Համաձայն զեկույցի, որը ներկայացվել է Դիլիջան քաղաքում տեղի ունեցած IT-առաջնորդների ներկայացուցիչների ամեն եռամսյակ անցկացվող հանդիպման ժամանակ, Հայաստանուն Ինտերնետից օգտվում է բնակչության 5.8 տոկոսը, Ադրբեջանում` 12.7 տոկոսը, Վրաստանում` 8.9 տոկոսը, Իրանում` 34.9 տոկոսը, Թուրքիայում` 36.9 տոկոսը:
ADSL տեխնոլոգիայով վայրկյանում 1 մեգաբիթ արագությամբ անսահմանափակ ինտերնետի ամենամսյա վճարը Հայաստանում կազմում է 80 դոլար, Վրաստանում` 10 դոլար, Ադրբեջանում` 40, Թուրքիայում` 28:
Զեկույցի հեղինակներն առաջարկել են Հայաստան Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովին (ՀԾԿՀ) Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՏՀ) հետ համատեղ կարգավորել սակագները:
Զեկույցում նաեւ նշվում է, որ պրովայդերները պետք է վարձակալեն «ԱրմենՏելի» պաշարներն ինքնարարժեքի վրա հիմնված գներով եւ ապահովեն սեփական ելքը դեպի միջազգային մայրուղիներ: Բացի դրանից, զեկույցի հեղինակները կարեւորել են Հայաստանում բջջային հեռախոսի փոխանցելիության գործառույթի ներմուծումը` (Mobile number portability MNP): Ծառայությունը թույլ կտա բաժանորդին փոխել հեռախոսային կապի պրովայդերին առանց հեռախոսահամարը փոխելու: Բացի դրանից, փաստաթղթի հեղինակներն առաջարկում են ՀԾԿՀ-ին սկսել MNP ներմուծման ժամկետների որոշման քննարկումները:
Զեեկույցը պարաստել են Կրթության զարգացման ակադեմիայի (Academy for Educational Development AED) հայկական գրասենյակը, Միջազգային զարգացման ԱՄՆ գործակալությունը (USAID) եւ Հայաստանի Հասարակական ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը:

Согласно докладу, который был представлен на состоявшейся в курортном городе Дилижан ежеквартальной неформальной встрече представителей IT-лидеров, в Армении Интернетом пользуются 5.8% населения, в Азербайджане данный показатель составляет 12.7%, в Грузии – 8.9%, в Иране – 34.9%, а в Турции – 36.9%.
Ежемесячная плата за безлимитный интернет со скоростью в 1 мегабит в секунду по технологии ADSL составляет в Армении $80, в Грузии – $10, Азербайджане – $40, а в Турции – $28.
Авторы доклада предложили КРОУ совместно с Государственной комиссией по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) урегулировать тарифы.
В докладе также отмечается, что провайдеры должны получить возможность арендовать ресурсы «АрменТел» по ценам, основанным на себестоимости, и обеспечить, таким образом, собственный выход к международным магистралям. Кроме этого, авторы доклада указали на необходимость внедрения в Армении функции переносимости номера мобильного телефона (Mobile number portability – MNP). Услуга позволяет абоненту менять провайдера телефонной связи без изменения телефонного номера. Помимо этого, авторы документа предлагают КРОУ начать обсуждение для определения сроков внедрения MNP.
Доклад подготовлен армянским офисом Академии развития образования (Academy for Educational Development – AED), Агентством США по международному развитию (USAID) и Комиссией по регулированию общественных услуг Армении (КРОУ).