Հայաստանի տնտեսական անկումը կարող է գերազանցել 16 տոկոսը, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Երեւանում «Համաշխարհային ճգնաժամի ազդեցությունը Հայաստանի վրա` կարճաժամկետ ու երկարաժամկետ հեռանկարներ» միջազգային գիտաժողովում ունեցած իր ելույթում:
Նրա խոսքերով, այս տարի հինգ ամիսների արդյունքում հանրապետությունում գրանցվել է տնտեսության շուրջ 16-տոկոսանոց անկում, հիմնականում շինարարության ոլորտի ծավալների կրճատման պատճառով, ինչը մուլտիպլիկատիվ ազդեցություն ունի տնտեսության մնացած բոլոր ոլորտների վրա, ինչն էլ անդրադարձել է տնտեսական բոլոր ցուցանիշների վրա: «Մենք ակնկալում ենք, որ առաջիկա ամիսներին այդ ցուցանիշները կնվազեն, հաշվի առնելով շինարարության այժմյան տեմպերը, իսկ ցուցանիշների բարելավում մենք ակնկալում ենք միայն տարվա վերջում»,-ասել է վարչապետը:
Տնտեսական անկումը Հայաստանում, ըստ օպերատիվ վիճակագրկան տվյալների, 2009թ. հունվար-մայիսին կազմել է 15,7 տոկոս, իսկ անկումը շինարարության ոլորտում նույն ժամանակահատվածում կազմել է 56,1 տոկոս:

Экономический спад Армении может превысить 16% показатель, заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян в ходе выступления на международной научной конференции «Влияние глобального кризиса на Армению: краткосрочные и долгосрочные перспективы» в Ереване.
По его словам, в этом году по результатам пяти месяцев в республике зафиксирован порядка 16%-ый спад экономики, в основном за счет сокращения объемов сферы строительства, которая имеет мультипликативный эффект на все остальные отрасли экономики, в результате чего это сказалось на всех экономических показателях. «Мы ожидаем, что в ближайшие месяцы эти показатели будут ухудшаться, учитывая нынешние темпы строительства, а улучшения этих показателей мы ожидаем только в самом конце этого года», – сказал премьер-министр.
Экономический спад в Армении, по оперативным статистическим данным, в январе-мае 2009 года составил 15,7%, а спад в сфере строительства за аналогичный период составил 56,1%.