6 Հուլիս 2009 - 15:34 AMT
Հայաստանում հակաճգնաժամային ծրագրի շրջանակներում շեշտը դրվել է ենթակառույցային նախագծերի իրագործման եւ փոքր բիզնեսի զարգացման վրա, ինչի կարիքն ունի Ռուսաստանը: Այդ մասին «ԱՊՀ. Տնտեսական ճգնաժամով փորձություն» թեմայով Երեւան-Մոսկվա հեռուստակամրջի ժամանակ հայտարարել է ռուս փորձագետ, ՖԲԿ ռազմավարական վերլուծության բաժնի տնօրեն Իգոր Նիկոլաեւը: Նրա խոսքերով, առաջացած ճգնաժամը համակարգային բնույթ ունի: «Երբ խնդիրը համակարգային է, ապա պայքարել նրա հետ պետք է համակարգային հիմքերով»,- ասել է նա:
Ինչպես նշել է ՖԲԿ ռազմավարական վերլուծության բաժնի տնօրենը, 2009-ի առաջին եռամսյակում ԱՊՀ երկրներից ՆՀԱ ամենավատ ցուցանիշները գրանցվել են Ուկրաինայում եւ Մոլդովայում, որի պատճառը հակաճգնաժամային ծրագրի բացակայությունն է, իսկ Բելոռուսը եւ Թուրքմենստանն ընդհանրապես դուրս են մնացել հակաճգնաժամային ծրագրից, քանի որ նրանց ծրագրերը փակ են եւ ուսունմնասիրման համար անհասանելի:
Նիկոլաեւը նաեւ նշեց, որ տվյալ պահին ռուսական ցուցանիշները լավագույնը չեն: «Ռուսաստանն ԱՊՀ կենտրոնն է: Եթե մենք ցանկանում ենք պահպանել ԱՊՀ-ն, ապա պետք է հիշել, որ ուժեղ կենտրոնն ԱՊՀ պահպանման երաշխիքն է: Ռուսական տնտեսության հաջողությունները կամ ձախողումները դա արդեն ոչ միայն Ռուսաստանի, այլ նաեւ ԱՊՀ գործն են»,- հայտարարել է ռուս փորձագետը: Ուստի Նիկոլաեւի կարծիքով, ճգնաժամն ԱՊՀ երկրների համար ճշմարտության պահ է:

6 Июль 2009 - 15:34 AMT
В Армении в рамках антикризисной программы акцент сделан на реализации инфраструктурных проектов и на поддержку малого бизнеса, чего и не достает России. Об этом в ходе видеомоста Ереван-Москва на тему: «СНГ: Испытание экономическим кризисом» заявил российский эксперт, директор департамента стратегического анализа ФБК Игорь Николаев. По его словам, возникший кризис имеет системный характер. «Когда проблема системная, то бороться с ней нужно на системной основе», – сказал он.
Как отметил директор департамента стратегического анализа ФБК, в первом квартале 2009 года самые худшие показатели ВВП из стран СНГ зафиксированы в Украине и Молдове, причиной чего является отсутствие антикризисной программы, а такие страны, как Белоруссия и Туркменистан, вообще выпали из общей программы по борьбе с кризисом, поскольку их программы являются закрытыми и недоступны для исследований.
Николаев также отметил, что российские показатели не лучшие на данный момент. «Россия является центром СНГ. Если мы хотим сохранить СНГ, то надо понимать, что сильный центр – это гарантия сохранения Содружества. В данном аспекте успехи или провалы российской экономики это уже дело не только России, но и СНГ», – заявил российский эксперт. Поэтому, по мнению Николаева, кризис – это момент истины для СНГ.