акцентировал, что новый оператор должен обеспечит такую сеть широкополосного интернета, чтобы она была доступна во всех регионах республики. Впоследствии, как отметил Нерсес Ерицян, правительство и органы государственного управления также будет пользоваться услугами данного оператора.
4-5 июля в курортном городе Дилижан состоялась неформальная встреча руководителей предприятий информационных технологий. Организаторами форума выступили: Союз предприятий информационных технологий (UITE) и Министерство экономики Армении.
В ходе форума были обсуждены вопросы, касающиеся выхода на международный рынок телекоммуникаций, вопросы ценообразования и ценовой политики электронных услуг, а также вопрос о создании национальной сети при поддержке со стороны государства.