6 Հուլիս 2009 - 17:11 AMT
Հայաստանն ու Լիբանանը «նոր երեխա են ստեղծել», որի ծնորղներն են երկու ապրանքանիշերը` «Բանկ Անելրք» եւ Credit Bank-ը, լրագրողներին է հայտարարել ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը մամլո ասուլիսում, որը նվիրված էր Լիբանանի «Credit Bank»-ի ընդգրկմանը «Բանկ Անելիքի» բաժնետերերի կազմում:
Նրա խոսքերով, նման գործարքը վկայում է այն մասն, որ վստահություն կա ՀՀ կառավարության վարած տնտեսական քաղաքականության հանդեպ, առավել եւս ճգնաժամի պայմաններում: Բացի այդ, ըստ նրա, դա վկայում է հանրապետության ֆինանսական համակարգի ու ֆինանսական ինստիտուտների հանդեպ վստահության մասին: «Այդ վստահությունը վկայում է, որ Լիբանանի Կենտրոնական բանկն արտոնել է այդ գործարքի կնքումը: Նման վստահության արդյունքում, ըստ ԿԲ ղեկավարի, հայտնվեց բանկը, որի 51 տոկոսը պատկանում է Credit Bank-ին, իսկ այն կորպորատիվ կառավարումը, որը կա «Բանկ Անելիքում». կփոխվի դեպի լավը: Այս առնչությամբ նա հավելել է, որ այն գործիքներն, որն ունի «Բանկ Անելիքը» կհամալրվեն լիբանանյան բանկում կիրառվող գործիքներով, իսկ կառավարման համակարգը կհամալրվի նոր գործընթացներով: «Նման միավորման արդյունքում մենք կստանանք «նոր երեխա», որի ծնորղները երկու հայտնի ապրանքանիշեր են»,-ասել է նա: Ջավադյանը հույս է հայտնել, որ այդ նոր կառույցը հետագայում հնարավորություն կունենա առավել ագրեսիվ գործել Հայաստանի ֆինանսական շուկայում, մեծ շահույթ ստանալ եւ առավել հասանելի դարձնել բոլոր բանկային ծառայությունները Հայաստանի բնակչության համար:
Ներկայացնելով Credit Bank-ը, ԿԲ ներկայացուցիչը նշել է, որ իր գործունեության ընթացքում (30 տարի) նա դրսեւորել է իրեն որպես զարգացող բանկ, իսկ որոշ օպերացիաներով` որպես առաջատար, լիբանանյան բանկային համակարգում իր տեղն ունեցող եւ իր ապրանքանիշն ունեցող բանկ:
Ինչ վերաբերում է «Բանկ Անելիքին», ապա այս համատեքստում Ջավադյանը կարեւորել է բանկի դերը Հայաստանի համար ծանր պայմաններում, երբ դրամական փոխանցումների «Անելիք» համակարգը առաջինը մուտք գործեց հայկական շուկա եւ ապահովեց ֆինանսական կապը հայկական սփյուռքի հետ: Բացի այդ, նա հավելեց, որ «Բանկ Անելիքը» ՀՀ միակ բանկն է, որը դուստր ձեռնարկություն ունի Ռուսաստանում` «Բանկ Անելիք.ռու»:

6 Июль 2009 - 17:11 AMT
Армения и Ливан создали «нового ребенка», родителями которого являются два бренда: «Банк Анелик» и Credit Bank, заявил журналистам председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян на пресс-конференции, посвященной вхождению в состав акционеров «Банка Анелик» ливанского «Credit Bank».
По его словам, подобная сделка свидетельствует о том, что существует доверие к экономической политике, проводимой правительством Армении, тем более в условиях кризиса. Кроме этого, по его словам, это говорит о доверии к финансовой системе и финансовым институтам республики. «Это доверие – свидетельство того, что Центральный банк Ливана дал свое разрешение на реализацию этой сделки», – сказал Джавадян. В результате такого доверия, по словам главы ЦБ, появился банк, 51% которого принадлежит Credit Bank-у, а то корпоративное управление, которое есть в «Банк Анелике», изменится в лучшую сторону. В связи с этим он добавил, что тот инструментарий, который есть у «Банка Анелик», пополнится инструментами, используемыми в ливанском банке, а та система управления рисками, которая используется в «Банке Анелик», пополнится новыми процессами. «В результате такого соединения мы получим «нового ребенка», родители которого – два известных бренда», – сказал он. Джавадян выразил надежду, что у этой новой структуры будет возможность в дальнейшем более агрессивно действовать на финансовом рынке Армении, получить большую прибыль и сделать все банковские услуги для населения Армении более доступными.
Представляя Credit Bank, председатель ЦБ отметил, что за период своей деятельности (30 лет) он проявил себя как развивающийся банк, а по некоторым операциям – как передовой, занимающий свою нишу в ливанской банковской системе и имеющий свой бренд.
Что же касается «Банка Анелик», то в этом контексте Джавадян особо отметил роль банка в трудные для Армении времена, когда система денежных переводов “Анелик” первой вошла на армянский рынок и обеспечила финансовую связь с армянской диаспорой. Помимо этого он добавил, что «Банк Анелик» является единственным банком в Армении, который имеет дочернее представительство в России – «Банк Анелик.Ру».